ترفند بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز بدون تزریق دلار

خنثی شدن منفی‌ترین خبر تحریمی در بازار ارز تهران و دوبی/بانک مرکزی بدون نیاز به تزریق، بازار را کنترل کرد

مجید شاکری با اشاره به نوسانات  صورت گرفته در بازار ارز،  گفت: آخرین اقدام آمریکایی‌ها در حوزه تحریم نفت امروز عملیاتی شد اما میزان افزایش نرخ ارز نسبت به بزرگی خبر بسیار اندک بود.

وی ادامه داد، بدترین خبر فاندامنتال که همان عدم تایید معافیتهای نفتی و به زعم آمریکاییها صفر شدن فروش نفت ایران بود امروز در حالی رونمایی شد که در پایان بازار اثر قابل توجهی بر روی نرخ  ارز  در ایران نداشت.

به گفته شاکری، اگر این خبر منفی تابستان سال 97 مطرح شده بود، نتایج متفاوتی در پی داشت. این درحالی است که امروزبانک مرکزی بدون آنکه نیازی به تزریق در تهران داشته باشد شوک منفی آخرین حربه آمریکایی‌ها را کنترل کرد و عملا شاهد یک بازگشت در بازار بودیم.

این کارشناس  ارزی گفت: از انجا که بانک مرکزی روی بازار  نقد سوار بود  عملا بسیاری از سفته بازان وارد این بازار نشدند.

شاکری ادامه داد، جایی که در ماههای اخیر نقطه ضعف بانک مرکزی  بود به دلیل تدابیر صورت گرفته در هفته‌های قبل به نقطه قوت بانک مرکزی در حوزه ارز تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه، بانک مرکزی نشان داد که منابع محکم درهمی در اختیار دارد، گفت: سفته بازانی که در دوبی  منتظر این خبر  منفی آمریکاییها بودند با توجه به تقویت منابع بانک در ماههای اخیر عملا به این بازار نزدیک نشدند.

شاکری گفت: بانک مرکزی در بازار نقد تهران به شدت قوی عمل کرده است و از سوی دیگر تدابیر صورت گرفته باعث شد تا این بانک در بازار نقد دوبی هم پر قدرت وارد شود.

به گفته شاکری، تدبیر جدید بانک از تزریق مستقیم بسیار فراتر بوده است. همچنین منابع درهمی بانک در 2 ماهه گذشته انچنان تقویت شده که سفته بازان ساکن در دوبی حاضر نیستند توان بانک مرکزی در این حوزه را به چالش بکشند.

وی افزود، یکی از روشهای تقویت منابع بانک مرکزی تبدیل اسکناس به اسکناس بود که چندی قبل هم رسانه ای شد اما اثر تدبیر آن روز بانک مرکزی امروز یعنی دوم اردیبشهت ماه نمایان شد.

41231

چرا گل شجاع به الاهلی بیش‌تر از یک گل عادی است؟

با شکست 1-2 پرسپولیس مقابل الاهلی، به نظر می‌رسد کار برانکو و شاگردانش برای صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا سخت از همیشه باشد. با پیروزی احتمالی السد مقابل پاختاکور، حالا پرسپولیس هفت امتیاز با صدر فاصله دارد. 

اما نکته مهم این است که گل ثانیه آخری شجاع خلیل زاده در بازی امشب، موجب شد اگر سرخ‌های پایتخت در پایان مسابقات مرحله گروهی با الاهلی هم امتیاز شوند، حکم صعود برای پرسپولیس صادر خواهد شد؛ چرا که ملاک نتایج بازی های رودرو است و پرسپولیس که بازی رفت را 0-2 برنده بوده، در این مسابقه هم 1-2 باخته است.

255 41

واکنش هندوستان به عدم تمدید معافیت های تحریمی ایران: به وقتش بیانیه می‌دهیم

 به دنبال تصمیم دوشنبه آمریکا در زمینه عدم صدور معافیت از تحریم‌های نفتی ایران، هند از جمله خریداران نفت خام ایران نیز واکنش نشان داد.

 به نوشته خبرگزاری «آینی نیوز» مقام‌های دولت هند دوشنبه شب به وقت تهران از بررسی پیامدهای تصمیم جدید آمریکا در زمینه عدم صدور معافیت از تحریم‌های نفتی ایران خبر دادند.

 مقام‌های مطلع دولت هند اظهار داشتند: «بیانیه وزیر خارجه آمریکا را شاهد بودیم و در حال بررسی پیامدهای این تصمیم هستیم و در موقع مناسب بیانیه‌ای در این باره صادر می‌کنیم.»

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا دوشنبه اعلام کرد که هیچ معافیت جدیدی از تحریم‌ها برای وارد کنندگان نفت ایران صادر نمی‌شود.

وزارت خارجه آمریکا نوامبر (آذر) گذشته معافیت از تحریم‌های 180 روزه را برای هشت کشور از جمله هند صادر کرد. این معافیت از تحریم‌ها در دوم ماه مه ( 12 اردیبهشت) خاتمه خواهد یافت.

کاخ سفید دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور تصمیم گرفته معافیت‌های نفتی ایران را دیگر تمدید نکند.

41231

ریزش کوه و برف جاده آستارا- اردبیل را بست

محور آستارا-اردبیل در محدوده آق‌چای به سمت شهرستان نمین دقایقی پیش به دلیل بارش برف و رانش کوه مسدودشده و تلاش برای بازگشایی مسیر توسط راه‌داران اداره راه‌داری و حملونقل جاده‌ای این شهرستان تداوم دارد.

سرهنگ محمد نمازی فرمانده نیروی انتظامی شهرستان آستارا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ضمن‌ تأیید مسدود شدن محور آستارا-اردبیل در محدود آق‌چای به سمت شهرستان نمین اظهار کرد: تا زمان بازگشایی کامل مسیر تردد هرگونه خودروی سبک و سنگین در محور آستارا-اردبیل و بلاعکس ممنوع است.

41231

بهروز یاری و طعنه‌های صریح به رسول خادم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهروز یاری ملی پوش سابق کشتی ایران که بارها پشت خط برادران خادم مانده بود و البته اعتقاد دارد بارها حقش در این رقابت خورده شده است.

او این بار در روزهایی که به انتخابات کشتی نزدیک می شویم ، از رسول خادم انتقاد کرده و به او طعنه زده است که مرد پشت پرده امیر خادم و بنی تمیم است و احتمالا وارد میدان شده تا برای این ائتلاف رای جمع کند!

بی وفا حالا که من افتاده ام از پا چرا ؟
نوش دارویی و بعد از مرگ سهراب آمدی 
سنگدل زین زودتر میخواستی حالا چرا ؟
زود تر از این ها منتظر ورود رسول به برنامه های علنی انتخابات فدراسیون کشتی که در دهه سوم خرداد برگزار خواهد شد بودم ، بواقع رسول با این حرکات تاکتیکی راه درست را بر خود بسته و باعث انسداد رگهای حیاتی ورزش کشتی ، این موهبتی که همه ما وامدار آن هستیم ، خواهد گردید . در نیمه دوم سال گذشته وقتی وزیر نفت گفت هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت حامل های انرژی نداریم، تمام ملت متوجه شدند که در سال نود و هشت هم بنزین گران خواهد شد و هم سهمیه بندی . وقتی حمید بنی تمیم در مصاحبه اخیر عنوان کرد ” هنوز با امیر خادم ائتلاف نکرده ام” جامعه کشتی فهمیدند که این اتفاق میمون خواهد افتاد .

زمانی که در نشست مطبوعاتی امیر خادم با ارباب جراید وی تلویحاً حضور حمایتی رسول را در امر انتخابات و لابی کردن وی به نفع برادر بزرگتر را نه تنها کتمان بلکه ابراز نمود . به واقع خیلی زود تر از این ها منتظر ظهور رسول بودم اما تاخیر وی هیچ خللی در سیاست کاریش بوجود نیاورد . حالا پازل بازی سیاسی انتخابات ریاست فدراسیون دارد نمایان میشود .

حد اکثر تا دو هفته آینده حمید بنی تمیم از حضور در کورس انتخابات فدراسیون آینده به نفع امیر انصراف خواهد داد . رسول هم که در دوران حضور در فدراسیون به دلیل مشغله های فراوان مربوطه کمتر در محافل عمومی حضور می یافت .( به عنوان مثال در مراسم ترحیم حاج محمود معزی پور و یا علیرضا سلیمانی حضور نیافت ) در روز های گذشته، برای شرکت در مراسم ختم فرزند نوباوه احد پازاج راهی اردبیل میشود . و پس از مدتها دوباره ارتباط تلفنی با تعدادی از هیئت های کشتی استانهای مختلف را سر لوحه امور قرار داده و از یکی سوهان خواسته و از دیگری باقلوا و قطاب و با هیئت سوم نیز در مورد سرمای سوزناک استان مربوطه تشریک مساعی نموده است…

مطمئن باشید که کار بدان راحتی که شما فرض کرده اید نخواهد بود.

255 41

برانکو: الاهلی بدون موقعیت گل برنده شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ پرسپولیس با شکست مقابل الاهلی حالا شانس کمتری برای صعود به دور حذفی لیگ قهرمانان آسیا دارد. برانکو در نشست خبری پس از بازی درباره پیروزی الاهلی گفت: « آن‌ها دو گل روی تقریباً بدون موقعیت گل به ثمر رساندند و برنده شدند؛ از روی ضربه ایستگاهی و پنالتی. اما این ورزش، نامش فوتبال است و نمی‌توانم از بازیکنانم ایراد بگیرم. هم خسته هستند و هم این که هوای اینجا بسیار گرم بود.»

سرمربی پرسپولیس در ادامه افزود: « در دو بازی آینده چاره‌ای جز برد نداریم. اگر امروز می‌بردیم هم خیلی عالی بود. اگر هم می‌بردیم باز باید دو بازی آینده را با برد پشت سر می‌گذاشتیم. ما نشان داده‌ایم که می‌توانیم، چون واقعا تیم بهتری هستیم. می‌توانیم با دو برد راهی مرحله بعد شویم. هم در لیگ خودمان و هم اینجا زیاد موقعیت از دست می‌دهیم. خستگی یکی از دلایل آن است. نمی‌توانیم در تمرینات این مشکل را برطرف کنیم، چون بازی‌ها فشرده است و وقت کافی برای این مسئله نداریم. باید بهتر اینها عمل کنیم.»

او درباره رقابت با سپاهان گفت: «اطمینان دارم بازیکنانم از لحاظ روحی و روانی خیلی خوب به شرایط مطلوب بازخواهند گشت و شاید فقط مشکل خستگی باشد، چون سه روز دیگر مجدد بازی داریم.»

255 41

وزارت جهاد کشاورزی: برای مزارع سیل‌زده کمک بلاعوض می‌پردازیم

عبدالمهدی بخشنده شامگاه دوشنبه پس از بیستمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور و در جمع خبرنگاران افزود: بیش از 26 استان مختلف درگیر سیل اخیر بودند و برخی استان ها بیشتر و برخی کمتر خسارت دیدند.
بخشنده اظهار داشت: در آخرین جلسه هیات دولت مصوبات خوبی برای پرداخت خسارت به آن دسته از کشاورزان و تولید کنندگان که در بخش کشاورزی دچار خسارت شدند، اتخاذ شد.
وی خاطر نشان کرد: به طور مثال اراضی آبی و گندم که در معرض برداشت بودند دولت به ازای هر هکتار پایه پنج میلیون تومان بلاعوض و متوسط عملکرد بنا به تشخیص ستاد استان های مربوطه تا 30 درصد این عدد (پنج میلیون تومان در هر هکتار) می تواند افزایش پیدا کند.
معاون اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: علاوه بر کمک بلاعوض که دولت به کشاورزان خسارت دیده خواهد داد، مصوب شد تسهیلات ارزان قیمت با نرخ قرض الحسنه که حدود چهار یا پنج درصد خواهد بود، پرداخت شود.
وی ادامه داد: امیدواریم با مصوبه دولت که در دو سه دهه گذشته بی سابقه بوده است. بخشی از آلام رنج های کشاورزان و تولید کنندگان که در سیل اخیر خسارت زیادی به آنها وارد آمد، جبران شود.
معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: آنهایی که محصولاتشان بیمه بوده، پرداخت خسارت آنها شروع شده و تا روز گذشته بیش از 70میلیارد تومان پرداخت شده است اما عمده کشاورزان و تولید کنندگان که بیمه نیستند، دولت تصمیم گرفته است به آنها نیز کمک مالی کند.
بخشنده افزود: خسارتی که به بخش کشاورزی وارد شده است به جز واحدهای کشت و صنعت نیشکر ، نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان بوده است.
وی اظهار داشت: آنچه که ما از دولت تقاضا کردیم حدود 5600 میلیارد تومان کمک بلاعوض و 5300 میلیارد تسهیلات ارزان قیمت و قرض الحسنه است که امیدواریم به تدریج این منابع در اختیار ما گذاشته و پرداخت بشود.
معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: دولت سه تصمیم مهم برای پرداخت به خسارت دیدگان کشاورزان و تولید کنندگان گرفت. یکی کمک بلاعوض به ازای هر هکتار و یا هر واحدی که از دست دادند که عدد آن مشخص است و تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی و نوسازی مزارعشان است و تصمیم سوم برای تمام کشاورزان و تولید کنندگان که از سیل اخیر خسارت دیدند کلیه وام هایی که قبلا از بانک ها دریافت کرده بودند به مدت سه سال امهال خواهد شد و فرصت پیدا خواهند کرد در یک بازه زمانی مناسب تسهیلات قبلی خود را پرداخت کنند که هزینه امهال را دولت قبول کرد و بر عهده دولت است.