کشاورزان استان بسیار آسیب پذیر شده‌اند

معصومه آقاپور در جلسه بررسی مشکلات موجود در بخش تولید و فرآوری گیاهان دارویی حوضه آبریز دریاچه ارومیه، با بیان این‌که میانگین درآمد خانوار آذربایجان شرقی و غربی در بخش کشاورزی با وجود مصرف آب، کم‌تر از میانگین درآمد کشاورزان در کشور است، گفت: استان ما جزو استان‌های سردسیر است و موقع رسیدن محصول بازار اشباع می‌شود، یک کشاورز زمانی می‌تواند سود کند که محصول نوبرانه داشته یا محصول تولیدی‌اش، ارزش افزوده‌ی بالایی داشته باشد. 

 وی افزود: کشاورزان ما باید همواره به دنبال تولید محصولاتی باشند که نیاز آبی کم و ارزش افزوده‌ی بالایی داشته باشند، تولید گیاهان دارویی مانند زعفران، گل محمدی و پسته و غیره می‌توانند توجیه بسیار خوبی در استان داشته باشند. 

آقاپور خواستار فعال شدن صندوق ضمانت سپرده‌ها و وام‌ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای آذربایجان شرقی شد. 

 وی افزود: از بخش صنعتی استان خواستار همکاری و کمک در بسته‌بندی محصولات کشاورزی استان و تکمیل ارزش افزوده‌ی محصولات هستیم.

۴۶

چرا آب در زاینده رود جاری است اما مردم با افت فشار آب مواجه هستند؟

به گزارش خبرآنلاین استان اصفهان، پویش ایران به لبخند تو زیباست با حضور بیش از ۵ هزار و ۲۰۰ نفر  در حسن آباد جرقویه برگزار شد.

اسماعیلی مدیرآبفا منطقه جرقویه در جمع مردم حسن آباد اظهار داشت: این پویش با هدف فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در منطقه برگزار شد هر چند که مردم در دل کویر آب را بهینه مصرف می کنند

وی با اشاره به مصرف سرانه آب در منطقه جرقویه بیان داشت: هم اکنون مصرف سرانه آب در منطقه جرقویه حدود ۱۴۰ لیتر در شبانه روز است که از میانگین مصرف دراستان کمتر می باشد

اسماعیلی با بیان اینکه در سال گذشته مردم حدود ۱۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کردند، اظهارداشت: در سال گذشته با اقدامات فرهنگی و فنی که در دستور کار قرار دادیم موجب شد که مصرف سرانه آب در منطقه جرقویه از ۱۵۰ لیتر در شبانه روز به ۱۴۰ لیتر کاهش یابد بدین ترتیب از مردم خوب منطقه جرقویه به لحاظ رعایت مصرف درست آب تشکر می نمایم

مدیر آبفای جرقویه به قیمت تمام شده آب در این منطقه پرداخت و خاطر نشان ساخت:طبق بررسی های صورت گرفته قیمت تمام شده هر متر مکعب آب بیش از یک هزار و ۲۲۴ تومان برآورد گردید در حالیکه بابت مصرف هر متر مکعب آب رقمی معادل ۴۴۴ تومان و به تعبیری یک سوم قیمت تمام شده از مردم دریافت می شود.

وی در پاسخ به اینکه چرا آب در زاینده رود جاری است اما مردم بعضا با افت فشار آب مواجه هستند، اعلام کرد: منطقه جرقویه تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ است که نهایت ظرفیت این سامانه حدود ۱۱ هزار لیتر در ثانیه است در حالیکه نیاز آبی ۵۶ شهر و ۳۰۰ روستا تحت پوشش این سامانه حدود ۱۵ الی ۱۶ هزار لیتر در ثانیه می باشد و تا زمانی که سامانه دوم آبرسانی در اصفهان راه اندازی نشود مردم تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ با محدودیت مواجه خواهند بود.

اسماعیلی از مردم منطقه جرقویه خواست که همچنان مصرف بهینه آب را مد نظر قرار دهند و افزود: درست است که سرانه مصرف آب در جرقویه مطلوب است اما باید بدانیم که ما امانت دار آیندگان هستیم پس با مصرف صحیح از این منابع حیاتی محافظت می کنیم.

حسین صادقی ۶۶ ساله که در پویش ایران به لبخند تو زیباست پیرامون مصرف بهینه آب گفت:سالهاست به محلی که شهرداری برای شستن فرش و پتو از آب قنات در نظر گرفته  می رویم تا در مصرف آب شرب صرفه جویی کنیم .

مریم حیدری دانش آموز کلاس چهارم گفت: تا الان  تحت هیچ آموزشی در خصوص مصرف بهینه آب قرار نگرفتم و حتی در مدرسه راههای درست مصرف کردن آب را به ما آموزش ندادند اما امروز در این برنامه فهمیدم با چکه کردن چند لیتر آب هدر می رود و زمان استحمام که کوتاه باشد در مصرف چندین لیتر آب صرفه جویی می شود .

۴۶

  

مسیر ویژه دوچرخه سواری در جهانشهر ایجاد می‌شود

به گزارش خبرآنلاین: محمدرضا احمدی نژاد  با اشاره به اینکه مسیر ویژه دوچرخه سواری در محدوده جهانشهر “بلوار ماهان” حد فاصل استانداری البرز تا پارک خانوده به طول ۲ کیلومتر راه اندازی خواهد شد، گفت: در نشستی با مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری، برنامه ریزی‌های کارشناسی برای اجرای این طرح صورت گرفته است.

به گفته معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری کرج در صورتی شاهد ترویج فرهنگ دوچرخه سواری در میان شهروندان خواهیم بود که بستر لازم برای تحقق این مهم در مناطق مختلف شهر فراهم شود.

وی با بیان اینکه ترویج این فرهنگ نقش مؤثری در کاهش آلودگی هوا دارد، گفت: کاهش بار ترافیکی، بهبود وضعیت هوا و افزایش ایمنی تردد عابرین پیاده از مهم ترین مزایای استفاده از دوچرخه در کلانشهرها به شمار می‌رود.

احمدی نژاد با اشاره به اینکه امروزه دوچرخه و دوچرخه سواری از جایگاه ویژه ای در کشورهای توسعه‌یافته برخوردار است، تصریح کرد: دوچرخه سواری به عنوان حمل و نقل سبز و پاک بهترین شیوه برای کاهش مخاطرات زیست محیطی نظیر آلودگی هوا  است.

۴۶

نماینده مجلس: به کاشفان فساد مالی حق‌الکشف می‌دهیم

امیر خجسته نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در حاشیه بازدید از اسکله‌های بندر امام اظهار داشت: ۱۴۰ هزار تن ذرت وارداتی آلوده در خوزستان از سال ۹۵ در انبارها مانده که باید هرچه سریع تعیین تکلیف شود.

 وی افزود: بر اساس گزارش‌هایی که در اختیار داریم، ۳۴ هزار خودرو ثبت سفارش غیرقانونی شده اما متولیان امر این موضوع را انکار کرده‌اند در حالی که ۶ هزار خودرو اظهار شده و هم اکنون در این میان دو هزار خودرو در خرمشهر است که از آنها بازدید خواهیم کرد.

نماینده مردم همدان در مجلس اضافه کرد: اگرچه در تمامی جهان چنین مواردی وجود دارد اما در ایران اسلامی باید روز به روز کاهش یابد؛ قطعا این فساد را با افشاگری از بین می‌بریم و هر شخصی که در رابطه با فساد اقتصادی بتواند افشاگری کند، حق الکشف دریافت می کند.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس با بیان اینکه با اقداماتی که کمیسیون اصل ۹۰ در پیش گرفته ریشه رانت، فساد و کلاهبرداری خشکیده می شود، ادامه داد: این نوید را به مردم می دهیم که با همکاری مسئولان و دلسوزان نظام و فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی از بیت المال صیانت می‌کنیم.

 خجسته بیان کرد: با توجه به نظارت دقیقی که از سوی دولت و کمیسیون اصل ۹۰ و به خصوص در گمرکات خوزستان صورت گرفته بی شک در آینده هیچ مواد آلوده‌ای وارد نمی‌شود و برای هر شرکتی خاطی دستگاه قضایی ورود می‌کند.

 رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در پایان گفت: با عزم جدی دستگاه‌قضایی و همدلی بین مسئولان، خائنان به ملت به زودی شناسایی و به سزای اعمال خود می‌ رسند و نهضت مبارزه بامفاسد اقتصادی همچنان ادامه دارد.

۲۲۶۲۲۶

سکه به کف رسید/ طلا گرمی ۴۰۳ هزار تومان شد

 به گزارش خبرآنلاین، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی امروز در ساعت تنظیم گزارش در بازار به قیمت ۳ میلیون و ۹۹۴ هزار تومان فروخته شد که نسبت به روز گذشته کاهشی در حدود ۱۸۶ هزار تومان را تجربه کرده است.

سکه طرح قدیم نیز به قیمت ۴ میلیون , ۸۹ هزار تومان معامله می شود که طی معاملات امروز بیش از ۶۳ هزار تومان کاهش را به ثبت رساند.

 نیم سکه نیز امروز به ۲ میلیون و ۲38 هزار تومان رسیده است که نسبت به ساعات ابتدایی روز نیز کاهشی ۳۰ هزار تومانی را تجربه کرده است.  ربع سکه امروز در بازار یک میلیون و ۴39 هزار تومان قیمت خورد و هر سکه یک گرمی نیز به قیمت ۹6۹ هزار تومان فروخته می شود.

 هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز امروز به قیمت ۴۰3 هزار و ۶۰۰ تومان فروخته شد . قیمت هر اونس طلا نیز کاهشی یک دلاری را تجربه کرد و به ۱۴۲۸ دلار و ۲۶ سنت رسید.

۲۲۳۲۲۳

کاوه رضایی به شارلوا برمی‌گردد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سایت «nieuwsblad» بلژیک خبر از تلاش شارلوا برای بازگشت کاوه رضایی به این تیم خبر داد.

 بعد از گذشت یک سال از انتقال کاوه رضایی، مهاجم ایرانی شارلوا به بروژ با مبلغ 5 میلیون یورو، باشگاه شارلوا تصمیم گرفته تا این مهاجم را به صورت قرضی به خدمت بگیرد.
رضایی با بروژ تا 2022 قرارداد دارد، اما عملکرد فصل گذشته او باعث شده تا کادر فنی بروژ او در ترکیب اصلی قرار ندهد.
رسانه‌های دیگر بلژیک نیز از احتمال بازگشت رضایی به شارلوا خبر داده بود. امید نورافکن، علی قلی‌زاده و یونس دلفی، 3 بازیکن ایرانی این فصل شارلوا هستند.

255 43

حل مشکلات حوزه درمان در گروی اصلاح زیرساخت‌ها؟

مهدی درخشان ظهر امروز در حاشیه افتتاح طرح اجرای اتصال نسخ الکترونیکی مراکز درمانی ملکی سازمان با مراکز درمانی طرف قرارداد در استان زنجان به عنوان پایلوت، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر، طرح‌های مختلفی در حال اجرا است و این وضعیت تا یک ماه آینده شکل منظم‌تری به خود خواهد گرفت؛ در واقع مقرر است که سازمان تامین‌اجتماعی بخشی از مطالباتش را از دولت دریافت و وضعیت خود را ساماندهی کند که در همین راستا برای امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان لحاظ شده است.

وی با تاکید بر اینکه سازمان، علاوه بر ارائه خدمات درمان مستقیم، به دنبال گسترش درمان‌های غیرمستقیم و مکمل است، ادامه داد: شمار بیمه‌شدگان این سازمان در حال افزایش و متعاقب آن، خدمات درمانی نیز در حال گسترش است. خوشبختانه ارتقای هتلینگ بیمارستان‌های تامین‌اجتماعی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر ۷۰ درصد اقدامات این بخش به اتمام رسیده و ۳۰ درصد باقی‌مانده است که در سال‌جاری به جدیت پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه ریشه مشکلات بهداشت و درمان در گرو اصلاح زیرساخت‌ها است، افزود: کمبود دارو رو بنا محسوب می‌شود ولی اگر فقط به روبناها توجه شود، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. نمونه عینی این مسئله، اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور بود که هر چند اقدامات مفیدی از قبیل رایگان شدن زایمان‌های طبیعی و تجهیز و بهسازی فضاهای بیمارستانی را در بر داشت اما مشکلات دیگری هم رقم زد.

درخشان همچنین با تاکید بر اینکه حل مشکلات بهداشت و درمان کشور، با الکترونیکی کردن همه فرآیندها محقق می‌شود، تصریح کرد: تا زمانی که همه فعالیت‌ها الکترونیکی نشود، مشکل اساسی مردم برطرف نمی‌شود و با نگاهی به کشورهای پیشرفته می‌توان این مسئله را درک کرد؛ چراکه با الکترونیکی شدن کارها، ارباب‌رجوع متحمل زحمت و مشقت نمی‌شود و با متصل شدن به سیستم و سامانه، می‌تواند مشکل خود را در کم‌ترین زمان ممکن حل کند.

معاون درمان سازمان تامین‌اجتماعی یادآور شد: با الکترونیکی کردن فرآیندهای درمان، کمبود دارو معنایی ندارد. این اقدام به صورت هدفمند انجام می‌شود و مشکلی به وجود نمی‌آید. البته سازمان تامین‌اجتماعی به تنهایی متولی این کار نیست و بخشی از تحقق این مهم، به حوزه کلان کشور باز می‌گردد؛ در واقع همکاری‌های بین‌بخشی وزارت بهداشت، بخش خصوصی و سازمان نظام پزشکی نقش تعیین کننده‌ای در تحقق برنامه‌های ترسیم شده این بخش دارد.

وی در ادامه با اشاره به کاهش عمل‌های سزارین در مراکز بیمارستانی تامین‌اجتماعی کشور، افزود: هدف اصلی، ترویج زایمان طبیعی بین گروه‌های هدف است که این مهم باید با ایجاد امکانات لازم گسترش یابد. امروزه روش‌های جدیدی از قبیل زایمان در آب و بهره‌گیری از تکنیک‌های نوین با هدف کاهش آسیب‌ها مورد توجه قرار گرفته است و در این میان، عمل‌های سزارین فقط در مواقع ضروری انجام می‌شود.

درخشان خاطرنشان کرد: بیمارستان‌ها برای کاهش عمل سزارین تلاش می‌کنند و هزینه‌های زایمان توسط سازمان بیمه‌ای زمانی پرداخت می‌شود که نیاز پزشکی باشد. از همین رو، برای ارتقای زایمان‌های طبیعی در بیمارستان‌ها باید کیفیت خدمات نیز در کنار آن افزایش یابد و در این میان یکی از برنامه‌های مهم این سازمان ایجاد اتاق‌های “ال.دی.آر” در همه بخش‌های زایمانی تامین‌ اجتماعی است.

۲۳۵۲۳۷

وزارت خارجه امارات درباره نشست برگزار شده با ایران توضیح داد

به گزراش شبکه اسکای نیوز، روز گذشته یک هیات از گادر ساحلی امارات در تهران با نماینده گارد ساحلی کشورمان دیدار کردند. یک منبع در وزارت خارجه امارات با اشاره به این دیدار اعلام کرد این نشست ششمین نشست بین‌المللی مشترک میان گارد ساحلی ایران و امارت بوده و در راستای تکمیل نشست‌های پیشین برگزار شده است.

این مسئول اماراتی گفت: در نشست تهران موضوع ورود صیادان دو کشور به آب‌های طرف مقابل، آزادی صیادان ناقص قوانین صید و مبارزه با قاچاق مورد بررسی قرار گرفت.

310311

پاسخ ناتو به گمانه‌زنی‌ها برای حضور در تنگه هرمز

به گزارش خبرگزاری رویترز، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو امروز (چهارشنبه) گفت که هیچ درخواست رسمی برای کمک نظامی این ائتلاف به ماموریت دریایی در تنگه هرمز ارائه نشده است.

مقامات آمریکایی به تازگی اعلام کرده‌اند که قصد دارند برای به صطلاح محافظت از دریانوردی آزاد در خلیج فارس یک ماموریت نظامی در این منطقه با مشارکت کشورهای سراسر جهان ایجاد کنند.

 واشنگتن در حالی از این طرح خود خبر داده است که ادعا می‌کند ایران در چند حادثه اخیر برای کشتی‌ها در خلیج فارس دست داشته است.

در این میان، انگلیس نیز اعلام کرده است که با کمک سایر کشورهای اروپایی قصد دارد در تنگه هرمز یک نیروی دریایی ایجاد کند تا از کشتی‌های تجاری هنگام عبور از این آبراه حیاتی محافظت کند.

این در حالی است که این کشور خود نزدیک به یک ماه پیش در اقدامی غیرقانونی یک ابر نفتکش حامل نفت ایران را در جبل‌الطارق با این ادعا که به مقصد سوریه در حرکت بوده است، توقیف کرد و تاکنون نیز مبادرت به آزادی آن نکرده است.

310311

احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی برای فقرا

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از وزارت راه و شهرسازی، عباس فرهادیه از امضای تفاهمنامه احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای هدف بین وزارت راه و شهرسازی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در هفته آینده خبر داد و گفت: مقرر شده است این تعداد واحد مسکونی در شهرهای هدف و محروم به منظور خانه دار کردن گروه های نیازمند و آسیب پذیر فاقد مسکن، اجرایی و عملیاتی شود.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن مدت زمان اجرای این تفاهم نامه را تا پایان سال ۱۴۰۰ عنوان کرد و افزود: به منظور اجرای این تفاهم نامه، مقرر شد تا کارگروه اصلی متشکل از هفت عضو شامل معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مدیرعامل شرکت توسعه‌گران عمران به نمایندگی از ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، رئیس هیأت مدیره شرکت توسعه‌گران عمران، مدیرعامل سازمان اموال و املاک ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، مدیرعامل بانک مسکن، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن و معاون شهرسازی و معماری تشکیل شود.

وی ادامه داد: کمیته های اجرایی کارگروه مشترک در سه بخش تأمین زمین، تأمین مالی و شهرسازی تشکیل خواهد شد که احصاء، معرفی و شناسایی اراضی، ارزشگذاری اراضی و روش‌های واگذاری واحدهای احداثی موضوع تفاهم نامه در کمیته تأمین زمین بررسی خواهد شد.

فرهادیه اضافه کرد: بر اساس این تفاهمنامه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) فهرست متقاضیان واجد شرایط را برای کنترل فرم “ج” طبق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به سازمان ملی زمین و مسکن ارائه و ظرف یک هفته سازمان ملی زمین و مسکن  پاسخ را به ستاد ارائه خواهد کرد.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن  بیان داشت: بر اساس متن تفاهمنامه نهایی شده، شرایط و الویت‌بندی متقاضیان با رعایت مفاد ماده (۱) آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن انجام خواهد شد.

تفاهم نامه همکاری در احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی برای گروه‌های کم درآمد با حضور محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هفته آینده در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی امضا خواهد شد.

۲۲۶۲۳۱