این پهپاد، اسلحه مخفی بسیج در نبرد با تروریست‌ها است +تصاویر

پهپادها یا پرنده‌های هدایت‌پذیر از دور همان پرنده‌هایی هستند که نخستین بار در سال ۱۸۴۹ در اتریش مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از آنها در سال‌های اخیر به قدری گسترش پیداکرده که در بیش از ۳۰ کشور جهان در زمینه‌های مخابرات، ناوبری جهانی، تحقیقات هواشناسی، جغرافیایی و نظامی به کار گرفته می‌شوند.

پهپادها به انواع مختلف تقسیم می شوند که مدل‌های بسیار کوچک، منیاتوری و پهپادهای سنگین دارند. البته باید توجه داشت که نمونه سنگین پهپادها در حوزه نظامی با امکان حمله به اهداف زمینی یا هوایی ساخته می‌شوند. پهپادهای تجسسی و جاسوسی، پهپادهای پشتیبانی و لجستیکی از دیگر انواع پهپادها هستند.

در حال حاضر ۳۲ کشور در حال ساخت و گسترش ۲۵۰ مدل پهپاد هستند.

پهپاد مرصاد

این پهپاد توسط مسئولان سازمان بسیج مستضعفین پنجم آذرماه سال ۹۷ در سالروز تشکیل این سازمان مردم نهاد در شهر قوچان با حضور مسئولان قرارگاه امام حسین(ع) لشکر عملیاتی مردم پایه ۵ نصر در شهر قوچان رونمایی شد.  

مشخصات فنی

جنس بدنه این پهپاد از ترکیب چوب، فایبرگلاس و الیاف کربن با وزن ۳ کیلوگرم ساخته شده است. پیشرانه پهپاد مرصاد از نوع الکتریکی بوده و شعاع عملیاتی آن نیز ۳ کیلومتر تخمین زده می‌شود.

سرعت اولیه پهپاد مرصاد در هنگام برخاستن ۶۰ کیلومتر بر ساعت و حداکثر سرعت آن نیز در حدود ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت است. مداومت پروازی این پهپاد ۴۰ دقیقه، شعاع پروازی آن ۳ کیومتر و  زمان آماده سازی این پهپاد هم در حدود ۱۰ دقیقه است.

پهپاد مرصاد به صورت تاکتیکی طراحی شده و این ویژگی یعنی توانایی پرواز و انجام عملیات در هر نقطه از زمین. البته درباره نحوه حمل آن نیز باید گفت که یک نیروی پیاده می‌تواند به تنهایی پهپاد مرصاد را حمل کرده و از آن استفاده کند.

همچنین، قابلیت نصب دوربین دید در شب، رادارگریزی و امکان قابلیت نصب موشک انداز(لانچر) از ویژگیهای پهپاد شناسایی رزمی مرصاد است.

ایران که روزی برای تامین کوچک‌ترین نیازهای خود مجبور بود تا  به بیگانگان وابسته باشد امروز، اما با تلاش‌های محققان و دانشمندان خود یکی از کشورهای پیشرو در حوزه دستاوردهای دفاعی به ویژه حوزه پهپاد و پرنده‌های بدون سرنشین به شمار می‌رود.

272717

کنایه چهره تیم‌ملی والیبال به مسئولانی که فقط برای عکس می‌آیند!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ امروز یکی از ستاره های تیم ملی والیبال یعنی فرهاد قائمی در گفت و گو با برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه حرف های جالبی به زبان آورد که خلاصه ای از آن را می خوانید؛

ماجرای مصدومیت

مصدومیتم در تمرین ایجاد شد و چون می دانستم مسابقات مقدماتی المپیک در راه است حواسم به اینکه آسیب نبینم بود. اما متاسفانه در حرکتی که پایین پریدم مچ پایم پیچید و دچار شکستگی شد. عضله ساقم نیز در مسابقات تیم ملی دچار کشیدگی شد اما این آسیب قبل از لیگ برطرف شده بود. هفته چهارم بود که در ارومیه تمرین داشتیم و متاسفانه آنجا در تمرین مچ پایم شکست و بازی های تیم ملی را از دست دادم.

تا به حال و در این چند سال تجربه چنین دردی را نداشتم و خیلی وحشتناک بود. خداراشکر حالا شرایطم خیلی خوب است. از وقتی آسیب دیدم شبانه روز در کلینیک استقلال زیر نظر دکتر نوروزی و خانم محمدی هستم که دارند سنگ تمام می گذارند. طوری شده که صبح ها صبحانه را با خودشان می خورم و کلا در کلینیک را با هم باز می کنیم و با هم می بندیم!

نظر قائمی درباره انتقادات از تیم ملی والیبال

فراز و نشیب در تیم ملی زیاد است و به خاطر پوست اندازی بود که انجام دادیم. ما بازیکنان جوان خیلی خوبی را می آوریم که در تورنمنت ها شرکت و تجربه خیلی خوبی کسب می کنند و در آینده هم کمک‌مان خواهند کرد. احساس می کنم نوسانات بیشتر به خاطر همین است اما پشتوانه خیلی خوبی داریم و آینده خوبی برای والیبال داریم. نوسان در برخی تورنمنت ها هم طبیعی است.

مشکلاتی که والیبالی‌ها هم درگیرش هستند

از لحاظ امکاناتی ما زیاد مشکل نداریم ولی چندین سال است در شرایط نابرابر با تیم های روبرویمان می جنگیم؛ منظورم از نظر فکری است. آنها نمی دانند جنس تقلبی چیست…. یا حس اینکه بخواهی برای مریضی که در خانه داری دارو بگیری اما دارویی وجود ندارد. این را بازیکنان حریف که تجربه نکرده اند. چنین چیزهایی خیلی تاثیرگذار است. امکانات سخت افزاری را می شود یک کاری کرد ولی ما آرامش فکری نداریم.

والیبالی ها هم نگران گرانی هستند؟

درباره اینکه می گویند وضع  والیبالی ها خوب است… ما زندگی مان را گذاشته ایم، سختی های بسیاری را تحمل کرده ایم، مدتها دور از خانواده بوده ایم و بدنمان آسیب های زیادی را متحمل شده است و اینکه پول داریم ملاک نمی شود. خداراشکر به اندازه زحمتی که کشیده ایم پول داریم. به نظر من ورزشکار هرچقدر هم ورزشکار درآمد داشته باشد کم است چون تمام وقت و زندگی اش را می گذارد و در اختیار خودش نیست. اینها خیلی تاثیرگذار است و بازیکن باید آرامش فکری داشته باشد.

ماجرای پاداش های جنجالی تیم ملی والیبال و پریدن به مسئولان

دیگر عادت کرده ایم که مسئولان بعد از یک تورنمنت می آیند عکس می گیرند و می روند. وقتی می آیند می فهمیم چه خبر است. مثل زمانی که استان ما(گلستان) سیل آمده بود که راحت و شیک و مجلسی می آمدند عکسشان را می گرفتند و می رفتند. آنها در روزهای سخت کنار ما هستند اما بیشتر در عکسها! در اصل نگاه کنید ما اصلا پاداش نمی خواهیم و همان پولی که برای خود بازیکنان است مثلا در مسابقات لیگ جهانی بین قاره ها که شرکت کردیم دلارهایی که مختص خود بازیکنان بود به ما بدهند برای ما کافی است و ما راضی هستیم.

پاداش والیبالی‌ها چقدر است؟

 چندین سال است چیزی از پاداش ها نگرفته ایم. بین قاره ها ما سوم شدیم هیچ مبلغی برایمان نیامد. پاداش لیگ جهانی هم به برد و باخت ها و اینکه به مرحله نهایی می رویم یا نه بستگی دارد. فکر می کنم پاداش لیگ جهانی پارسال نزدیک 200 هزار دلار بود که باید بین بازیکنان تقسیم شود. هنوز این پول را نگرفته ایم. از سال های قبل هم طلب داریم و چند سال است پاداش مان را نگرفته ایم. در جام بین قاره ها هم سوم شدیم و پاداش خود این مسابقات100 هزارتا بود که هنوز نگرفته ایم.

شوخی با سردار آزمون و قائمی

من و سردار مافیای اسب هستیم؟ نه بابا(خنده) در منطقه ما همه اسب دار هستند. اسب‌های نژاد خوب و قوی تر از اسب های ما خیلی زیاد هستند. من هم اگر در محیط سوارکاری هستم فقط به خاطر اینکه پدربزرگم و پدرم عاشق اسب بودند و خود من هم علاقه دارم. اما اینکه بگویم صنعت سوارکاری داریم نیست و درآمد خاصی ندارد. قیمتهای آنها بالا است. من اقتصادی عمل می کنم و در زمین کشاورزی سرمایه گذاری کرده ام که اتفاقا سود خوبی به دست آورده ایم.

کری خوانی با سردار؟

نه بابا. قبل از مسابقات اسب سواری که اسب من قهرمان شد، من به جایی که اسب سردار را نگه می داشتند رفته بودم و با مربی اش صحبت کردم و گفتم ان شاءالله صحیح و سالم کورس کنند. کری خوانی نداریم. چون سلامتی شان مهم تر از رقابت است.

ماجرای قرارداد خوب فوتبالی ها و والیبالی ها

شنیده ام چنین چیزی می گویند اما طوری که از بیرون فکر می کنند نیست. مخصوصا حالا شرایطی که بر اقتصاد حاکم است، روی ورزش هم تاثیرگذار بوده است. متاسفانه از لحاظ باشگاه داری هم باشگاه ها از نظر پرداختی ها و تیم داری به مشکل خورده اند. هرکسی به اندازه زحمتی که می کشد و رزومه ای که دارد پول می گیرد و شرایط خوب است اما چیزی که فکر می کنند نیست.

گلایه از فحاشی ها

انتقاد هم سازنده است هم طبیعی. ناراحتی بیشتر به خاطر این است که تو زحمت کشیدی، دور از خانواده ای، آسیب ها و مصدومیت ها را تحمل میکنی و در یک فشار زیاد هستی و با تمام وجود تلاش می کنی اما آنچه که می خواهی نمی شود و خودت از همه بیشتر ناراحت شده ای اما چند وقتی است که در فضای مجازی باب شده می آیند و راحت فحاشی می کنند و این قدری آزاردهنده است

سعید معروف از همه پوست کلفت‌تر شده؟

انتقاد روی یکی دو تا از بازیکنان بیشتر بوده و روی آنها زوم بیشتر است. سعید کاپیتان و نماینده بازیکنان است. او لیدر تیم است و هر حرفی که بزند اولویت را روی این می گذارد تا حق بازیکنان را بگیرد. تا به حال ندیده ام آقا سعید به خاطر منافع شخصی اش درخواستی داشته باشد و هرچه هست به خاطر گرفتن حق و حقوق تیم است.

سرعت سرویس های قائمی

چند وقت است در تورنمنت ها سرعت توپها را می زنند و سرعت سرویس های من هم 100 تا 110 بوده است. خود من دریافت کننده هستم و باید با قلق سرعت توپ را بگیری.(در واکنش به شوخی مجری که پلیس هم جریمه ات کرده؟) پلیس؟(خنده) نه، ولی اگر سرویس هایم بیرون برود همانجا مربی من را جریمه می کند!

قول مدال در المپیک

 وقتی سهمیه المپیک را کسب می کنیم، به هر حال در این رقابت بهترین ها می آیند. در ورزش نمی شود قول داد اما تمام تلاشمان را می کنیم که هرچه داریم رو کنیم و بهترین نتیجه را کسب کنیم. قولی برای مدال نمی دهیم.

آنالیز قائمی در خانه!

برادرانم علاقمند هستند و بازی هم می کردند اما متاسفانه یکی از برادرانم که بازی می کرد، در یک سانحه تصادفی زانویش آسیب دید و نتوانست ادامه بدهد. برادرانم کلا به صورت تفریحی بازی می کنند اما حرفه ای نه. در خانه بازی هایم را هم نگاه می کنند و هم آنالیز. بازی تیم های دیگر را هم می بینند و نقاط ضعف آنها را هم در می آورند.

پیوستن به جرگه متاهلین

 چهار، پنج ماهی هست که نامزد کرده ام. نامزدم همشهری خودم است.

252 251

طلا از صعود باز ماند

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۵۵۸ دلار و ۴۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۵۵۸ دلار و ۴۰ سنت رسید.

دانیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی ANZ در این باره نوشت: سرمایه گذاران به عوامل بلندمدت مانند نرخ‌های بهره پایین، سیاست تسهیل پولی بانک‌های مرکزی برای کمک به رشد اقتصادی و ضعف دلار متمرکز شده‌اند.

طلا از پایین ماندن نرخ‌های بهره حمایت شده است، زیرا انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در نخستین نشست سیاست پولی امسال خود نرخ‌های بهره را تغییر ندهد.

بانک مرکزی آمریکا سال میلادی گذشته نرخ‌های بهره را سه دور افزایش داشت و نهایتا در دسامبر تصمیم گرفت نرخ‌های بهره را فعلا تغییر ندهد.

نرخ‌های بهره پایین‌تر تقاضا برای خرید طلا که دارایی بدون بازدهی است را تقویت می‌کند.

حجم معاملات در روز دوشنبه اندک بود زیرا بازارهای آمریکا به مناسبت تعطیلات بسته بودند و از سوی دیگر سال نوی چینی اواخر هفته جاری آغاز می‌شود.

طلای جهانی

استفن اینس، استراتژیست بازار در شرکت “اکسی تریدر” اظهار کرد: ما عامل فصلی را داریم که باعث شده است قیمت طلا در بازه محدودی بماند.

بر اساس گزارش رویترز، بازارهای سهام آسیا روند صعودی بازارهای جهانی را ادامه دادند و نزدیک به بالاترین حد در ۲۰ ماه گذشته ایستادند.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا ممکن است مقاومت در سطح ۱۵۶۴ دلار را امتحان کند.

موجودی طلا در “اس پی دی آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز جمعه ۲.۲۰ درصد رشد کرد و به ۸۹۸.۸۲ تن رسید که بالاترین میزان از ۱۱ نوامبر بود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، به ۲۵۰۰ دلار رسید. این فلز روز جمعه تا مرز ۲۵۳۷ دلار و شش سنت صعود کرده بود.

هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، ۱۸ دلار و دو سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۱۰۲۳ دلار و ۲۲ سنت رسید.

۲۲۳۲۲۵

نمایشگاه گروهی عکس «فوتوغراف» برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشگاه گروهی عکاسی جمعه ۴ بهمن  به سرپرستی علی سعادتمند، با آثاری از ساغر استاد شریف، ساحل اسدبیگی، پرتو اشراق جهرمی، حدیث اعراب، سروش امتیاز، زهرا جمشیدی، سارا جغتایی، مبینا دهنوی، احسان رنجبر، پانیذ شاهمرادی فرد، ریحانه شاه‌پسندی، راوین طاهامی، فاطمه علوی، محمدفرهادی پور، شایان قدوسی، طلا قدوسی، سام مقیمی، راستین مقدم مهر، فریبا نوروزی و کیا یزدچی در «آرت تایم گالری»  افتتاح می‌شود. 

در توضیح علی سعادتمند درباره این نمایشگاه آمده است: بعد از گذشت چند سال دوری از عکاسی و عدم برگزاری نمایشگاه عکس، به این فکر افتادم که نمایشگاه گروهی عکسی برای بیست نفر از دانشجویانم برپا کنم. نمایشگاهی با عنوان «فوتوغراف» که حاصل چند ماه کار و زحمت این هنرمندان است و با کمک آرت تایم گالری شکل گرفت و به سرانجام رسید. هدف از برگزاری این ‌نمایشگاه، ایجاد مسیری طولانی و آسان‌تر برای تمامی عکاسان این مجموعه است تا بتوانند در آینده کاری خود با رزومه پربارتری، موفق‌تر و باانگیزه‌تر قدم بردارند.

این نمایشگاه  روز جمعه ۴ بهمن سال ۹۸  ساعت ۱۶ تا ۲۰ در آرت تایم گالری  افتتاح خواهد شد و تا ۱۱ بهمن ادامه دارد. 

۲۵۸۲۵۸

کاسبی 4.6 میلیون یورویی ویلموتس از ایران؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ فدراسیون فوتبال ایران پیش از بازی عراق دو میلیون یورو به ویلموتس و کادرش پرداخت کرد. این پول نقدا در هتل او به دستش رسید. اما کادر ویلموتس سیرشدنی نیستند. آنها با شکایت به فیفا قصد دارند یک سال از پول قرارداد یعنی 2 میلیون و 600 هزار یورو را به عنوان غرامت بگیرند. یعنی ویلموتس و دستیارانش دنبال این هستند به خاطر 6 ماه همکاری با ایران که کلا 1 ماه آن را هم در کشور نبودند، 4.6 میلیون یورو از ایران کاسبی کنند. فدراسیون فوتبال هم دفاعیه خود را تنظیم و آماده ارسال به فیفا کرده است. البته آنها قصد دارند از این مربی هم شکایت کنند ولی هنوز چنین اقدامی نکرده اند.

252 251

اگر می‌خواهید سهمیه بنزین شما کم نشود، این موارد را رعایت کنید

به گزارش خبرآنلاین، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر اینکه به هنگام سوختگیری خودرو نیازی به انجام محاسبات عددی نبوده و براساس گنجایش باک خودرو و میزان سوخت مورد نیاز تا سقف ۶۰ لیتر سوختگیری انجام پذیراست، درخصوص نحوه صحیح سوختگیری با کارت سوخت شخصی توضیحات زیر را ارائه کرد:

۱- کارت سوخت شخصی خود را داخل کارتخوان قرار دهید .

۲- رمز چهار رقمی آنرا وارد کنید.

۳- نازل را برداشته و به میزان مورد نیاز سوختگیری را آغاز کنید .

۴- بعد از اتمام سوختگیری نازل را به درستی سر جای خود قرار دهید .

۵- پس از مشاهده پیام ((کارت خود را بردارید )) کارت سوخت خود را از کارتخوان خارج نمایید.

درصورت رعایت موارد بالا هیچ عددی از سهمیه کارت سوخت شما کسر نخواهد شد و در صورت خارج کردن کارت از کارتخوان قبل از قراردادن نازل در جای خود مجددا کارت را وارد کارتخوان نموده و نازل را به درستی در جای خود قرار داده و پس از مشاهده پیام (( کارت خود را بردارید)) کارت سوخت  را بردارید.

مجددا به کلیه دارندگان کارت سوخت شخصی تاکید می شود درصورت رعایت موارد فوق نیاز به هیچ اقدام خاصی نمی باشد .

۲۲۳۲۲۹

«آیت‌الله» مستند شد

 آیت الله سیدابوالقاسم خویی استاد اکثر مراجع تقلید امروز جهان تشیع به‌شمار می‌رود، به‌گونه‌ای که بین فقها و مراجع تقلید شیعه از او با عنوان (استادُ الفقها و المجتهدین) یاد می‌شود و بسیاری از مراجع تقلید ایران از جمله آیت الله سیدعلی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله وحید خراسانی،آیت الله مکارم شیرازی و … در محضر درس او حاضر بوده‌اند و در مستند «آیت‌الله» برای اولین بار وجوه دیده نشده از زندگی و زمانه آیت‌الله خویی به تصویر کشیده شده است.

این مستند جنبه‌های گوناگونی از شخصیت این عالم بزرگ شیعی را از دوران کودکی و مشقِ دروس حوزه تا ایام جوانی و تربیت شاگردان به تصویر می‌کشد و در بخشی از آن به رابطه ایشان با حضرت امام (ره)، ملاقات با فرح پهلوی، دیدار با صدام در کاخ او، شهادت پسران ایشان و…، پرداخته می‌شود و برخی اسناد تصویری از جمله نقش ایشان در انتفاضه شعبانیه عراق (قیام مردم عراق علیه حکومت صدام حسین در شعبان سال ۱۴۱۱ق مطابق با سال ۱۳۶۹ش) برای اولین بار در فضای رسانه‌های فارسی به نمایش گذاشته خواهد شد.

در ساخت مستند «آیت‌الله» که  بیش از سه سال به طول انجامید بیش از ۳ هزار متن پژوهشی و ۳۰۰ ساعت مصاحبه با بسیاری از شخصیت‌های موثر از جمله آیت‌الله شاه‌آبادی، شیخ مسلم واحدی، مرحوم آیت الله سیدمحمدمهدی موسوی خلخالی، آیت الله فیاض و … بهره برده شده است.

مستند آیت الله محصول سازمان هنری رسانه ای اوج و تولید شده در موسسه عهد است.

۲۵۸۲۵۸

حقوق قانونی خریداران در خریدهای اینترنتی

مطلبی که در ادامه می آید بدون شک می تواند در شناخت حقوق خریداران اینترنتی و نیز تکالیف فروشندگان محصولات و عرضه کنندگان خدمات کمک شایان توجهی نماید:

گسترش روز افزون بسترهای ارتباطی در فضای مجازی و استقبال مردم از این فضا سبب گردیده فروشندگان و عرضه کنندگان محصولات و خدمات به این بستر توجه ویژه ای نشان دهند. بخش عمده ای از سرمایه گذاری های مربوط به کسب و کارها هم اینک در این بستر انجام می پذیرد. این عامل همراه با دلایل دیگری نظیر عدم نیاز به محل فیزیکی و هزینه اجاره یا خرید محل کسب، معافیت از پرداخت مالیات، عدم نیاز به جذب نیروی زیاد برای پاسخگویی به مشتریان، عدم نیاز به انجام مراحل دست و پا گیر اداری، اخذ مجوزهای صنفی و نیز رها شدن از بازرسی های صنفی، راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی را بسیار سهل تر ساخته است .

در سال 1382 و با تصویب قانون تجارت الکترونیک، قانونگذار تلاش کرد به منظور جلوگیری از تضییع حقوق مصرف کنندگان در بستر فضای مجازی، نسبت به تدوین اصولی برای فروشندگان آنلاین و در جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی اقدام نماید. بی شک آگاهی از این اصول می تواند از تضییع حقوق افراد در فضای مجازی جلوگیری نموده و مانع کلاهبرداری های سایبری و یا هر گونه سوء استفاده در قالب کسب و کارهای اینترنتی شود. اجازه دهید با استناد به برخی از مواد قانون مورد نظر، ببینیم چگونه می توان یک خرید آنلاین، قانونمند و در عین حال دربرگیرنده حقوق فروشنده و خریدار انجام داد.

سه اصل اساسی در یک خرید اینترنتی

اصل اول معرفی دقیق محصول و یا خدمت ارائه شده توسط فروشنده

توجه داشته باشید که عرضه یک محصول از راه دور و در فضای مجازی بسیار متفاوت با ارائه آن در محل کسب و در مقابل دیدگان مشتری است. در یک فروش اینترنتی ممکن است رنگ محصول ارائه شده در فضای مجازی با رنگ واقعی محصول تا حدودی متفاوت بوده و همین امر سبب انصراف خریدار از خرید محصول گردد. بر همین اساس در قانون تجارت الکترونیکی، فروشنده محصول یا خدمات مکلف است حداقل اطلاعات لازم را که شامل موارد زیر می باشد در خصوص هر محصول یا خدمت در اختیار خریدار قراردهد:

الف – ارائه مشخصات فنی و ویژگی های کاربردی کالا و یا خدمات (به عنوان مثال مدل کالا، قابلیت های آن و …) – بند الف ماده 33

ب – اعلام دقیق مشخصات ظاهری و کیفی کالا یا خدمت (مثل رنگ، وزن و ابعاد، جنس کالا و …) – ماده 50

ج – سادگی در بیان مشخصات و ویژگی ها (بیان ویژگی های فوق باید بگونه ای باشد که مصرف کننده بطور دقیق، صحیح و روشن اطلاعات مربوط به کالا و خدمات را درک کند)- ماده 52

این اطلاعات که حداقل اطلاعات ضروری مربوط به یک کالا می باشد تا حدودی می تواند به خریدار کمک کند تا با دقت نظر بیشتری در خصوص خرید آنلاین یک محصول تصمیم گیری نماید.

اصل دوم – معرفی دقیق هویت فروشنده بگونه ای که بتوان او را شناسایی کرد

یکی از قابلیت های فضای مجازی، پنهان بودن هویت افراد درآن است. افراد شیاد و کلاهبرداران اینترنتی تا کنون از این قابلیت برای پیشبرد اهداف سوء خود بهره فراوان برده اند. به عبارت بهتر، روش هایی وجود دارند که کاربر می تواند از قابلیت ناشناس ماندن در جهت ارتکاب اعمال متقلبانه استفاده کند. قانونگذار به منظور جلوگیری از این قابلیت و تعیین هویت دقیق عرضه کننده محصول یا خدمات وی را مکلف نموده تا مواردی را رعایت نماید تا خریدار در صورت هر گونه مشکل به راحتی بتواند با وی ارتباط برقرار نماید. این تکالیف بشرح زیر می باشند:

الف – هویت تأمین کننده، نام تجاری که تحت آن نام به فعالیت مشغول می باشد و نشانی وی – بند ب ماده 33

ب – آدرس پست الکترونیکی، شماره تلفن و یا هر روشی که مشتری درصورت نیاز بایستی ازآن طریق با فروشنده ارتباط برقرار کند – بند ج ماده 33

ج – آدرس محل تجاری یا کاری تأمین کننده برای شکایت احتمالی – بند الف ماده 34

د – تأمین کنندگان حق ندارند از خصوصیات ویژه معاملات به روش الکترونیکی جهت مخفی نمودن حقایق مربوط به هویت یا محل کسب خود سواستفاده نمایند – ماده 54

با توجه به موارد فوق ضرورت دارد در هر خرید اینترنتی ابتدا نسبت به احراز اطلاعات هویتی فروشنده دقت نموده و سپس وارد مرحله واریز وجه خرید شویم. بدین ترتیب در صورت بروز مشکلات حقوقی و طرح شکایت، شناسایی و ابلاغ قضایی به فروشنده به سهولت امکان پذیر خواهد بود.

اصل سوم تعیین دقیق و صریح شرایط معامله

همانگونه که می دانید هر نوع خرید و فروش در فضای مجازی مثل خرید و فروش در فضای حقیقی یک نـــوع عقد محسوب می شود و تابع شرایط عقد بیع خواهد بود. این بدان معنی است که در هنگام خرید، طرفین
می توانند شرایطی را نیز برای معامله مشخص نمایند. با این وجود، قانونگذار در قانون تجارت الکترونیک محدودیت هایی را برای دامنه این توافقات معین نموده و صراحتاً توافقاتی را که بین طرفین بر خلاف قواعد این قانون ایجاد شده است را باطل دانسته است . در معاملات برخط یا آنلاین موارد زیر باید توسط عرضه کننده خدمت یا کالا رعایت گردد و هرگونه شرط خلاف این قواعد باطل است :

الف – حق انصراف بی قید و شرط برای خریدار به مدت هفت روز از تسلیم کالا یا انعقاد قرارداد خدمات – ماده 37 و بند الف ماده 38

ب – پرداخت عین مبلغ دریافتی خریدار در اسرع وقت و بدون دریافت هیچ وجهی از خریدار – بند ب ماده 38

ج – پرداخت مبلغ دریافتی از خریدار در صورت عدم امکان تأمین کالا یا عدم امکان اجرای خدمات – ماده 39

د – اعلام شرایط فسخ در معاملات یا انجام خدمات مشروط بر اینکه مخالف قواعد بندهای الف و ب و ج نباشد – بند ج و د ماده 34

ه – اعلام مدت زمانی که پیشنهاد ارائه شده معتبر می باشد – بند ه ماده 34

و – اعلام شرایط و فرایند عقد از جمله ترتیب و نحوه پرداخت، تحویل کالا و یا اجرای خدمات، فسخ، ارجاع و خدمات پس از فروش (مشروط به عدم نقض موارد بندهای الف و ب و ج) – بند و ماده 34

در این رابطه نکته بسیار مهم، توجه به ماده 46 قانون تجارت الکترونیک است که بیان می دارد:

استفاده از شروط قراردادی خلاف مقررات این فصل و همچنین اعمال شروط غیرمنصفانه به ضرر مصرف کننده، مؤثر نیست.

شایان ذکر است تأمین کننده در صورتی می تواند کالا یا خدمات مشابه آنچه را که به مصرف کننده وعده داده تحویل و یا ارائه نماید که این موضوع را قبل از معامله یا در حین انجام معامله به خریدار اعلام کرده باشد (ماده 40) در غیر این صورت، خریدار می تواند کالا یا خدمات را به عرضه کننده ارجاع داده و هزینه تحمیل شده به خریدار بر عهده عرضه کننده می باشد(ماده 41) .

ذکر این نکته مهم ضروری است که بر خلاف یک تصور قالب در ذهن مردم، در معاملات برخط هیچگاه سکوت علامت رضایت نیست. آنچه در ماده 43 قانون تجارت الکترونیک به شرح زیر آمده نیز حکم تأییدی بر این نکته مهم است:  

« تأمین کننده نباید سکوت مصرف کننده را حمل بر رضایت وی کند».

همچنین به استناد ماده 44 قانون یاد شده، رسیدگی به شکایات مطرح شده در این خصوص بر عهده مراجع قضایی خواهد بود.

بیشتر مردم به هنگام خریدهای آنلاین مراقب نوع و نحوه خرید خود هستند و پیش از هر خرید، برخی اقدامات احتیاطی را انجام می دهند. با این وجود نمی توان همیشه به سادگی از سد مشکلات ناخواسته پیشگیری کرد. بنابراین از میان هزاران خریدی که همه روزه به صورت اینترنتی و در بخش های مختلف صورت می گیرد احتمال بروز اشتباه، تقلب، فریب و کلاهبرداری را نباید دور از ذهن دانست.

چنانچه هموطنان محترم با چنین مواردی برخورد کردند لازم نیست عجولانه و بدون منطق دست به اقداماتی بزنند که کار آن ها را دشوارتر سازد. در این موارد حتماً با افراد خبره مشورت کنید.

«گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری» با برخورداری از بیش از یک دهه تجربه در خصوص حل پرونده های مرتبط با جرایم رایانه ای، افتخار دارد به اطلاع هموطنان عزیز برساند همواره آماده ارائه مشورت های حقوقی و فنی به متقاضیان خواهد بود. در این رابطه می توانید با مراجعه به سایت وکیل سایبری و با پرداخت کمترین هزینه، از راهنمایی ها و پشتیبانی تیم تخصصی وکیل سایبری برخوردار شده و سرنوشت پرونده خود را بر اساس یک تصمیم منطقی تغییر دهید.

2121

استقبال گرم استقلالی‌ها از میلیچ/عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بازیکنان تیم فوتبال استقلال که روز گذشته به دلیل بارش برف نتوانسته بودند تمرین کنند، امروز (دوشنبه) با نظر فرهاد مجیدی به تمرین با وزنه و کارهای بدنسازی مشغول شدند. این تمرین در سالن مجموعه ورزشی انقلاب برگزار شد.

هروویه میلیچ، بازیکن کروات استقلال که شنبه به تهران بازگشته بود، در این تمرین حاضر شد و با استقبال کادرفنی و هم‌تیمی‌هایش مواجه شد.

256 43