۵ راهکار برای سرکوب اضطراب

healthline: اگر اضطراب قسمتی از زندگی روزمره شما شده، باید به دنبال راهی برای از بین بردن آن بگردید. ممکن است که یک روش ترکیبی مانند گفتار درمانی و مدیتیشن یا از بین بردن عامل به وجود آورنده آن باعث حذف اضطراب از زندگی روزمره تان شود. 

اگر مطمئن نیستید که از کجا باید شروع کرد، می‌توانید صحبت کردن با یک متخصص سلامت روان را آغاز کنید.

شناسایی و مدیریت محرک‌ها 

می‌توان به تنهایی یا با کمک یک درمانگر محرک‌ها را شناخت. بعضی مواقع می‌تواند عوامل مشخصی مانند کافئین، نوشیدن الکل یا استعمال سیگار باشد. مشکلات طولانی مدت مانند شرایط اقتصادی و موقعیت‌های کاری احتیاج به زمان بیشتری برای فهمیدن دارند. هنگامی که محرک‌های خود را کشف کردید باید قرارگرفتن در معرض آن‌ها را محدود کنید و اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید٬ مانند ترک کردن محیط کار استرس زا، با استفاده از تکنیک‌های دیگر به مقابله با آن بپردازید.

برخی از محرک‌ها:

. کار یا محیط کاری استرس‌زا

. رانندگی یا سفر کردن

. ژنتیک

. ترک دارو یا یک درمان

. اثرات جانبی یک دارو

. ضربه روحی

. کافئین

پذیرفتن درمان شناختی رفتاری (CBT)

CBT به مردم کمک می‌کند که راه‌های مختلفی برای تفکر و واکنش به موقعیت‌های اضطرابی پیدا کنند. یک درمانگر می‌تواند سبب تغییر در الگوی رفتاری و تفکرهای منفی شود. 

تغییر در رژیم غذایی

عوض کردن رژیم غذایی یا مصرف مکمل، قطعا یک روش  بلند مدت است. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف مواد غذایی و مکمل‌های خاصی می‌تواند باعث کاهش اضطراب شود که شامل:

. بادرنجبویه (Dracocephalum)

. اسیدهای امگا-۳

. آشواگاندها

. چای سبز

. ریشه والری

. شکلات تلخ

در صورت مصرف داروهای درمانی، قبل از مصرف این داروهای گیاهی با دکتر خود مشورت کنید.

سالم نگه داشتن بدن و مغز

ورزش مداوم، مصرف متعادل مواد غذایی، خواب کافی و در ارتباط بودن با افرادی که برایشان اهمیت دارید راههایی برای از بین بردن اضطراب است.
 

انجام مدیتیشن روزانه 

انجام درست و کامل مدیتیشن اندکی تمرین و زمان احتیاج دارد. مدیتیشن ذهن هنگامی که به درستی انجام شود می‌تواند به مغز کمک کند تا در هنگام بروز افکار مضطرب کننده، آن‌ها را نادیده بگیرد و سرکوب کند. اگر هم با نشستن مشکل دارید می‌توانید با یوگا شروع کنید.

۲۱۲۱

نقطه‌ای از دنیا که بویی از مهمان‌نوازی نبرده است

قطب جنوب، یکی از چند مکان باقی مانده‌ای است که به خاطر فضای خشن و دور افتادگیِ آن، تنها تعداد کمی از گردشگران به سراغ آن می‌روند. اما اگر رویای دیدن پنگوئن‌ها از نزدیک، کایاک سواری در اطراف کوه‌های یخی عظیم الجثه و عکاسی از کوه‌های ناشناخته را دارید، بدانید و آگاه باشید که معمولی‌ترین فرد بین ما، که با علم و دانش سر و کار چندانی ندارد هم می‌تواند به قاره هفتم سفر کند. با کمی آمادگی قبلی، مقداری پول و پذیرش این موضوع که قرار نیست در یک جای دنج و راحت، با آرامش کامل اُتراق کنید، سفر به قطب جنوب، به هیچ وجه غیر ممکن نیست.

هیچ راهی برای دسترسی و سفر شخصی به این منطقه وجود ندارد؛ شما باید یک سفر سازمان یافته را رزرو و ثبت نام کنید

travel-to-the-most-inhospitable-place-in-the-world-1.jpg

با عرض معذرت، اما اینجا دیگر جایی نیست که بتوانید وسایل و قایق شخصی‌تان را بردارید و برای تعطیلات آخر هفته راهی سفر شوید. اگر می‌خواهید به قطب جنوب بروید، باید یکی از سفرهای رسمی و برنامه ریزی شده توسط شرکت‌های فعال در زمینه گردشگری را رزرو کنید.

اکثر مسافران، از طریق کشتی‌های مسافرتی، به حوزه قطب جنوب می‌روند. این نوع شرکت‌ها که برنامه سفرهای دسته جمعی به این منطقه را برگزار می‌کنند، فعالیت‌های متنوع بسیاری را برای طول سفر، در نظر می‌گیرند؛ از کایاک سواری و بالا رفتن از کوه‌های یخی گرفته، تا کارگاه‌های عکاسی و حتی برپایی کمپ‌های شبانه. هر گشتی که در این منطقه اتفاق می‌افتد، با همراهی یک گروه حرفه‌ای و متخصصان آگاهی در علوم زیست شناسی، عکاسی، محیط زیست و به ویژه متخصصان علوم مربوط به یخ و یخچال‌های طبیعی انجام می‌شود.

اینکه سفر را با ترک کدام منطقه شروع کنید، بستگی به این دارد که دلتان می‌خواهد کجای قاره را ببینید. اکثر مجموعه‌هایی که تورهایشان را در حوزه قطب جنوب برگزار می‌کنند، سفر خود را با ترک بندر شهر Ushuaia در آرژانتین، آغاز می‌کنند. این شهر رنگارنگِ آمریکای جنوبی، در انتهای تیِرا دل فوئگو و در دهانه کانال بیگل واقع شده است. با این حال، بعضی از گشت‌ها با عبور از دریای راس، سفر خود را از نیوزیلند یا بعضی اوقات از آفریقای جنوبی شروع می‌کنند.

بر اساس مقررات وضع شده توسط IAATO، اکثر این شرکت‌های مسافرتی، دوستدار طبیعت هستند و برنامه خود را با شروط این موضوع، هماهنگ می‌کنند. یکی از این شرکت‌ها، که به ویژه در زمینه مقوله پایداری محیط زیست فعالیت می‌کند، Quark Expeditions است. تمام کشتی‌های این شرکت، از سوخت‌های پاک دریایی (MGO) استفاده می‌کنند، که فاکتور انتشار پایینی دارند و از تمام پروتکل‌های دفع زباله در دریا پیروی می‌کنند. علاوه بر این، کشتی‌های Quark، همگی غذاهای دریایی تازه و مطابق با اصول پایداری محیط زیست سرو می‌کنند. سایر شرکت‌های مسافرتی هم ابتکارات شناخته شده‌ای در این زمینه دارند، از جمله Oceanwide Expeditions و Zegrahm Expeditions، که هر دوی آنها از اعضای بنیانگذارِ IAATO هستند.

توجه داشته باشید که هر کدام از این شرکت‌ها، به نسبت انتخاب‌هایی که برای تجهیزات اقامت و فعالیت‌های مورد نظرتان می‌کنید، مبالغ هنگفتی هم طلب خواهند کرد. به عنوان مثال شرکت Quark Expeditions، یک سفر ۱۴ روزه به حوزه قطب جنوب برنامه ریزی کرده، که قیمت آن، از ۱۰۰۰۰ دلار (برای یک اتاق مشترک سه نفره) شروع می‌شود و تا حدود ۳۵۰۰۰ دلار (برای یک سوییت با تراس اختصاصی) افزایش می‌یابد.

از گذرگاه‌ درِیک بترسید

travel-to-the-most-inhospitable-place-in-the-world-2.jpg

مسافران، سفر را با ترکِ Ushuaia و “گذرگاه ترسناک درِیک”، آغاز می کنند. این پیشروی اقیانوس بین آرژانتین و حوزه قطب جنوب، به داشتن خشن‌ترین دریاهای دنیا معروف است. به خاطر جغرافیای منحصر به فرد آن، جریان‌های آبیِ واقع در این عرض جغرافیایی، می‌توانند به سرعت و بدون تداخل خاصی، زمین را دور بزنند و این موضوع به شکل‌گیری موج‌های هیولاوار و باد شدید می‌انجامد؛ موج‌هایی با ۱۵ متر ارتفاع و بادی با سرعت ۱۰۰ گره دریایی که برخوردن به آن، در این منطقه، کاملا طبیعی و رایج است. شاید خوش‌شانس باشید و در یکی از روزهای غیرعادی منطقه که گذرگاه، آرام است و نام آن، به “دریاچه درِیک” تغییر کرده است، گذرتان به این منطقه بیفتد- اما احتمال قریب به یقین این است، که سفر پر تنشی را تجربه خواهید کرد. اگر از دریازدگی می‌ترسید، حتما قبل از ترک بندر، به داروخانه سر بزنید. راهنماهای سفر، که مرتبا به سفرهای دو یا سه روزه به منطقه می‌آیند، یک نکته مهم را از شما پنهان می‌کنند و آن نکته این است، که قرص‌های زنجبیل هم به خوبی داروهای ضد تهوع عمل می‌کنند. اگر هیچ کدام از این روش‌ها جواب نداد، احتمالا پزشک کشیک دست به کار انجام روش‌های دیگری بشود (مانند قرار دادن قطعاتی شبیه به چسب زخم، در پشت گوش)، تا بتواند در تحمل شرایط این دریای خشن، به شما کمک کند.

این یک گشت دریایی بر آب‌های کارائیب نیست

travel-to-the-most-inhospitable-place-in-the-world-3.jpg

کشتی‌ها در سایر سفرهای دریایی، بندر را با برنامه ریزی قبلی ترک می‌کنند و مو به مو به برنامه مورد نظر پایبند باقی می‌مانند. اما در سفر به مناطق قطبی، به علت غیر قابل پیش بینی بودن هوا، احتمالا کشتی شما بارها در طول سفر، برنامه حرکتش را تغییر خواهد داد. سفر را از طریق مسیر کانال Lemaire شروع می‌کنید، اما از سواحل Paradise Bay سر در می‌آورید، چراکه ناخدا در این میان تشخیص داده که کوه‌های یخ بزرگ، مسیر را مسدود کرده‌اند. کشتی‌های مسیر قطب، همگی مجهز به یخ شکن هستند، اما رده آنها با هم فرق می‌کند و در برابر قطر یخ، محدودیت‌هایی دارند. ممکن است برنامه‌ریزی کرده باشید که صبح به منطقه مورد نظر برسید، اما به خاطر مشکلات عبور از میان یخ‌ها، تا بعد از ظهر هم به مقصد نمی‌رسید. روزهایی هم پیش می‌آید، که شدت باد انقدر زیاد است که باید به ساحل برگردید. یا شاید یکی از همسفرانتان، دسته‌ای از وال‌ها را ببیند، و تمام روز را به تماشای این مخلوقات جذاب سپری کنید.

این رویه بسیار جدید، ممکن است کمی دلهره آور به نظر برسد، یا حتی در مواردی مشکل‌ساز بشود، اما سفر به این منطقه، به شما یاد خواهد داد که چطور با شرایط جدید سازگاری پیدا کنید. شما در این سفر یاد می‌گیرید که جذاب‌ترین و شگفت انگیزترین تجربه‌ها اغلب، همان‌هایی هستند که هیچ برنامه ریزی برایشان انجام نداده بودید.

آب و هوا هم به هیچ وجه آب و هوای کارائیبی نیست

travel-to-the-most-inhospitable-place-in-the-world-4.jpg

یکی از چیزهایی که می‌توانید برایش برنامه ریزی کنید، سرما است. به عنوان یک گردشگر، شما در طول فصل تابستانِ جنوبی، از مناطق قطبی بازدید خواهید کرد. فصل گردشگری این مناطق، از اکتبر (مهر) شروع و تا مارس (اسفند) ادامه دارد و در این میان، هر ماه، با توجه به اینکه چه وضعیتی بر حیات وحش منطقه و یخ‌ها حاکم باشد، تجربه‌های خاص خودش را دارد. اکتبر و نوامبر (مهر و آبان)، به عنوان ماه‌های آغازین بهار در جنوبی‌ترین نقطه زمین شناخته می‌شوند و در طول این مدت، برف‌هایی که در جاهای مختلف بر زمین نشسته، همچنان تر و تازه باقی مانده است و قسمت اعظم آن، دست نخورده است، به همین خاطر سر و کله پنگوئن‌ها برای لانه سازی و جفت گیری در این حوالی پیدا می شود. همزمان، یخ‌ها هم در ضخیم‌ترین حالت خودشان هستند و ممکن است، بعضی بخش ها به همین خاطر با محدودیت تردد رو به رو باشند. در ماه فوریه (بهمن) جوجه‌های پنگوئن‌ها از راه می رسند. ناگفته نماند که این زمان، بهترین وقت برای تماشای وال‌ها و مرغ‌های دریایی بزرگ‌تر است. با فرا رسیدن ماه مارس (اسفند)، اوضاع تغییر می‌کند؛ به خاطر حضور نسبتا طولانی مدتِ گردشگران در بخش‌های مختلف، برف‌ها آب شدند و همه جا گل آلود است و یخ‌ها بیشترین میزان ذوب را تجربه می‌کنند و ضمنا به کشتی‌ها اجازه داده می‌شود که به نقاط دورتری در قطب سفر کنند.

در طول فصل تابستان جنوبی، آسمان در ۲۴ ساعت روز روشن است و درجه حرارت هوا بالاست (هوا نسبتا گرم است). در ژانویه (دی) که نقطه اوج تابستان جنوبی و گرم‌ترین ماه آن، به حساب می‌آید، دمای هوا به ۱ تا ۲ درجه سانتی گراد می‌رسد. شاید این دما، هنوز هم خیلی سردتر و آزار دهنده‌تر از چیزی باشد که انتظارش را داشتید و اینکه برای گرم ماندن، همچنان باید تمام تجهیزات زمستانی‌تان را همراه خود داشته باشید. اوضاع ممکن است به سرعت تغییر کند- بوران، تنها در عرض چند دقیقه خودش را نشان می‌دهد. معمولا لازم نیست به شکل جداگانه، برای خودتان پوستین بخرید، چون اکثر شرکت‌های مسافرتی، در ابتدای سفر، این جور اقلام و تجهیزات را در اختیارتان قرار می‌دهند. با این حال، باید شلوارهای ضد آب و چند لایه، جوراب گرم، سرپوش و کلاه را همراه داشته باشید. چکمه‌های عایق هم گاهی اوقات، جزو اقلامی است که از طرف شرکت برگزار کننده سفر به شما داده می‌شود، پس به خاطر داشته باشید که هماهنگی‌های لازم در این زمینه را قبلا انجام داده باشید. در نهایت، چند دست لباس عادی و روزمره، برای مدت زمانی که در کشتی هستید را هم همراه ببرید.

در روزهای اول، برای آشنایی با وضعیت درجه حرارت هوا، در برنامه‌های تمرینی شرکت خواهید کرد؛ تمرین‌هایی که در موارد خاص و اورژانسی، به شدت به کمک شما خواهند آمد. بسیاری از این تکنیک‌های امنیت و سلامت هم طبق پروتکل‌های مرتبط با حیات وحش تنظیم شده‌اند. IAATO، قوانین خاصی برای چگونگی تعامل و برخورد با حیات وحش منطقه وضع کرده است. به عنوان مثال، پنگوئن‌ها در عبور از مسیرها، به خصوص از بزرگراه پنگوئن‌ها، از حق تقدم برخوردارند (گذرگاه‌هایی که توسط پنگوئن‌ها برای جا‎ب‌جایی از نقطه‌ای به نقطه دیگر، مورد استفاده قرار می‌گیرد). وال‌ها تنها از فاصله‌ای مشخص و از درون کایاک، قابل تماشا و احیانا دسترسی هستند و باید مراقب تک تک لانه‌ها هم باشید. قوانینی شبیه اینها، در تلاش برای حفاظت از این منطقه بکر و دست نخورده، با سخت گیری هر چه تمام‌تر اجرا می‌شوند.

قاعده و قانون کلی برای بازدید از حوزه قطب جنوب، بسیار ساده است: “همواره منتظرِ غیر منتظره‌ها باشید”. پایین کره زمین و در دل قاره هفتم، شرایط در یک چشم به هم زدن کن فیکون می‌شود و ممکن است تمام برنامه‌ها تغییر کنند. پس آماده باشید که با این تجربه جدید، علی رغم هر آنچه در آن اتفاق می‌افتد و به هر شکلی که به آخر می رسد، حسابی کیف کنید. هر راهنمای سفری این را به شما خواهد گفت، که سفر به حوزه قطب جنوب، قطعا منحصر به فرد است و عجایب خاص خودش را به همراه خواهد داشت.

 

منبع:‌ BBC

تورم سالانه از ۴۰ درصد عبور کرد/ تورم نقطه به نقطه نزدیک به ۵۰ درصد است

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مرکز آمار اعلام کرد: در تیر ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل (۱۰۰=١٣٩٥) به ١٧٩,٧ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.٨ درصد افزایش نشان می­‌دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۸ درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۸ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۵۰.۴ درصد) ٢.٤ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ به ۴۰.۴ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٣٧.٦ درصد) ٢.٨ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ١,٣ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ٣.٥ درصد افزایش نشان می­دهد. درصد تغییرات شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به تیر ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ٧١.٨ و ٣٨.٤ درصد می­باشد.

افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در تیر ماه ١٣٩٨ به عدد ١٧٨,٤ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.٩ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٤٦,٩ درصد است که نسبت به ماه قبل (٤٩,٣ درصد) ٢.٤ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در تیر ماه ١٣٩٨ به عدد ١٨٦,٥ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٨ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥٤,٣ درصد است که نسبت به ماه قبل (٥٦,٥ درصد) ٢.٢ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «لبنیات و تخم مرغ» (تخم مرغ، ماست پاستوریزه، شیر پاستوریزه)، گروه «نوشیدنی‌ها» (انواع چای خارجی) و گروه «ماهی‌هاو صدف داران» (انواع ماهی) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «بهداشت و درمان» (خدمات بیمارستانی و خدمات طبی سرپایی) و گروه «مسکن، آب، برق و گاز» (اجاره بها) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند و شکر) و گروه «سبزیجات» (پیاز، گوجه فرنگی، خیار و فلفل دلمه‌ای) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۴۰.۱ درصد برای دهک اول تا ٤٣.١ درصد برای دهک دهم است.

پاکستان برای حل تنش‌ها در منطقه اعلام آمادگی کرد

«عمران خان» در جریان سفر رسمی به آمریکا طی مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز افزود: به عنوان همسایه ایران، ما قطعا نمی خواهیم که ایران درگیر تنش باشد.

مجری برنامه فاکس نیوز خطاب به عمران خان پرسید که آیا پاکستان می تواند کمکی به امنیت حمل و نقل کشتی ها (درخلیج فارس) بکند؟ (اشاره تلویحی به سخنان ترامپ مبنی بر تشکیل ائتلاف برای تامین امنیت خلیج فارس) عمران خان گفت که اگر از ما خواسته شود قطعا ما تمایل داریم کمک کنیم چرا که ما همسایه ایران هستیم.

وی اظهار داشت: پاکستان به خاطر مبارزه با تروریسم مدتها درگیر جنگ و تنش بوده و این جنگ بیش از 70 هزار کشته و میلیاردها دلار هزینه بر پاکستان تحمیل کرده به همین دلیل ما هرگز خواستار تنش و جنگ نیستیم.

نخست وزیر پاکستان گفت: تنش در ایران قطعا ما را هم تحت تاثیر قرار خوهد داد. نه تنها ما را، بلکه قیمت نفت، امارات متحده عربی و عربستان را هم تحت تاثیر قرار خوهد.

وی تاکید کرد: اسلام آباد حاضر به انجام هرکاری برای کمک به حل مسالمت آمیز تنش ها در منطقه است.

23310311

روایت جدید فرمانده بلندپایه سپاه از دستگیری چند آمریکایی‌ در خلیج فارس/صدای انگلیسی‌ها را داریم که به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌گویند خفه شوید

به گزارش خبرآنلاین سردار علیرضا تنگسیری بعد از ظهر سه شنبه در همایش «طراحی دستگاه حفاظت خوردگی جریان تزریقی در شناورها» که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری برگزار شد، طی سخنانی گفت: کشور ما ۲۲۰۰ کیلومتر آب در جنوب و حدود ۱۲۰۰ کیلومتر ساحل در شمال کشور دارد و می‌توان ایران را کشوری دریایی دانست، که این امر نیازمند اقتدار کشور در آب است.

وی با بیان اینکه حضور بیگانگان در خلیج فارس به گذشته باز می‌گردد، گفت: خلیج فارس همواره برای جهان ارزشمند بوده است، حضور مقتدر ما در دریا نیازمند به کار علمی از ساخت شناورها، موج شکن‌ها و… است و اعتقاد ما بر این است، که از دانشگاه‌ها و نخبگان علمی در نیروی دریایی سپاه استفاده شود و امروز افتخار ما ارتباط با ۳۲ دانشگاه کشور است.

اهم اظهارات سردار تنگسیری را به نقل از فارس و مهر بخوانید؛

*نباید بیگانگان در خلیج فارس حرف اول را بزنند، امروز ایران اسلامی در خلیج فارس و تمام مرزهای حاکمیتی خود با اقتدار حضور دارد و این اقتدار برگرفته از خون شهدا است.

* ما ۲ بار آمریکایی‌ها را در خلیج فارس گرفتیم، که یک بار در سال ۸۲ و در ورودی اروند بود، که ۴ آمریکایی و ۲ کویتی بود، که رسانه‌ای نشد، ۸ انگلیسی را گرفتیم، که به ذلت افتادند، مستندات آن موجود است، استعمارگران در گذشته در کشور ما حکومت می‌کردند، اما امروز دوران زورگویی استعمارگران به پایان رسیده است.

*امروز هم آمریکایی‌ها به دلیل اهمیت منطقه حضور دارند ولی مثل همیشه کاری از پیش نخواهند برد.

*صدای ضبط شده بیسیم آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها را داریم که خطاب به نیروهای کشورهایی حاشیه خلیج فارس می‌گویند “خفه شوید”.

۲۷۲۷

ملت بیکار که می‌شوند سر همدیگر را می‌خارانند!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دیروز تعدادی از کارکنان مترو در اعتراض به تغییر وضعیت شغلی خود در محوطه شرکت مترو تهران تجمع کرده بودند و علیه محسن هاشمی شعار می دادند: « هاشمی هاشمی رای ما رو پس بده»، « مدیر بی لیاقت استعفا استعفا»

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران امروز در میان خبرنگاران، درباره اعتراض کارکنان مترو، واکنش نشان داد و گفت: تذکری که امروز دادم ناشی از اعتراضات اخیر درباره تعدیل (اخراج) یا اعمال مدیریتی در مترو بود. عده ای از کارکنان اعتراض کرده بودند و شعار دادند. معمولا هم من را خطاب قرار می دهند چون تصور می کنند من چون قبلا مدیرعامل مترو بودم و حالا رئیس شورا هستم می توانم اعمال نظر کنم و چون به نفع کارکنان اعمال نظر نمی کنم آنها عصبانی می شوند و بعد می گویند هاشمی استعفا بده.

او ادامه داد: من نمی توانم از اینجا اعمال نظر مدیریتی در دستگاه اجرایی کنم. در بخش بهره برداری مترو و تعداد مسافر مترو که باید افزایش مسافر پیدا می کردیم و درباره توسعه مترو حرف زیاد داریم. ما ۴ دستگاه TBM (حفاری تونل) داریم که فعال نیست. مترو جمعیت زیادی حدود ۱۱ هزار نیرو دارد.

محسن هاشمی با بیان اینکه کارکنان معترض احساس می کنند توسعه مترو کند شده، گفت: طبیعتا در این شرایط کم کاری پیش می آید. کار هم که کم شود، ملت بیکار می شوند و سر همدیگر را می خارانند. باید برای این نیروها کار ایجاد کرد و باید هر جا که می شود کمک گرفت تا سرعت توسعه در مترو بالا برود.

این اظهارات در حالی بیان می شود که آمار نشان داده است مردم تهران در ماه های اخیر از مترو کمتر استفاده کرده اند و عملکرد مترو به میزان سفرهای قابل پیش بینی نرسیده است. همچنین قوانین جدید مترو اجازه حضور به هر مسافر بیش از دو ساعت در مترو را نمی دهد.

محمود میرلوحی رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران به خبرآنلاین گفته است قالیباف در آخرین ماههای حضور خود در شهرداری تهران، ۱۳ هزار نیروی غیر متخصص که عمدتا دارای تحصیلات زیردیپلم و دیپلم هستند، استخدام کرد.

گزارشهای متعدد نشان می دهد بسیاری از این اشخاص در شرکت مترو و سازمانهای زیرمجموعه آن به کار گرفته شده اند.

۲۳۵۲۳۱

هزینه اجاره واحد تجاری در منطقه یافت آباد چقدر است؟/ جدول


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه

ظریف با رئیس‌جمهور بولیوی دیدار کرد/ عکس

به گزارش خبرآنلاین، ابعاد مختلف روابط دو جانبه، مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی محور اصلی این گفتگو و رایزنی بود.

گفتنی است که ظریف پیش از این به ونزوئلا و نیکاراگوئه سفر و با مقامات این کشورها دیدار کرده بود.

310311

حکم قاتلان شیرمحمدعلی صادر شد

رییس کل دادگستری استان تهران در ادامه تاکید کرد: پس از سه روز از اعلام ختم رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی، امروز دادگاه رای خود را صادر و بر این اساس دادگاه متهم ردیف اول را به اتهام مشارکت در قتل عمد به قصاص نفس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محکوم کرد.

وی افزود: در همین رابطه متهم ردیف دوم پرونده نیز به اتهام معاونت در قتل عمد به ۲۵ سال حبس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محکوم شد.

اسماعیلی تصریح کرد: حکم صادره غیرقطعی است و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.

این گزارش حاکی است پس از اعلام خبری مبنی بر وقوع قتل در زندان فشافویه، دستگاه قضا به سرعت به موضوع ورود کرد و پس از دو روز از تاریخ حادثه، در ۲۲ خردادماه سال جاری دادستانی تهران از صدور کیفرخواست آن خبر داد و اعلام کرد: کیفرخواست متهم به قتل عمدی و همچنین متهم به معاونت در قتل عمدی مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی که در تاریخ ۱۳۹۸.۰۳.۲۰ در زندان تهران بزرگ با ضربات تیزی مجروح و به قتل رسیده بود با تکمیل تحقیقات و تقاضای اولیاء دم مبنی بر قصاص و مجازات قانونی سایر اتهامات مندرج در کیفرخواست صادر و جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک ارسال شد.

۲۷ خردادماه، سخنگوی قوه قضاییه با تشریح جزئیات مضروب و به قتل رسیدن مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی، از دستور رئیس قوه قضاییه به سازمان زندان‌ها و دادستانی کل کشور برای بررسی قصور احتمالی ماموران خبرداد.

در همان روز سازمان زندان‌ها اطلاعیه‌ای در خصوص قتل شیرمحمدعلی صادر کرد که در آن عنوان شده است که در روز حادثه، برای رفع ایراد سیستم فاضلاب بهداشتی محل نگهداری دو نفر فوق الذکر، نامبردگان به هواخوری هدایت، که در همین اثنا با گشوده شدن درب محل نگهداری زندانیان امنیتی برای توزیع غذا، متهمان به دلیل حضور در هواخوری از فرصت پیش آمده سوء استفاده نموده و به سرعت وارد حریم نگهداری زندانیان امنیتی شده و ظرف مدت زمانی کمتر از دو دقیقه، علیرضا شیرمحمدعلی را مورد ضرب و جرح قرار داده که نهایتاً با حضور عوامل زندان و انتقال مصدوم به بیمارستان خارج از زندان، اقدامات پزشکی فاقد نتیجه بوده و نامبرده در بیمارستان فوت می‌نماید.

رئیس قوه قضاییه نیز دوم تیرماه سال جاری در گفت‌وگوی تلویزیونی خود در خصوص موضوع قتل شیرمحمد علی اظهار کرد: نسبت به این حادثه که حادثه بدی بود و اتفاق افتاد، بلافاصله هیاتی برای بازرسی حادثه اعزام شد و همچنین از طریق دادستانی تهران که این زندان در تهران واقع شده و متهمان و محکومان آن مربوط به دادسرای تهران هستند و همچنین از طریق دادستانی کل، افرادی را مامور کردیم که موضوع را بررسی کنند.

در ادامه سخنگوی قوه قضاییه در پنجمین نشست خبری خود بیان کرد: در تیرماه به پرونده قتل شیرمحمدعلی که در زندان فشافویه به قتل رسید رسیدگی خواهد شد.

اسماعیلی افزود: سیاست دستگاه قضا در این قبیل موارد بررسی جامع و دقیق، کارشناسی و شناسایی متخلفین احتمالی و نوع تخلف آن‌ها و در نهایت برخورد متناسب است. گاهی اوقات اقتضا می‌کند که فرد تحت تعقیب قرار گیرد و گاهی اوقات نیز موضوع ضعف مدیریتی است و این ضعف مدیریتی اقتضا دارد که مدیر جا به جا شود و به تناسب نتیجه تحقیقات تصمیمی گرفته شود و نهایتاً نیز رئیس زندان فشافویه برکنار و مدیر کل زندان‌های تهران توسط خود سازمان زندان‌ها جابجا شده است.

نهایتاً چهل روز پس از وقوع این قتل، جلسه محاکمه عاملان این جنایت برگزار شد و سه روز بعد هم حکم دادگاه در این مورد صادر شد.