واکنش بولتون به تصمیم تازه FATF درباره ایران

مشاور امنیت ملی کاخ سفید که هم‌اکنون یکی از اصلی‌ترین مقامات دولت آمریکا در پیگیری سیاستهای ضدایرانی این کشور است، روز شنبه در واکنش به تصمیم  «اف‌ای‌تی‌اف» در توئیتر خود نوشت: «وقت تقریبا تمام است. پس از گذشت دو سال بدون هیچ پیشرفتی، گروه ویژه اقدام مالی پذیرفت درصورتی که ایران الزامات مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی را اجرایی نکند، نخستین اقدامات تقابلی عمده مالی را در ماه ژوئن (تیرماه) بار دیگر وضع کند. من به این اقدام اف‌ای‌تی‌اف تبریک می‌گویم».

گروه ویژه اقدام مالی در نشست روز جمعه خود در پاریس با بیان اینکه ایران هنوز «برخی موارد» برای رعایت معیارهای این سازمان را «کامل» نکرده است، اعلام کرد ایران بار دیگر فرصت دارد تا ماه ژوئن (خرداد-تیر) خواسته‌های مورد نظر این گروه را برآورده کند، در غیر این صورت، با اقدامات تقابلی اف‌ای‌تی‌اف روبرو و به «فهرست سیاه» نیز اضافه خواهد شد.

گرچه ایران قوانین داخلی مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را تصویب کرده و  دست‌کم طی سالهای اخیر با حضور میدانی و جدی در عرصه مبارزه با تروریسم در منطقه صداقت و پایبندی خود را در مبارزه با تروریسم به مردم جهان ثابت کرده است، سازمان به اصطلاح «غیردولتی» اف‌ای‌تی‌اف مدعی است: تهران برای اینکه در «فهرست سیاه» قرار نگیرد  باید «خواسته‌های ما را در مبارزه با تروریسم» را برآورده کند.

با این حال، دیوید لوئیس، دبیر اجرایی گروه ویژه اقدام مالی، همزمان با اجلاس قبلی این سازمان در پاریس در مصاحبه با بی‌بی‌سی (اینجا) اذعان کرد هیچ تضمینی وجود ندارد که ایران با اجرای خواسته‌های اف‌ای‌تی‌اف از لیست سیاه آن خارج شود.

سازمان اف‌ای‌تی‌اف که مقر آن در پاریس است، اکتبر گذشته به ایران تا ماه فوریه (بهمن ماه) برای انجام اصلاحات مورد نظر این سازمان مهلت داده بود.

یک روز پیش از تصمیم روز جمعه اف‌ای‌تی‌اف برای تمدید دوباره مهلت ایران، روزنامه واشنگتن‌فری‌بیکن گزارش داد چهار سناتور آمریکایی در نامه‌ای به وزارت خزانه‌داری کشورشان خواستار آن شده‌اند که واشنگتن از نفوذش در «کارگروه ویژه اقدام مالی» برای بازگرداندن ایران به فهرست سیاه این سازمان و از سرگیری اقدامات تقابلی علیه این کشور استفاده کند.

کارگروه ویژه اقدام مالی که خودش را «نهادی بین‌المللی و غیرانتفاعی برای مبارزه با پولشویی» معرفی می‌کند، برای اولین بار در تیرماه سال ۱۳۹۵ به مدت ۱۲ ماه «اقدامات تقابلی و تنبیهی» علیه ایران را تعلیق کرد و از آن زمان تا امروز به ایران فرصت داده است تا لوایح مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را تصویب کند.

هم‌اکنون با توجه به استانداردهای دوگانه و سیاسی سازمانهای به اصطلاح بین‌المللی مانند اف‌ای‌تی‌اف در تعریف «تروریسم»، مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران طی هفته‌های اخیر بررسی‌های کارشناسی لوایح موردنظر این سازمان را آغاز و نتیجه نهایی را به هفته‌های آینده موکول کرده است.

49311

بازدید شهردار و اعضای شورای شهر سمنان از روند کاوش و مطالعات قلعه خندق

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین سمنان ، «مصطفی یغمائیان» امروز و در گفت و گویی افزود: در این بازدید توضیحاتی توسط دکتر محمد اسماعیل اسمعیلی‌جلودار، سرپرست هیأت کاوش باستان‌شناسی و عضو هیأت علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران ارائه شد.

وی گفت: ارزیابی تقریبی قدمت اثر، سفال‌ها و مواد فرهنگی – تاریخی استخراج شده، لایه‌های حفاری شده و سطوح مختلف زمین که در برخی نقاط تا عمق پنج متر مورد گمانه‌زنی قرار گرفته، از جمله تحقیقات مطرح در این فصل مطالعاتی بوده است.

یغمائیان افزود: در این فصل کاوش که تقریباً به مدت 25 روز ادامه داشت، یافته‌های مهم و حایز اهمیتی برای نخستین بار از ابعاد تاریخی اثر و لایه‌هایی از دوران اشکانی و ساسانی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت که پس از تکمیل داده‌ها و ارزیابی مطالعات پایه، می‌تواند کمک شایانی به دوره‌شناسی و ایجاد نقطه عطف جدیدی در تاریخ زیست در محدوده شهری سمنان به‌شمار آید.

فاز نخست مطالعات قلعه خندق سمنان در سالجاری و با انعقاد قرارداد مطالعه و کاوش در این قلعه که به‌دلیل پیچیدگی خاص، ویژگی‌های منحصر به‌فرد و کمبود اعتبار تاکنون امکان پژوهش کامل و پیشرفته بروی آن مهیا نشده بود، انجام شد.

مقرر شده است  با مساعدت اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار سمنان، همکاری و مشارکت برای انجام فصول آتی پژوهش و کاوش در خصوص این اثر تاریخی از سوی مدیریت شهری صورت گیرد.

پس از این بازدید و با تاکید شهردار سمنان مقرر شد، اقدامات تأمینی به‌منظور حفاظت بهینه از حریم و محدوده کالبدی اطراف قلعه، پس از طراحی و تصویب در شورای فنی میراث فرهنگی استان سمنان جهت محصور کردن محیط پیرامونی اثر با مشارکت نهادهای مدیریت شهری انجام شود.

محوطه باستانی چال خندق یا دژ چرمنه در خیابان حکیم الهی سمنان واقع شده است. به دلیل حفر خندق در این منطقه در دوره اسلامی، به عنوان چال خندق معروف شده است. در سال های گذشته، بنای شیشه ای نیمه تمام در جوار این منطقه باستانی شاخته شده است که بر اساس اطلاعات موجود، بنای ساخته شده در منطقه چال خندق، قرار بوده به عنوان مرکز فرهنگی کاربرد داشته باشد، اما سالهاست که ساخت آن نیمه تمام رها شده است.

46

مادورو اعلام کرد: قطع روابط ونزوئلا با کلمبیا/ اخراج دیپلمات‌های کلمبیا از ونزوئلا

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا روز شنبه در بیانیه‌ای گفت:« من ونزوئلا را اداره می‌کنم و به اداره کردن آن ادامه می‌دهم.»

وی در واکنش به بستن مرزهای این کشور با برزیل و کلمبیا گفت:« ما در حال دفاع از آزادی و مرزهای خود هستیم و الان زمان خیانت به کشور نبوده و باید به آن و ایده‌های عالی ونزوئلا وفادار ماند.»

همچنین رئیس جمهور ونزوئلا از قطع روابط دیپلماتیک با کلمبیا خبر داد و تمامی کارمندان سفارت کلمبیا در کاراکاس را اخراج کرد.

امروز «خوان گوایدو» رئیس جمهور خودخوانده و رهبر مخالفان ونزوئلا مدعی شد که کامیون‌های حمل کمک‌های بشردوستانه از طریق کلمبیا و برزیل وارد ونزوئلا شده‌اند.

مادورو معتقد است که آمریکا به بهانه ارسال کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا درصدد نابود کردن حق حاکمیت و استقلال این کشور است.

گوایدو ماه ژانویه خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا خواند و به‌سرعت مورد حمایت واشتگتن و متحدان غربی آن قرار گرفت. در هفته‌های اخیر شماری از معترضان در خیابان‌های «کاراکاس» تجمع کرده‌اند. با این حال ارتش ونزوئلا همچنان حامی رئیس‌جمهور قانونی این کشور است و تلاش زورگویانه آمریکا را برای تغییر رژیم عقیم گذاشته است.

از سال ۲۰۱۷ و به دنبال تشدید بحران سیاسی در ونزوئلا بین اپوزیسیون و رئیس‌جمهور این کشور، اختلافات بین مادورو و مجمع ملی (کنگره) که اکثریت آن در دست مخالفان است، بالا گرفته و تشدید این اختلافات سبب اقدام دولت در برگزاری انتخابات برای تشکیل «مجلس موسسان قانون اساسی» در سال ۲۰۱۷ شد.

تلاش واشنگتن برای کنار زدن دولت قانونی کاراکاس در حالی صورت می‌گیرد که مردم ونزوئلا چند ماه پیش با شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری، بار دیگر مادورو را به ریاست‌جمهوری این کشور انتخاب کردند.

عراقچی: درباره خروج آمریکا از برجام مقصر نیستیم

 سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در صفحه اینستاگرامش فیلمی از گفتگویش با تعدادی از دانش‌آموزان بسیجی استان خراسان رضوی که در قالب راهیان نور به شلمچه رفته بودند، منتشر کرد.

وی در پاسخ به انتقاد مطرح شده در خصوص برجام، گفت: اینکه آمریکا احساس کرد در برجام ضرر کرده و از آن بیرون رفت، تقصیر ما نیست. مبارزه با آمریکا جبهه‌های مختلفی دارد، یک جبهه نظامی است و جبهه دیگر سیاسی است.

عراقچی عنوان کرد: تحریم‌هایی را آمریکا علیه ایران اعمال کرده بود برای اینکه به دست و پای ایران زنجیرهایی ببندد که ما را زمین گیر کند، برجام این زنجیرها را باز کرد و آمریکا متوجه شد ضرر کرده و دوباره مجبور شد زنجیرها را ببندد و از برجام خارج شد. ترامپ می‌گفت برجام شرم‌آورترین توافق تاریخ آمریکاست و از آن خارج شد.

عراقچی در این خصوص در اینستاگرامش نوشت: در سفر به شلمچه با جمعی از راهیان نور، خواهران بسیجی دانش آموز از استان خراسان رضوی، گفتگوی کوتاهی داشتم. از دختر خوبم که منصفانه یکی از سوال و جوابها را به صورت کامل در صفحه خود قرار دادند، تشکر می‌کنم.

49311

فیلم | زاینده‌رود و شب‌نشینی‌های جدیدش از نگاه یورونیوز

مردم اصفهان که سال‌ها است به دلیل خشکسالی جریان آب در زاینده‌رود را نمی‌دیدند این روزها دوباره به حاشیه زاینده‌رود بازگشته‌اند و بساط شب‌نشینی‌ها برقرار است. آب سد زاینده‌رود باز شده و هم شهروندان اصفهانی و هم روستانشینان کشاورز را شادمان کرده است.

6167

رکورد جالبی که در لیگ برتر انگلیس شکست شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ روی هاجسون، سرمربی تیم کریستال پالاس در بازی امروز مقابل لسترسیتی با 71 سال و 198 روز سن، روی نیمکت تیمش نشست و به مسن ترین سرمربی تاریخ لیگ برتر انگلستان تبدیل شد. 

هاجسون انگلیسی پیش از این هدایت تیم هایی نظیر لیورپول، فولام، وست بروموویچ، اینترمیلان، تیم ملی انگلستان، سوئیس و امارات را در کارنامه خود ثبت کرده است.

شاگردان هاجسون امروز موفق شدند با نتیجه 4-1 از سد لسترسیتی عبور کنند.

254 251

ادعای روزنامه سعودی درباره اقدام تازه ترکیه و آمریکا در سوریه

 یک روزنامه سعودی به نقل از منابع آگاه از وجود برخی توافق‌ها بین طرف ترکیه‌ای و آمریکایی در خصوص شمال سوریه خبر داد.

روزنامه سعودی «ایلاف» به نقل از این منابع که گفته می‌شود در جریان پرونده خروج نیروهای آمریکا از سوریه هستند، نوشت: «نتیجه نشست‌ها و گفت‌وگوها بین طرف‌های ترکیه‌ای و آمریکایی منجر به ایجاد اتاق عملیات مشترک خواهد شد».

این روزنامه مدعی شد که قرار است ترکیه با همکاری مستشاران آمریکایی این اتاق عملیات را مدیریت کند و هماهنگی‌های سیاسی بین آنکارا و واشنگتن نیز در خصوص شمال سوریه از طریق این اتاق صورت خواهد گرفت.

منابع ادعایی ایلاف در مورد خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه نیز گفتند که واشنگتن با این تصمیم خود «هرگز» از پرونده سوریه و مواضع خود در قبال «بشار الاسد»، رئیس جمهوری این کشور عقب‌نشینی نخواهد کرد.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا ۲۸ آذرماه در اقدامی از پیش اعلام نشده از ضرورت خروج نیروهای آمریکایی از خاک سوریه به دلیل پایان کار داعش در این کشور خبر داد.

کاخ سفید امروز اعلام کرد که این خروج کامل نخواهد بود و نزدیک به ۴۰۰ نظامی آمریکایی در شمال سوریه باقی خواهند ماند.

49311

راحت‌ترین راه درمان افسردگی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از اسپوتنیک، دیوید آگوس پزشک بیمارستان ماساچوست تعریف کرد که چطور می توان از افسردگی خلاص شد و یا آن را درمان کرد.

به گفته وی، 15 دقیقه دویدن و یا پیاده روی روزانه خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد. پزشکان به آنالیز وضعیت سلامتی 611 هزار نفر بزرگسال آمریکایی و سبک زندگی آنها پرداختند.

بر طبق نتایج این تحقیقات، افرادی که ورزش می کنند کمتر دچار اختلالات روحی-روانی می شوند. آگوس گفت، هر بار قبل از نوشتن نسخه برای بیمارش از او می خواهد به خیابان برود و «یک کاری بکند، یا پیاده روی یا بدود».

64231

دو زن و ۱۱ مرد در ارتباط با حادثه تروریستی زاهدان بازداشت شدند


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه