اولین برد استقلال با سرمربیگری استراماچونی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، استقلال که دوران آماده‌سازی پیش فصل خود را زیر نظر کادر ایتالیایی جدیدش سپری می کند امروز در یک بازی دوستانه به مصاف امیدهایش رفت و موفق شد این تیم را با نتیجه پر گل 5 بر صفر شکست دهد. مرتضی تبریزی (2گل) و روح‌الله باقری، علی دشتی و محمد بلبلی  گلزنان این بازی بودند.

استقلال در این بازی ابتدا با ترکیب؛ حسین حسینی، سیاوش یزدانی، محمد دانشگر، وریا غفوری، میلاد زکی‌پور، مسعود ریگی، رضا آذری، داریوش شجاعیان، علی دشتی، مرتضی تبریزی و روح‌الله باقری به میدان رفت. استقلال در نیمه اول با دو گل مرتضی تبریزی که یکی از آنها از روی نقطه پنالتی بود و همچنین گل روح‌الله باقری موفق شد 3 بار دروازه‌ امیدهای خود را باز کند.

 با شروع نیمه دوم محمد بلبلی جانشین تبریزی، آقایی جانشین روح الله باقری، امیر حسین کارگر جانشین وریا غفوری، آرمین سهرابیان جانشین زکی پور، میلاد باقری جانشین محمد دانشگر و مهدی نوراللهی جانشین حسین حسینی شدند. در اوایل نیمه دوم شاهین طاهر خانی و سینا خادم‌پور جانشین سیاوش یزدانی و رضا آذری شدند. استقلال در نیمه دوم  توسط دشتی و بلبلی به دو گل دیگر دست پیدا کرد.

43 43

هم اصلح بودن کاندیدا مهم است هم مقبول بودن

برخی هم در این میان بحث کاندیدای اصلح را مطرح می کنند و با معیارهای خاص خود به دنبال معرفی این نوع کاندیداها هستند. از نگاه من کاندیدای اصلح یعنی اینکه از بین نامزدهای انتخابات افرادی که صالح، کارآمد، متخصص و زبده هستند را امتیازدهی کنیم و هرکدام که شایستگی بیشتری برای قرار گرفتن در جایگاه نمایندگی را داشت به عنوان کاندیدای اصلح معرفی کنیم. 

حداقل های مربوط به کاندیدای اصلح این است که کارآمد باشد، انقلابی باشد و مردمی بودن را فراموش نکند. از سوی دیگر باید التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی داشته باشد. اینها همه جزو شاخص هایی هستند که ضرورت دارد یک کاندیدای اصلح دارا باشد. 

در این میان اما اختلافاتی وجود دارد، مثلا جبهه پایداری همیشه معیارهای خاص خود را برای انتخاب کاندیدای اصلح دارد، می گویند ما از این افراد حمایت می کنیم ولو اینکه مقبول نباشند اما بقیه اصولگرایان معتقدند مقبولیت کاندیدای اصلح هم مهم است چرا که ضمانت موفقیت در انتخابات مقبول بودن است. 

نکته اما این است که انتخاب کاندیداها باید براساس سیاست و معیاری پیش برود که اصلح بودن و مقبول بودن در کنار هم حرکت کنند. برای مثال، رویکرد و مواضع یک کاندیدا در حوزه فرهنگی ۶۰ درصد اصلح است و ۴۰ درصد شایستگی ندارد، اینجا خیلی موضوع حساسیت ندارد.اما وقتی بحث حوزه امنیتی پیش می آید کاندیدا باید کفایت سیاسی لازم را داشته باشد و شایسته ترین فرد معرفی شود. قطعا همه تلاش ها باید به سمت معرفی کاندیدای اصلح و حمایت از او باشد اما نباید اصلح بودن را سلیقه ای و شخصی تفسیر کنیم.

*عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی

۲۷۲۱۵

آبشار شاه لولاک، فیروزه‌ای رقصان در دل کوه‌های چرمهین

آبشاری در میان کوه‌های بلند شهر چرمهین به نام شاه لولاک واقع شده است که بسیار خیره‌کننده است. این آبشار که جزو آبشارهای دايمی می‌باشد، طبیعتی بی‌نظیر در اطراف خود ایجاد کرده است. در بخش پیشنهادات ایرانگردی امروز به معرفی این آبشار که در استان اصفهان واقع است، پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

 

آبشار شاه لولاک

آبشار شاه لولاک

آبشار شاه لولاک در نزدیکی چرمهین در شهرستان لنجان از استان اصفهان واقع شده است. این آبشار در میان مردم محلی به نام‌های شاهلراسب، شالورا، شاهلورا و شالوران نیز مشهور است.

آبشار شاه لولاک

آبشار دارای چندین چشمه دایمی و موقتی است که بر این اساس میزان آبدهی آبشار در فصول مختلف تغییر می‌کند. به طور کلی این مکان دارای سه آبشار است که دو آبشار آن دائمی به نام‌های چک چک و آب شرشری و آبشار دیگر موقت و به نام هلکی است. هلکی در زبان پهلوی اشکانی به معنی شکاف است. آبشار موقت هلکی در فصل بهار جاری می‌گردد. ارتفاع این آبشار موقت در حدود 90 متر است و سرازیر شدن آب از این ارتفاع باعث ایجاد صحنه‌ی بی‌نظیر می‌گردد.

آبشار شاه لولاک

آبشار سمت راست: آبشار هلکی، آبشار سمت چپ: آبشار شاه لولاک

آب آبشارها به داخل حوضی قدیمی وارد می‌گردد. این حوض دارای چندین کتیبه است که بر روی یکی از آنها به زبان فارسی نوشته شده: «این حوض گرانمایه را برای آسایش زوار محترم احداث نمودم.» آب آبشار بعد از عبور از این حوض به صورت رودی کوچک به سمت زمین‌های کشاورزی و باغ‌های چرمهین وارد و آنها را سیراب می‌کند.

شگفتی‌های آبشار شاه لولاک

آبشار شاه لولاک

آبشار شاه لولاک بعد از گذر از میان دیوار مرتفع کوه با شیب منفی سرازیر می‌شود که این یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد آبشار است. اکثر آبشارهای ایران به صورت جوی روان از روی سطح سرازیر می‌شوند.

آبشار شاه لولاک

در اطراف آبشار شاه لولاک تعدادی آبچکان وجود دارد و در قسمت‌های زیرین آبشار دائمی قندیل‌های بزرگ آهکی تشکیل شده که آبشار این قندیل‌ها را پوشانده و جریان دائمی آب باعث شده بر روی این قندیل‌ها، خزه‌های سبز ایجاد گردد. برخورد‌ آب آبشار با قندیل‌ها باعث پخش شدن آب در هوا شده و به صورت قطرات باران و شنبم با روی زمین برخورد کند. این جریان به تنهایی یکی از جاذبه‌های گردشگری آبشار شاه لولاک است. 

غار چهل دختران

آبشار شاه لولاک

در نزدیکی آبشار شاه لولاک جاذبه تاریخی دیگر به نام غار چهل دختران وجود دارد. این غار که حفره‌ای سنگی به مانند یک غار کوچک در زیر آبشار هلکی است، مکانی مقدس در میان مردم محلی می‌باشد. درون غار چشمه دايمی در جریان است و درختی در آن روییده است.

آبشار شاه لولاک

طبق روایت‌هایی که مردم محلی به آن اعتقاد دارند، چهل دختر از ترس جان خود به کوه پنهان می‌برند و با تمام وجود برای حفظ جانشان دعا می‌کنند تا از خطر محفوظ بمانند. کوه آنها را در برمی‌گیرد و از آن پس این مکان در میان مردم محلی مقدس شمرده می‌شود. اما در روایت دیگر، این مکان پیش از اسلام مکان مقدسی در آیین میترایی بوده است. هنور هم مردم محلی این مکان را مقدس می‌دانند و برای دریافت حاجت به آنجا رفته و شمع روشن می‌کنند.

آیین شالورا جاری

آبشار شاه لولاک

آبشار شاه لولاک در دیرباز مکانی برای یک رسم دیرینه مردم محلی چرمهین بوده است. مردم محلی و مناطق اطراف براساس یک اعتقاد کهن پس از گذشت هفتاد روز از نوروز برای تجدید دیداری در اطراف حوض قدیمی گرد هم می‌آمدند. برای برگزاری این آیین هر ساله در روز شصت و نهم سال توسط دشتبان محل فراخوان جار زده می‌شد و زمان فرا رسیدن آیین به مردم اطلاع داده می‌شد. شروع مراسم از طلوع هفتادمین روز بعد از نوروز و پایان آن با شرکت خانم‌ها در آئین دیدار از سنگی منحصربه‌فرد که نقشی خاص بر آن دیده می‌شد، انجام می‌گرفت. در گذشته این مراسم بین سه الی هفت روز به طول می‌انجامید.

سخن نهایی

آبشار شاه لولاک

آبشار شاه لولاک یکی از شش منطقه نمونه گردشگری شهرستان لنجان در استان اصفهان است. اطراف آبشار امکانات رفاهی و اقامتی وجود دارد و همچنین برای دسترسی راحت‌تر به آبشار پله‌های سنگی ایجاد شده است. با توجه به اینکه آبشار فصلی هلکی در بهار جاری می‌گردد، این روزها بهترین زمان برای بازدید از این منطقه گردشگری است. اما در نظر بگیرید که آبشار در فصل زمستان به قندیل‌های یخی تبدیل می‌گردد و دیدن این قندیل‌های یخی نیز جذابیت خاص خود را دارد. 

جریمه‌های سنگین و عدم مجوز پخش برای واژه‌های انگلیسی، حتی برای پلاتو و آیتم!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،در هفته‌های اخیر ممیزی جدیدی به کار ممیزان شبکه‌های مختلف سیما اضافه شده است. بعد از انتقاد مقام معظم رهبری نسبت به عدم توجه به زبان فارسی در شبکه های تلویزیونی و رادیویی، عبدالعلی علی‌عسگری رئیس رسانه ملی در دستورالعملی جدی از همکارانش خواست تا به شدت با استفاده از واژه‌های بیگانه که معادل فارسی رایج دارند برخورد شود.
این دستورالعمل حالا بخش مهمی از ممیزی‌های سیما را تشکیل داده است. حالا جمع کثیری از ممیزان با رسیدن حتی روی واژه‌هایی چون آیتم و پلاتو، اجازه پخش برنامه‌های تولیدی را نمی‌دهند و استفاده از این عبارات در برنامه های زنده مجازات‌های تنبیهی سنگینی دارد.
اینها واژه‌هایی بودند که سال‌هاست در تلویزیون استفاده می‌شدند. در گزارش‌های فوتبال و والیبال هم این سخت‌گیری‌ها به شدت لحاظ شده و مثلا گزارشگران والیبال به جای واژه ست از دست یا بخش استفاده می‌کنند و حتی یکی از گزارشگران برای این استفاده از واژه فارسی تشویق شد.
همین حالا در شبکه‌های سه، دو، پنج و نسیم درباره استفاده سهوی از واژه‌های انگلیسی به‌قدری سخت‌گیرانه است که برنامه‌ها ممکن است از پخش باز بمانند تا اصلاحات‌شان انجام شوند.
باید دید این توجه ادامه خواهد داشت و کمک می‌کند تا بسیاری از واژه‌هایی که به وفور به جای معادل های فارسی از سوی مجریان تکرار می‌شدند از آنتن رسانه ملی شنیده نشوند؟

۲۵۸۲۵۸

اظهارات حسین علایی درباره احتمال وقوع جنگ بین ایران و آمریکا

“حسین علایی” عصر یکشنبه در نشست “ایران و آرایش جنگی ” در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات تهران، گفت: آمریکا از لحظه خروج شاه از ایران تا به امروز، استراتژی تضعیف ایران را پی گرفت و هدف این استراتژی آن است که ایران به یک قدرت در حوزه‌های مختلف در منطقه خاورمیانه تبدیل نشود.

او با بیان اینکه پیش از آن ایران یکی پایه‌های قدرت در منطقه بود و آمریکا، ایران را به عنوان ژاندارم منطقه تقویت می‌کرد، گفت: آمریکا پس از رفتن شاه، از زمان نخست وزیری بختیار به بعد همه پیمان‌های نظامی را ملغی کرد و از پشتیبانی نیروهای مسلح ایران دست کشید.

20 سال بعد از انقلاب هزینه انبارداری زمان شاه را می‌دادیم
مؤسس و نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: زمانی رئیس سازمان صنایع هوایی بودم پس از ۲۰-۲۵ سال از گذشت انقلاب، هنوز هزینه انبارداری قطعات هواپیماهایی که زمان شاه خریداری شده بود را می‌دادیم در حالی که آمریکایی‌ها اجازه نمی دادندآن قطعات از کشورشان خارج شود.

علایی با بیان اینکه آمریکایی‌ها کشورها را “با ما” و “بر ما” تقسیم می‌کنند، اظهار داشت: زمان جنگ تحمیلی تحریم تسلیحاتی نبودیم و اما امکان خرید سلاح از آمریکا را نداشتیم و به شکل مختصر می‌توانستیم از اروپا برخی تجهیزات را تأمین کنیم. ولی دوران جنگ یک دستاورد داشت و این بود که فهمیدیم اگر قدرت نظامی نداشته باشیم نخست به ما حمله می‌کنند و دیگر اینکه از طریق تأمین سلاح ما را به خودشان وابسته می‌کنند.

او بیان داشت: در دوران جنگ با برنامه‌ریزی توانمندی موشکی را توسعه دادیم و سیاست ما ارتقای توانمندی دفاعی بود و نه تهاجمی. در شرایط تحریم بیشتر توانمندی ما روی موشک متمرکز شدیم که نقطه ضعف ما بود. حتی از کشورهای دیگر برخی توانمندی علمی و فنی را جذب کردیم و حتی از آنها جلوتر رفتیم.

آمریکایی روش جنگ ما را نمی‌دانند و ما خودمان تاکتیک‌ها را آفریدیم
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی عنوان داشت: یادم است سیستمی را از چین خریداری کردیم که ۴۰ خودرو داشت که بچه‌ها آن‌را جمع کردند و به ۲ خودرو تبدیل کردند. بنابراین در حوزه قدرت نظامی فهمیدیم که باید ضعف‌های خود را بپوشانیم و توانمندی موشکی را تقویت کردیم.

علایی اضافه کرد: آمریکایی روش جنگ ما را نمی‌دانند و ما خودمان تاکتیک‌ها را آفریدیم. آمریکایی‌ها ۹ بار زمان جنگ، در حمایت از عراق به ما حمله کردند مانند حمله به سکوهای نفتی، قایق‌های تندرو سپاه و حمله به هواپیمای مسافربری. پس از آن بود که گفتند که ایرانی‌ها با تاکتیک نبرد نامتقارن می‌جنگند و این اصطلاح را آنها در ادبیات نظامی به کار بردند.

وی گفت: دستاورد دیگر به کارگیری نیروی داوطلب به شیوه جدید در دنیا بود. شیوه امام (ره) به همه یاد داد این بود نیروی داوطلب خود سازمانده باشد و با فرهنگ خودش به جنگ برود و با این استراتژی نیروی داوطلب در ایران به عنوان ستون فقرات در موفقیت‌ها جلوه گر شد.

آمریکایی‌های در پی تخلیه ظرفیت‌های قدرت ایران هستند
رئیس ستاد مشترک وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: اما اهداف آمریکا در ارتباط ایران چیست؟ به نظرم آنها تا زمانی که ایران در مدار آمریکا قرار نگیرد، آنها در پی تخلیه ظرفیت‌های قدرت ایران هستند. در این راستا یکی از بزرگترین کارهای آنها تخلیه ظرفیت ژئوپولتیکی ایران و انتقال آن به کشورهای پیرامون بود مثلاً خطوط انتقال انرژی را به سایر کشورها بردند. این در حالی است که ایران از نظر ژئوپولتیکی “هاب” (مرکز-قلب) اروپا و آسیا است. مثلاً در پروازهای هوایی این هاب را به استانبول و دوبی بردند که بخشی از آن ناشی از بی توجهی ما به ظرفیت‌های اقتصادی است.

علایی اظهار داشت: ظرفیت دیگر، گسست میان ظرفیت‌های ایران و پیرامون ایجاد کردند و نیازها را کم کردند و وقتی نیاز میان کشورهای یک منطقه کم شود احتمال جنگ بالا می‌رود. در تخلیه ظرفیت‌های ایران، نکته دیگر تضعیف اقتصاد ایران است ما هم در سیاست‌های قدرتمند شدن از نظر اقتصادی را جزو اولویت‌های حکومتداری قرار ندادیم به طوری که اخبار از مفاسد اقتصادی، اختلاس و بگیر و بلند می‌گوید و حرفی از توسعه اقتصادی زده نمی‌شود.

کار بزرگ آمریکا به صفر رساندن وابستگی‌شان به تنگه هرمز است 
او افزود: استراتژی آمریکا در ارتباط با ما چیست؟ آنها از ابتدا در پی تحریم ایران در حوزه‌های مختلف بوده‌اند. آنها با تحریم تسلیحاتی شروع کردند و بعد این تحریم را در حوزه اقتصادی اعمال کردند. گام‌های بعدی تحریم سیاسی، انزوای بین المللی و ایجاد ائتلاف علیه ایران بود. اما در این استراتژی جنگ جایی دارد؟ بله جا دارد اما از زمانی که اینها جواب ندهد از ابزار جنگ به شکل محدود و ضربتی استفاده می‌شود. با این حال استراتژی آمریکا این است که تا جایی که ممکن است از ابزار جنگ استفاده نکند.

این تحلیلگر مسائل بین المللی یادآور شد: استراتژی ترامپ پیروزی بدون جنگ است و دنبال حل مساله با جنگ نیست.

علایی ادامه داد: آمریکایی‌ها در استراتژی چماق و هویج، به دنبال این هستند از طرفی حداکثر زور را برای رسیدن به اهداف خود به کار گیرند و هویج هم این است که همه درها را نبندند تا در طرف مقابل به این کور سو امید ببندد. در این راستا همه دولت‌های آمریکا به میزانی که فشار را بالا می‌برند، از مذاکره حرف می‌زنند تا نزد افکار عمومی خود را طرفدار مذاکره معرفی کنند.

وی خاطرنشان کرد: ترامپ هم از همین استراتژی استفاده می‌کند و به همراه فشار حداکثری از مذاکره حرف می‌زند. در شرایط فعلی آنها همه ظرفیت‌های ممکن را برای جنگ آماده کرده‌اند و همچنین تمام ظرفیت‌های مدرن کسب اطلاعات از ایران را بسیج کرده‌اند. آنها وقتی می‌خواهند تصمیم به جنگ بگیرند بلکه اطلاعات و شناسایی لازم را به دست آوردند و نیروهای خودشان را آورده‌اند. از طرف دیگر هم ایران کارهای لازم را انجام داده و سرتاسر خلیج فارس از دهانه اروندرود تا بندر گوادر آماده است تا در صورت لزوم از این ظرفیت ۲ هزار کیلومتری ساحلی استفاده کند.

تمام ظرفیت‌ها برای جنگ مهیا است
این کارشناس نظامی تاکید کرد: آمریکایی‌ها کار بزرگی انجام داده‌اند که در تنش نظامی فعلی مهم است و آن این است که وابستگی خود را به تنگه هرمز به صفر رسانده‌اند و تنگه هرمز را تبدیل به دغدغه کشورهایی کرده‌اند که در ظاهر ما با آنها کار می‌کنیم.

علایی اظهار داشت: استراتژی آمریکا هم اکنون جنگ نظامی با ما نیست بلکه استفاده از فضای احتمالی جنگ برای رسیدن به اهدافشان است و استراتژی ایران هم دوری از جنگ و مقاومت برای ناکام کردن آمریکا برای رسیدن اهدافشان است. تمام ظرفیت‌ها برای جنگ مهیا است اما احتمال جنگ حداقل ممکن است.

وی با طرح این سوال که آیا می‌شود کسی تضمین کند جنگی رخ نمی‌دهد؟ اظهار داشت: این هم کار سختی است چون هم ترامپ تمایلی به جنگ ندارد زیرا جنگ را در انتخابات ریاست جمهوری به ضرر خود می‌داند و ایران هم اصولاً از جنگ دوری می‌کند ولیکن حادثه‌ای که منجر به جنگ محدود شود ظرفیت‌هایش در منطقه آماده است و نباید آن را نادیده گرفت. ما باید فرض را بر این بگیریم که نمی‌شود ولی در عین حال آمادگی کاملی داشته باشیم.

نمی‌توانیم حرف زدن را کنار بگذاریم
این کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه در اوج قدرت و یا حتی ضعف نمی‌توان مذاکره را کنار گذاشت، گفت: نمی‌توانیم حرف زدن را کنار بگذاریم اما چگونه حرف زدن بحث دیگر است. باید از ابزار قدرت یعنی مذاکره استفاده کرد.

علایی تاکید کرد: بهتر بود زمانی که ترامپ گفت از برجام خارج می‌شوم، مذاکره می‌کردیم با هدف جلوگیری از خروج آمریکا از برجام یا زمانی که ترامپ گفت بدون قید و شرط مذاکره می‌کنم، باید می‌گفتیم مذاکره می‌کنیم اما با دستور مذاکرات خودمان.

این کارشناس مسائل بین المللی تصریح کرد: طرح آمریکا فشار از بیرون، اعتراض از درون و فروپاشی بود. اما مردم ما با هوشیاری با آمریکا رفتار کردند و می‌بینیم در همین زمان مردم در پازل آمریکا حرکت نکردند.

افزایش هزینه آمریکا از نظر تلفات و گروگان از مهمترین عوامل بازدارنده است
وی اظهار داشت: افزایش هزینه آمریکا از نظر تلفات و گروگان از مهمترین عوامل بازدارنده است اما چه باید کرد؟ مهمترین مساله باید برای ما اقتصاد باشد امری که در ٤٠ سال گذشته در اولویت نبوده است. چینی‌ها از وقتی اولویت شأن اقتصاد شد تبدیل به قدرت جهانی شدند اما ما چطور؟

علایی خاطرنشان کرد: در اخبار ما همیشه صحبت از اقتصاد با بگیر و ببند و تهدید و ناامنی است نه حمایت از کارآفرینی و تولید و صادرات. تا زمانی که به عنوان کشوری شناخته شویم که با ما نمی‌شود کار کرد، در اقتصاد موفق نمی‌شویم.

وی گفت: آیا ما نمی‌توانیم از این همه ابزار خود برای توسعه خود استفاده کنیم؟ چینی‌ها زمانی موفق شدند که خودشان دیدگاهشان را عوض کردند نه اینکه نگاه آمریکا به چین عوض شد، روس‌ها دیر فهمیدند و از چین عقب افتادند و امروز چین تهدید نخست امنیت ملی آمریکاست.

27216

تصاویر | زندگی ترسناک اما شیرین در لبه پرتگاه!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از توریسم‌آنلاین، این روستا با قدمتی در حدود ۱۰ قرن در لبه کنیون یا صخره ای به شکل نعل اسب قرار گرفته است.

بوزول دارای تنگه های مختلف است و در فلات سنگ آهکی واقع شده که رود دوردیو هم در آن جریان دارد.

منظره زیبای روستا در طول سال‌ها فرسایش سنگ‌ها پدید آمده است.

امروزه روستا دارای ۳ هزار سکنه است.

علاوه بر چشم اندازهای طبیعی عمارت های قدیمی از جمله کلیسای قرن دوازدهمی از جاذبه های توریستی روستا هستند.
۲۵۶۲۸۲

«زباله صفر»، جنبشی برای کاهش باری که روی شانه‌های زمین است

نازنین اخوان: حدود ۲۰ درصد از آلودگی متان در کشور آمریکا به دلیل زباله‌هایی از جمله پاک کننده‌ها، باتری و قطعات الکترونیکی است. و در کنار همه این‌ها، پلاستیک رتبه اول در آسیب رساندن به محیط زیست، بخصوص دریا و اقیانوس‌ها را از آن خود کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، در واقع به ازای هر میکرو پلانکتونی که در دریا وجود دارد، ۳۶ میکرو پلاستیک وجود دارد و مدت زمان مورد نیاز برای تجزیه ذرات پلاستیک به قدری زیاد است که این تاخیر طولانی عامل اصلی از بین رفتن حدود ۹۰ درصد آب آشامیدنی کره زمین است.

اما جالب اینجاست که فقط حدود ۹ درصد این حجم از پلاستیک بازیافت می‌شود؛ زیرا حجم و سرعت تولید این ماده مخرب به قدری زیاد است که مدت زمان لازم برای بازیافت عملا وجود ندارد.

فرایند بازیافت به خودی خود نیازمند صرف انرژی و هزینه است و امکان بازیافت تمام زباله‌های خشک نیز وجود ندارد. در واقع بازیافت را باید به چشم آخرین راه ممکن ببینید: کاهش تولید زباله، مصرف مجدد، بازیافت. اینجاست که اهمیت جنبش «زباله صفر» روشن می‌شود.

شاید اسم این جنبش را در صفحه‌های مجازی مانند اینستاگرام یا وبلاگ‌های مختلف شنیده باشید که اغلب با تجربه و ایده‌های خلاقانه برای کاهش زباله‌ها و بخصوص مواد پلاستیکی همراه است.

به مواد پلاستیکی نه بگویید

برای تجزیه پلاستیک در طبیعت به مدت زمانی حدود ۴۰۰ سال نیاز است. با حجم زیاد پلاستیک تولید شده برای مصارف مختلف مثل بطری آب معدنی، ظروف یکبار مصرف و بسته‌بندی خوراکی‌ها، فقط تصور کنید چند سال باید بگذر تا این زباله‌ها تجزیه شوند یا چه میزان هزینه و انرژی لازم است که این حجم از پلاستیک بازیافت شود.

کشور ژاپن، بعد از آمریکا، بیشترین مصرف پلاستیک را به خودش اختصاص داده و در اقدامی خلاقانه قصد دارد سکوهای اهدای جوایز المپیک ۲۰۲۰ توکیو را از جنس پلاستیک‌های بازیافتی بسازد. برای انجام این کار، کمیته برگزاری بازی‌ها جعبه‌های پلاستیکی ۲ هزار فروشگاه AEON را جمع‌آوری می‌کند و این جعبه‌ها برای بازیافت و سپس تبدیل به سکوهای اهدای جوایز، به شرکت آمریکایی Procter Gamble فرستاده می‌شود.

علاوه بر این مدال‌های المپیک و پارالمپیک نیز از فلزهای موبایل‌های بازیافت شده ژاپنی ساخته خواهد شد.

چند توصیه

· برای روزهای گرم تابستان بجای این که هر روز آب معدنی بخرید، از بطری اختصاصی خودتان استفاده کنید. بطری‌های آب معدنی علاوه براین که محیط زیست را آلوده می‌کند، قابلیت استفاده مجدد را ندارد چرا که با قرار گرفتن در معرض سرمای شدید، ترکیبات سرطان‌زا تولید می‌کند. استفاده از ظرف‌های استیل و یا شیشه‌ای گزینه مناسب‌تری است و هزینه کمتری هم دارد.

· کیسه‌های پارچه‌ای را جایگزین انواع پلاستیکی آن کنید. اگر بتوانید این کیسه‌ها را از پارچه‌های بلااستفاده‌ای که در خانه دارید تهیه کنید، با یک تیر دو نشان زده‌اید؛ هم از پارچه‌های دورریختنی استفاده مجدد کرده‌اید، هم می‌توانید کیسه را جایگزین نایلوهای پلاستیکی کنید.

ظرف‌های شیشه‌ای را دور نریزید

بهترین کار برای کاهش زباله‌های شیشه‌ای استفاده مجدد از آن است، اگر برایتان سوال است که چرا، بهتر است بدانید برای این که شیشه در طبیعت تجزیه شود باید ۴۰۰۰ سال بگذرد. مثلا شیشه‌های مربا را می‌توان بارها با همین هدف استفاده کرد.

ظرف‌های شیشه‌ای بخصوص برای خرید فله‌ای مانند ادویه‌ها و موادی که به صورت باز به فروش می‌رسند، می‌توانند مناسب باشند. قبل از خرید، ظرفتان را به فروشنده تحویل بدهید تا وزنش را برایتان صفر کند.

فله‌ای خرید کنید

این روزها، فروشگاه‌ها و مغازه‌ها پر شده‌اند از محصولاتی که بسته‌بندی‌های رنگارنگ و چشمگیر دارند. اما مشکل چیست؟ مشکل اینجاست که بخش زیادی از این بسته‌بندی‌ها را پلاستیک تشکیل می‌دهد و از طرفی اگر بسته‌های محتوی مواد بهداشتی و غذایی از جنس کاغذ یا مقوا باشند هم، حجم انرژی و آب مصرفی برای تولیدشان باز هم به محیط زیست آسیب وارد می‌کند.

چاره چیست؟ اگر شما هم به دنبال راهی برای کاهش حجم زباله اقلام خریداری شده از فروشگاه‌ها هستید، می‌توانید خرید فله‌ای را جایگزین کنید. برای این کار اگر ظرف مناسبی نیز به همراه داشته باشید بهتر است. مثلا اگر قصد دارید ادویه، موسیر، دمنوش یا چای بخرید، می‌توانید از ظرف‌های شیشه‌ای که در بالا به آن‌ها اشاره شد استفاده کنید.

عده‌ای از فروشندگان نیز خودشان دست به ابتکار عمل برای حفظ محیط زیست زده‌اند و مواد شوینده را به صورت باز می‌فروشند. به این صورت که مشتری می‌تواند ظرف خالی مایع دستشویی یا هر شوینده دیگری که مدنظرش است را با خود ببرد و آن را در مغازه از گالن محتوی ماده شوینده پر کند. این کار از نظر اقتصادی نیز به صرفه‌تر است.

حالا که حرف از بسته‌های محصولات به میان آمد، بگذارید جعبه‌های شیرینی را نیز از یاد نبریم. این جعبه‌ها پلاستیکی نیستند اما برای تولید مقوای سازنده‌شان باید مقدار زیادی آب مصرف شود. در واقع آب نقش پیوند دهنده الیاف را در تولید کاغذ و مقوا ایفا می‌کند.

پس در صورتی که امکانش وجود دارد، برای حل این مساله هم می‌توانید ظرف‌های خانگی چند تکه را جایگزین جعبه شیرینی کنید.

زباله‌ها را تفکیک کنید

یکی از بزرگترین خدماتی که شما به عنوان یکی از ساکنین کره زمین می‌توانید ارائه کنید، تفکیک زباله در مبدا، یعنی در منزلتان است. حتما سعی کنید علاوه بر تفکیک زباله‌های خشک و تر، کاغذ را هم جدا کنید.

۴۷۲۳۴

جزئیات تصمیمات جدید هیات دولت/تشکر روحانی از تیم ملی والیبال

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیأت دولت در جلسه عصر یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، از بازیکنان، مربی و کادر فنی تیم ملی کشورمان به دلیل کسب موفقیت‌های پی در پی و صعود به مرحله نهایی لیگ والیبال ملت‌ها ۲۰۱۹ تقدیر و تشکر کرد.

تصویب آئین‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج‌ساله به اتباع خارجی سرمایه گذار در ایران

هیأت وزیران همچنین به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به منظور تشویق سرمایه‌گذاری و جذب منابع مالی (ارزی) خارجی، آئین‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج‌ساله به اتباع خارجی را به تصویب رساند.

مطابق این آئین‌نامه، حداقل مبلغ مورد نیاز برای اعطای مجوز اقامت سرمایه‌گذاری برای اتباع دولت‌های خارجی که از سوی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده‌اند معادل ۲۵۰ هزار یورو است.

گفتنی است، سرمایه گذاری علاوه بر دلار شامل معادل ارزی سایر ارزهای مورد قبول بانک مرکزی نیز می‌شود.

سپرده‌گذاری در بانک، سرمایه گذاری در اوراق مشارکت و سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن، مطابق ضوابط این آئین نامه و با رعایت قوانین و مقررات کشور، از جمله انواع سپرده گذاری موضوع این آئین‌نامه است.

تصویب دو آئین نامه اجرایی قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

هیأت وزیران به پیشنهاد وزارت دادگستری، آئین ‏نامه اجرایی قانون برنامه ششم توسعه در خصوص «بهبود وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها و تسریع در انتقال زندان‌ها به خارج محدوده شهرها» را تصویب کرد.

بهبود وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها، تسریع در انتقال زندان‌های واقع در محدوده شهرها با اولویت کلان‌شهرها به خارج از شهرها، مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و عمومی در بهره برداری و یا توسعه زیرساخت‌های سلامت و درمان، آموزش، حرفه آموزی و اشتغال حین حبس و پس از آن، طرح‌های حمایتی از خانواده زندانیان و کمک به افزایش سهم خودگردانی زندان‌ها، از مهمترین اهداف تصویب این آئین نامه به شمار می‌رود.

گفتنی است، مطابق قانون برنامه ششم توسعه، سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با همکاری وزارت دادگستری، مکلف به بهبود وضعیت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها و تسریع در انتقال ۲۰ زندان داخل محدوده شهرها با اولویت کلان‌شهرها به خارج از شهرها است.

تصویب تعدادی از آئین‌نامه‌های اجرایی قانون بودجه ۱۳۹۸ کشور

هیأت وزیران در ادامه جلسه، به بررسی و تصویب تعدادی از آئین نامه‌های اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور پرداخت.

براساس یکی از آئین نامه‌های مورد بررسی، دستگاه‌های اجرایی مکلفند از محل منابع بودجه کل کشور و دارایی‌های خود، تمهیدات لازم را برای اجرای طرح جدید، نیمه تمام و آماده بهره‌برداری و در حال بهره برداری از طریق انعقاد قرارداد واگذاری و یا مشارکت با بخشهای خصوصی، تعاونی و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با اولویت بخش‌های خصوصی و تعاونی فراهم کنند.

هم‌چنین، به موجب آئین نامه دیگری از قانون بودجه سال ۱۳۹۸، دولت می‌تواند بدهی‌های قطعی خود به اشخاص حقیقی و حقوقی (تعاونی، خصوصی و مؤسسات عمومی غیردولتی (شهرداری‌ها) را که در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط تا پایان سال ۱۳۹۷ ایجاد شده، با مطالبات قطعی معوق دولت از اشخاص مزبور، مشروط به پرداخت ۲۵ درصد بدهی‌ها به صورت نقدی تا مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال از طریق اسناد خزانه به صورت جمعی – خرجی تسویه کند.

تصویب اساسنامه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران

هیأت وزیران به منظور ارتقای ایمنی و کیفیت خدمات حمل و نقل هوایی، ناوبری هوایی و فرودگاهی «اساسنامه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران» را اصلاح کرد.

گفتنی است، مطابق قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از نظر اداری، استخدامی، مالی و معاملاتی در چهارچوب اساسنامه‌ای که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، اداره می‌شوند.

بررسی وضعیت شرکت‌های دولتی زیان ده در سال مالی ۱۳۹۶

هیأت وزیران در ادامه، به بررسی وضعیت شرکت‌های دولتی زیان ده در سال مالی ۱۳۹۶ پرداخت و در مورد ادامه فعالیت آنها در بخش دولتی یا واگذاری و یا انحلال آنها تصمیم گیری کرد.

2727

اطلاعیه وزارت خارجه: نقل قول‌ها از منبع آگاه فاقد اعتبار است

به گزارش خبرآنلاین، در این اطلاعیه تاکید شده است: همانگونه که در سال‌های اخیر به اطلاع اهالی محترم رسانه‌ها و افکار عمومی داخلی و خارجی رسید، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با توجه به لزوم اتخاذ مواضع صحیح، دقیق و منسجم در سیاست خارجی و مدیریت انتشار اخبار و مواضع خود بویژه در فضای مجازی، هرگونه نقل قول به نقل از “منبع آگاه، مقام آگاه یا مقامات ارشد در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ” را فاقد اعتبار می‌داند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تمامی اخبار، مواضع و اطلاع رسانی‌های خود را بصورت شفاف، علنی و همراه با ذکر منبع توسط وزیر امور خارجه، سخنگو، روابط عمومی و در موارد تخصصی از طریق معاونان این وزارتخانه بیان و اعلان می‌کند.

310311