تغییر فرآیند واگذاری شرکت‌های دولتی در بورس

شاپور محمدی در پاسخ به این پرسش که با توجه به عدم استقبال فعالان بازار سرمایه از عرضه 18 شرکت دولتی در بورس و فرابورس، آیا روش عرضه تغییر می‌کند، گفت: سازمان بورس در هیات واگذاری حضور دارد، اما حق رأی ندارد.

وی افزود: با توجه به اینکه عرضه باقیمانده سهام دولت در 18 شرکت دولتی فعلاً مشتری نداشته است، به نظر می‌رسد در کنار عرضه بلوکی و عمده سهام دولتی، روشهای جدید مانند روش عرضه از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی موسوم به ETF و روش بوک‌بیلدینگ یا ثبت سفارش خرید و همچنین واگذاری از طریق واحدهای صندوق‌های قابل معامله بورسی دنبال خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در مورد تکلیف واگذاری دو باشگاه سرخابی تا شهریورماه گفت: در این مورد باید وزارت ورزش و سازمان خصوصی‌سازی تصمیم‌گیری کنند.

64231

فساد خودروسازان را از بین ببرید تا بازار آشفته خودرو درست شود


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه

انتشار سیاهه بدهی ۶۹ هزار میلیاردی شهرداری تهران؛ سند

 شورای پنجم شهر تهران از شهریور ۱۳۹۶  سکان اداره پایتخت را بر عهده گرفتند. از همان زمان مدیران جدید اعلام کردند که گذشتگان ۵۲ هزار میلیارد بدهی روی دست شهرداری گذاشته‌اند البته محمد علی نجفی شهردار اول اصلاح‌طلبان، محمد علی افشانی شهردار دوم و پیروز حناچی شهردار سوم شورای پنجمی‌ها  هر بار رقم متفاوتی برای بدهی‌ها اعلام کردند و در حال حاضر به گفته محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران بدهی‌های شهرداری ۶۹ هزار و ۹۴۵ میلیارد تومان است. 

نجفی: بدهی شهرداری ۳۰ هزار میلیارد است/معاون نجفی: بدهی شهرداری ۵۲ هزار میلیارد است

محمدعلی نجفی شهردار اول اصلاح طلبان ابتدا میزان بدهی‌های شهرداری را ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و دو ماه نگذشته معاونش ۲۲ هزار میلیارد تومان بر روی بدهی‌ها گذاشت و همچنین میرزایی معاون برنامه ریزی نجفی میزان بدهی شهرداری به پیمانکاران را ۹ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بخش از این بدهی‌ها فاقد سند است.

معاون قالیباف: بدهی شهرداری ۱۶ هزار میلیارد است و سند داریم

قدرت‌الله گودرزی معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران در زمان قالیباف به خبرنگار فارس در این باره ، گفت: وقتی که شهرداری را تحویل دادیم میزان بدهی‌ها ۱۶ هزار میلیارد تومان است و البته یک عددی هم از سال ۹۵ اضافه شده است، تمام اسناد ریز به ریز موجود است  و ما کاملاً در این زمینه شفاف هستیم و ما اعلام می‌کنیم که اگر کسی شک و شبهه‌ای دارد اسناد ما موجود است و می‌توانند آن را ببینند و ابایی هم نداریم.

میرلوحی: شهرداری جدول بدهی ها را اعلام کرد

اما  محمود میرلوحی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران به خبرنگار فارس، گفت: طی تذکرات پیاپی که به شهرداری دادیم، شهرداری جدول بدهی‌ها را برای ما ارسال کرد.

جمع کل جدول نهایی (ردیف ۱ و ۲): کلیه ارقام با واحد میلیارد تومان است.

لازم به ذکر است که مبلغ ثبت نشده در حساب‌ها با ارزش تقریبی برآورد شده است که در زمان ثبت در حساب‌های شهرداری امکان تغییر آن وجود دارد. با عنایت به گزارش و جداول فوق‌الاشاره به اطلاع می‌رساند شهرداری تهران با ایجاد و راه‌اندازی و عملیاتی کردن سیستم‌های مکانیزه برگزاری مناقصات، قراردادها، صورت‌وضعیت‌ها و سامانه شفافیت به منظور نظارت و کنترل تمامی معاملات و قراردادها و جلوگیری از انعقاد هر گونه قراردادی بدون تشریفات قانونی اقدام نموده است. 

نیاز به ذکر است شهرداری در نظر دارد سامانه جامع معاملات شهرداری تهران برای ورود تمامی معاملات اعم از تدارکاتی و قرارداد و تأمین اعتبار تا سقف اعتبار مصوب و تعهد اعتبار تا سقف اعتبار تخصیصی به صورت مکانیزه در سامانه قراردادها و صورت‌وضعیت و همچنین راه‌اندازی بازار تهاتر آنلاین برای کاهش دیون سنواتی و جلوگیری از دیون جدید اقدام کند.

بدهی ۳۰ هزار میلیاردی به بانک‌ها

محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران در ادامه گفت: در حال سروسامان دادن  دیون شهرداری تهران هستیم. بدهی شهرداری به بانک‌ها حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده که ۲۰ هزار میلیارد تومان آن اصل و ۱۰ هزار میلیارد تومان سود بوده است.

وی ادامه داد: پیمانکاران از سال ۹۳ طلبکار بودند و در حال پرداخت دیون هستیم.

عضو شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۶۹ هزار میلیارد تومان بدهی داریم، گفت: قبلاً عددهای مختلفی اعلام می‌شد اما مدام زوایای پنهان دیون مشخص می‌شد اما شهرداری جدول دیون را برای ما ارسال کرد.

بر اساس گزارش، مدیران شهری تاکنون رقم‌های متعددی برای بدهی‌های شهرداری اعلام کردند و خودشان علت این تناقض‌ها را زمان‌بر بودن جمع‌آوری بدهی‌ها و اینکه هر زمان زوایای جدیدی آشکار می‌شود، اعلام می‌کند. 

 میرلوحی چندی پیش از بدهی ۵۶ هزار میلیارد تومانی شهرداری خبر داد و گفت که ۵۰۰ نفر از پیمانکاران هم بدهی قابل توجهی دارند که پیمانکاران دسته‌بندی شدند و طلب پیمانکاران در سال‌های ۹۳ و ۹۴ تسویه شده است و در حال تسویه الباقی بدهی‌ها هستیم.

قالیباف: بدهی ۵۲ هزار میلیاردی شهرداری دروغ است

بعد از صحبت‌های اعضای شورای شهر تهران در خصوص رقم بدهی ها محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران با حضور در برنامه تلویزیون بدون توقف بدهی ۵۰ هزار میلیاردی دوران خود را دروغ بزرگ عنوان کرد و گفت: این افراد برای ماندن در قدرت علاوه بر اینکه باید دروغ بگویند باید ذلت هم بپذیرند و زدوبند کنند و در واقع چون کشور و جامعه نیاز به کار دارد این افراد می‌آیند و بهانه‌های بیخودی می‌گیرند.

واکنش حناچی به انتشار لیست بدهی ها

اما و  اگرهایی در خصوص انتشار لیست بدهی‌ها مطرح بود و با وجود اینکه اعضای شورا بارها از شهرداری خواسته بودند که لیست بدهی را منتشر کنند اما پیروز حناچی شهردار سوم اصلاح‌طلبان تأکید کرد که ترجیح می‌دهیم به کار خود ادامه دهیم.

البته لیستی هم از سوی شهرداری منتشر نشد و محمود میرلوحی عضو شورای شهر پاسخ اعتراضات خود را که حناچی داده بود را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد.

در حالی که مسؤولین جدید شهری میزان بدهی‌ شهرداری به بانک‌ها را ۳۰ هزار میلیارد تومان عنوان می‌کنند اما بر اساس گزارش مدیران اسبق شهرداری میزان دیون شهرداری تا اول شهریور ۹۶ به بانک ملی ۲۵۶۳ میلیارد تومان بوده است. همچنین میزان بدهی به بانک ملت ۴۸۱ میلیارد تومان، بانک سپه ۱۶۵ میلیارد تومان، بانک سرمایه ۱۶۷ میلیارد تومان، بانک صنعت و معدن ۴۵۰ میلیارد تومان و بانک سامان ۷ میلیارد تومان، بانک تجارت ۲۷۸۱ میلیارد و بانک صادرات ۸۱۳ میلیارد تومان بوده است.

همچنین میزان بدهی شهرداری به بانک شهر ۱۰ هزار و ۵۲۹ میلیارد تومان بوده است که طی تفاهم‌نامه‌ای که در تاریخ ۱۳ تیر ماه سال ۹۶ بسته شده است با واگذاری املاک در حاشیه چمران، دردشت و ملکی در کرج همچنین پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان عوارض بخشی از بدهی‌های بانک شهر کاسته و میزان بدهی‌ها ۲۵۴۷ میلیارد تومان است.

بر اساس این گزارش، مدیران شهری میزان بدهی دوره قالیباف را ۶۹ هزار میلیارد تومان عنوان می‌کنند، این در حالی است که مدیران قبلی این رقم را رد می‌کنند و معتقدند که بر اساس اسنادی که آنها دارند رقم بسیار پایین است و گودرزی معاون قالیباف تاکید کرده بود  تا زمانی که ما بودیم میزان بدهی به بانک‌ها ۱۲ هزار میلیارد تومان و بدهی به پیمانکار، بیمه و املاک ۴ هزار میلیارد تومان و در مجموع شهرداری تهران ۱۶ هزار میلیارد تومان بدهکار بوده است.

۶۴۲۳۱

دانشجویان پردیس‌های دانشگاهی، تنبل‌ترند؟

برخی فارغ التحصیلان خواستار «حذف عنوان پردیس از مدارک دکترای تخصصی» شده‌اند و استدلال خود را یکسان و مشترک بودن کلاس‌های درس و حتی اساتید این دوره‌ها با دوره های روزانه عنوان کرده‌اند.

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی سابق وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این باره، اظهارداشت: این نوع درج در مدرک قانون و مطابق مصوبه شورای عالی گسترش است.

وی با ذکر استدلال این روش کار، توضیح داد: در خارج کشور هم روال کار به همین شکل است و البته که کاملا منطقی است؛ برای مثال شاهد بودم که در کشور ژاپن هم وقتی چند دوره مختلف در یک دانشگاه برگزار می‌شد و در هر کدام رشته‌های مشابهی را تدریس می‌کردند، در آخر کار در مدرک نوشته می‌شد که دانشجو از کدام دوره فارغ‌التحصیل شده و مدرک را اخذ کرده است.

شریعتی نیاسر افزود: بنابراین همان طور که دانشگاه‌های محل تحصیل حتی اگر در یک سطح باشند در مدرک تحصیلی درج می‌شوند عنوان دوره‌ها هم باید درج شوند و البته که تفاوتی در نحوه تدریس در دوره‌ها و مدرک آنها نیست.

معاون آموزشی سابق وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به سوال که دانشجویان پردیس‌ها اعلام می‌کنند که درج عنوان پردیس از اعتبار مدرک آنها کم می‌کند، گفت: این موضوعات تبلیغات است و اثر روانی دارد که چون دانشجو ابتدا بهتر درس نخوانده روزانه قبول نشده است؛ در ادامه همه دانشجویان مراحل تحصیلی یکسانی را می‌گذارنند؛ برای مثال وقتی کسی وارد دانشگاه تهران می‌شود در همه دوره‌ها از اساتید یکسان، سیستم آموزشی و نظام آموزشی یکسان دارد.

64231

نگذاشتند "احمد واعظی" در دفتر تبلیغات قم سخنرانی کند


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه

تصویب سند نظام هویت معتبر در فضای مجازی کشور | هدف این سند چیست؟

 براساس این سند؛ هدف از نظام هویت معتبر در فضای مجازی کشور، استقرار زیست بوم تأمین‌کننده زیرساخت تعاملات آزادانه، سالم، پویا، مسئولانه و سودمند با رعایت حقوق فردی و جمعی در روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فناورانه بین انواع موجودیت‌ها در فضای مجازی است این نظام هویتی زمینه لازم را برای توسعه کسب و کارهای دیجیتال، سامانه‌های فنی، رسانه‌های تعاملی و خدمات اداری ایجاد می‌کند و در آن همچنین، تأمین‌کنندگان شناسه‌ها و صفت‌ها با ارایه مجموع دو نوع اطلاع هویتی پایه و صفت‌ها، شناخت قابل اطمینان را برای طرفین تعامل فراهم می‌سازند.

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در حاشیه هفتمین سالگرد تأسیس شورای عالی فضای مجازی کشور که اسفند ۹۷ برگزار شده بود از تدوین سند هویت معتبر در فضای مجازی خبر داد و گفت: قصد داریم زمینه‌ای را فراهم کنیم که در مناسبات و تعاملات اداری نیاز به استفاده از مدارک تکراری نباشد و هم بخش دولتی و خصوصی تنها به اطلاعاتی که نیاز دارند، دسترسی داشته باشند. در این صورت اگر ما بتوانیم این سند را به طور شبکه‌ای در کل کشور حاکم کنیم، کسب و کارها بشدت توسعه پیدا خواهند کرد.

۲۱۲۱

بعد از ظهر شنبه در بازار سکه چه گذشت؟ / جدول

در معاملات امروز بازار تهران قیمت سکه و ارز افزایش یافت.

طلا و ارز
قیمت
میزان تغییر قیمت

سکه طرح جدید
۴،۱۲۸،۰۰۰ تومان
۳۶،۰۰۰+ تومان

سکه طرح قدیم
۴،۰۵۷،۰۰۰ تومان
۷۰،۰۰۰+ تومان

نیم سکه
۲،۱۱۷،۰۰۰ تومان
۵،۰۰۰+ تومان

ربع سکه
۱،۳۰۵،۰۰۰ تومان
۳،۰۰۰+ تومان

سکه گرمی
۹۳۱،۰۰۰ تومان
۱،۰۰۰+ تومان

هر گرم طلای ۱۸ عیار
۴۱۱،۴۰۰ تومان
۲۳۰۰+ تومان

اونس طلا
۱۵۲۰.۵۰ دلار
۳.۶۵- دلار

دلار
۱۱،۳۵۰ تومان
۱۵۰+ تومان

یورو
۱۲،۵۵۰ تومان
۱۰۰+ تومان

درهم
۳،۱۸۰ تومان
۶۰+ تومان

۲۲۶۲۳۱

از فصل سوم «ستایش» تا «ترور خاموش»؛ محرمی‌های تلویزیون

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فردا (یک شنبه ۱۰ شهریور)، آغاز ماه محرم است. به همین مناسبت، تلویزیون پخش چند سریال تازه و قدیمی مناسبتی را در برنامه کار خود قرار داده است. 

سریال‌های «وقت صبح»، «ترور خاموش»، «مرضیه»، «بانوی سردار»، «ستایش ۳»، «مختارنامه»، «ایراندخت»، «رسم عاشقی»، «شب دهم» و «سفر سبز» در ماه محرم، از شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج، افق و نسیم پخش می‌شوند.

شبکه یک

مینی سریال «وقت صبح» در دهه اول محرم از ۱۱ شهریور تا ۱۸ شهریور در شبکه یک سیما پخش می‌شود.

این مینی‌سریال به کارگردانی جواد میرزاآقازاده با فضایی معنوی و نگاه به مسائل اجتماعی در محله‌های قدیمی شهر تاریخی سمنان تصویربرداری شده است.

«وقت صبح» که در مرکز صدا و سیمای سمنان و به سفارش مرکز سیمای استان‌ها تولید شده است، قصه روحانی جوانی را روایت می‌کند که در موقعیت انتخابی قرار می‌گیرد و این انتخاب او را با چالش‌هایی مواجه می‌کند. 

کاوه خداشناس، نسرین نصرتی، کاظم هژیرآزاد، نگار حسن‌زاده، صدف بهشتی، سلمان خطی، محمد یگانه، پژمان یاوری، لی‌لی فرهادپور، حسین صفریان، پناه باقریان، آیسان والی و عزت‌الله جامعی‌ندوشن بازیگران سریال «وقت صبح» هستند.

سریال «ترور خاموش» بعد از اتمام «وقت صبح» روی آنتن می‌رود. این سریال معمایی و اجتماعی به کارگردانی احمد معظمی و تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری در ۳۱ قسمت، هر شب ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن می‌رود.

موضوع سریال «ترور خاموش»، امنیت نرم است و با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی تولید شده است. معضلات و ناهنجاری‌هایی که از جمله آن می‌توان به طلاق، مواد مخدر و حاشیه‌نشینی اشاره کرد.

سعید راد، جلال فاطمی، حمید عطایی، امیرمحمد زند، پرویز فلاحی‌پور، پریوش نظریه، ستاره اسکندری، رضا مولایی، سامیه لک، مهدخت مولایی، ژیلا آل‌ارشاد، مریم بوبانی، نازنین فراهانی، رویا میرعلمی، حمید شریف‌زاده، حسین سحرخیز، سمیرا حسینی، آناهیتا افشار، سپیده خداوردی و شایسته ایرانی از بازیگران سریال «ترور خاموش» هستند.

سریال «ترور خاموش» از ۲۲ شهریور در کنداکتور پخش قرار گرفته است.

شبکه دو

مجموعه تلویزیونی «مرضیه» به کارگردانی فلورا سام و تهیه‌کنندگی مجید اوجی در ۱۵ قسمت برای شبکه دو سیما تهیه شده است.

«مرضیه» یک ملودرام خانوادگی پیرامون مساله مهم انتخاب است. در خلاصه داستان این سریال آمده است: «مرضیه در تعارض کار و مذهب مجبور به انتخاب می‌شود. انتخاب این مسیر اتفاقات جدیدی را برایش رقم می‌زند و …»

داریوش ارجمند، گوهر خیراندیش، ماه‌چهره خلیلی، مجید مظفری، پژمان بازغی، امیرحسین صدیق، علی اوجی و … بازیگرانی هستند که در این مجموعه به ایفای نقش می‌پردازند.

«مرضیه» از ۲۳ شهریور ماه روی آنتن شبکه دو می‌رود.

شبکه سه

«بانوی سردار» سریال شبانه شبکه سه سیما است که اینک هر شب ساعت ۲۰:۴۵ روی آنتن می‌رود. با پایان این سریال، مینی سریال «دریا نزدیک است» از جمعه ۱۵ شهریور روی آنتن می رود.

در خلاصه داستان مینی سریال شش‌قسمتی «دریا نزدیک است» به کارگردانی علی مهدی‌پور آمده است: «علی مراقب بیماران در حال احتضار است و در تلاش معاش برای خانواده‌اش، فراز و نشیب‌های را از سر می‌گذراند. او از کشاکش امواج گذشته است و …»

در این مینی‌سریال بازیگرانی چون جهانگیر الماسی، نادر فلاح، بهرام ابراهیمی، مریم سرمدی، علی طالب‌لو، رضا فیاضی، محمد ساربان و مهرناز پشتیبان بازی دارند.

فصل سوم سریال «ستایش» نوشته سعید مطلبی به کارگردانی سعید سلطانی و تهیه‌کنندگی آرمان زرین‌کوب، دیگر سریال آماده برای پخش شبکه سه سیما است که روی آنتن می‌رود.

داریوش ارجمند، سیما تیرانداز، مهدی سلوکی، نرگس محمدی، قربان نجفی، فریبا نادری، سینا شفیعی، فرهاد جم، کیهان ملکی، محمدرضا داودنژاد، مهدی میامی، امیرمحمد زند، لاله مرزبان، کمند امیرسلیمانی، شهرام پوراسد، مهتاج نجومی، علی طالب‌لو، آتش تقی‌پور، مهرنوش ستاری، نگار جوکار، مریم نیک‌رفتار، امیدعلی مردانی، کریم قربانی، علی میلانی از بازیگران فصل سوم سریال «ستایش» هستند.

«ستایش ۳» از ۲۳ شهریور روی آنتن شبکه سه می‌رود.

شبکه چهار

سریال تلویزیونی «مختارنامه» هم از روز شنبه ۹ شهریور از شبکه چهار سیما بازپخش می‌شود.

مختار ثقفی که از جنگ و جهاد کناره گرفته است، در گندمزارهای پُر بار مدائن به زراعت مشغول می‌شود. تا آنکه دوست جنگجو و ایرانی‌اش کیان، به ملاقات او آمده و برایش از غم و غربت امام حسن مجتبی (ع) می‌گوید؛ امامی که سرداران دور و نزدیکش او را تنها گذارده و به بهای زر و زیور معاویه، خیانت پیشه کرده‌اند. با ادامه یافتن ظلم‌های معاویه و بی‌وفایی مردم نسبت به اهل‌بیت (ع)، واقعه عاشورا رخ می‌دهد و مختار که در بند عبیدالله بن زیاد زندانی است، پس از آزادی به خونخواهی سید و سالار شهیدان قیام می‌کند و …

در این مجموعه، بازیگرانی چون فریبرز عرب‎نیا، مهدی فخیم‎زاده، فرهاد اصلانی، رضا رویگری، رضا کیانیان، الهام حمیدی، فریبا کوثری، شهرام حقیقت‌دوست، امین زندگانی و… به ایفای نقش پرداخته‌اند.

«مختارنامه»، ساعت ۱۲ نیمه‌شب پخش و روز بعد ساعت ۱۸ بازپخش می‌شود.

شبکه پنج

شبکه پنج سیما هم به سراغ بازپخش سریال «رسم عاشقی» رفته است. پخش سریال «رسم عاشقی» به کارگردانی سعید سلطانی از یکشنبه ۳ شهریور ساعت ۲۳ از شبکه پنج سیما آغاز شده است.

این سریال محصول سال ۸۴- ۱۳۸۳ شبکه تهران است که در آن خواهیم دید: «چند روزی که رضاخان از مملکت گریخته  و هرج و مرج  بر همه جا حاکم شده و  شهر در قبضه نیروهای نظامی خارجی قرار گرفته است. استاد ابراهیم‌خان، مرد متمول و صاحب منصبی است که قصد دارد طوبی را به عقد خود درآورد . یوسف که جوان جاهل و لاابالی است. فضای هرج و مرج شهر را مناسب اعمال خلاف خود می‌یابد. روزی او با پیرمردی آشنا می‌شود که همراه دختری به نام طوبی به تهران آمده تا نزد ابراهیم‌خان برود. در طول راه به خاطر شیوع بیماری تیفوس و قحطی، پیرمرد در بستر مرگ می‌افتد اما قبل از مرگ به خاطر رشادت جوانی به نام یوسف در رفع مزاحمت گروهی از اراذل و اوباش، طوبی را به او می‌سپارد تا …»

تهیه‌کننده این مجموعه، اسماعیل عفیفه است و در آن بازیگرانی چون لاله اسکندری، سروش صحت، مینا جعفرزاده، محمود عزیزی، افسانه پاکرو و … به ایفای نقش می‌پردازند.

سریال «رسم عاشقی» در ۲۴ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای از شنبه تا پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۳ پخش و تکرار آن ساعت ۱۹ روز بعد خواهد بود.

شبکه افق 

شبکه افق برای ایام محرم، پخش سریال «شب دهم» را در دستور کار خود دارد.

این مجموعه در مورد فردی به نام حیدر خوش‌مرام که از لات‌های تهران قدیم است ساخته شده؛ او خواهان ازدواج با دختری از تبار قاجار می‌شود و آن دختر شرط ازدواج با حیدر را اجرای تعزیه در ده شب ماه محرم قید می‌کند، اتفاق‌هایی که در جریان تعزیه برای حیدر رخ می‌دهد، شخصیت او را دگرگون می‌کند …

حسین یاری، کتایون ریاحی، رویا تیموریان، پرویز فلاحی‌پور، ثریا قاسمی، محمود پاک‌نیت و آتش تقی‌پور از جمله بازیگران این سریال هستند.

این سریال از یکشنبه سوم شهریور، شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۳:۳۰ روی آنتن شبکه افق می‌رود و تکرار آن ساعت‌های ۹:۳۰ و ۱۴:۳۰ روز بعد پخش می‌شود.

شبکه تماشا

شبکه تماشا نیز با پخش سریال تاریخی «ایراندخت» که از ۹ شهریور آغاز می‌شود، مخاطبان این شبکه را در ساعت ۲۰ همراهی می‌کند.

«ایراندخت» به کارگردانی محمدرضا ورزی، نویسندگی محمدرضا ورزی و زهرا عاملی و تهیه‌کنندگی مصطفی شریفی، یک درام عاشقانه است که به روایت قصه‌ای در دوران معاصر تاریخ ایران می‌پردازد.

سام قریبیان، اندیشه فولادوند، سعید نیک‌پور، ایرج راد، بیتا فرهی، حسین پاکدل، ژرژ پطروسی، شکرخدا گودرزی، شایسته ایرانی، آرزو نبوت، زهیر یاری، فرزانه سهیلی، پندار اکبری، فرخ نعمتی، رضا فیاضی، داریوش کاردان، بهزاد خداویسی، فخرالدین صدیق‌شریف، عزت‌الله مهرآوران، شهراد بانکی، یوسف صیادی، محمد ساربان، مرتضی آقا حسینی، علیرضا علیا، علی خازنی، محسن صادقی نسب، باران زمانی، حمیرا عظیمی، علی زارع، سام مشایخی، قاسم طاهراحمدی و … در این سریال بازی کرده‌اند.

شبکه نسیم

شبکه نسیم هم برای این شب‌ها، پخش سریال «سفر سبز» را در دستور کار دارد.

«سفر سبز» به کارگردانی محمدحسین لطیفی محصول  ۱۳۸۱ است که امین تارخ، پارسا پیروزفر، گوهر خیراندیش در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در خلاصه داستان این سریال آمده است: «مرد جوانی که در کودکی توسط خانواده‌ای آلمانی به فرزندخواندگی پذیرفته و نزد آنان بزرگ شده‌ است، از آلمان به زادگاهش ایران بازمی‌گردد تا خانواده واقعی خود را پیدا کند.»

«سفر سبز» هر شب ساعت ۲۲ از شبکه نسیم  پخش می‌شود.

۵۷۵۷

پزشکان، کارتخوان ….و اداره مالیات!

درباره رابطه پزشکان و مردم گفتنی زیاد است و مشکلاتی از هر دو طرف وجود دارد اما در باره این موضوع خاص به دو نکته اشاره می‌کنم:

اول آنکه پزشکان بطور کلی در دو بخش دولتی و خصوصی فعالیت دارند. سهم پزشکان بخش دولتی در خدمات بستری حدود ۸۰٪ است و مالیات هر نوع درآمد ایشان قبل از پرداخت کسر می‌شود. در بخش خصوصی هم که ۸۰٪ خدمات سرپایی را ارائه می‌کند، حساب و کتاب به شدت برقرار است و همه پزشکان این بخش هر سال در خرداد ماه در تکاپوی حل و فصل مالیات هستند، آنهم نه “مالیات بر درآمد” بلکه مالیات بر عنوان و موقعیت پزشک و محل مطب و …
اعداد و ارقامی که در این باب و در باره فرار مالیاتی پزشکان مطرح شد، برای هر کس که با اقتصاد درمان آشنایی اجمالی داشته باشد خنده‌دار است؛ بخصوص وقتی پرداخت‌ها در بخش دولتی با ۱۲ ماه تأخیر و در بخش خصوصی و بیمه تکمیلی با ۶ ماه تأخیر صورت می‌گیرد. 
پزشکان باید مالیات بدهند، این کار را کرده‌اند و در آینده هم خواهند کرد والبته نسبت به بی‌عدالتی اعتراض خواهند کرد، مانند جدولی که بجای درآمد، رشته را مبنای ضریب مالیات قرار داده است. 

دوم: اگر ادعای این حجم از فرار مالیاتی درست باشد، متهم اول “اداره مالیات” است که چرا وظیفه خود را به درستی انجام نداده. مقایسه جایگاه اداره مالیات با بیمارستان‌های دولتی و حتی خصوصی در ارزیابی میزان اعتماد مردم به سازمانها که در سال ۹۷ انجام شده، بسیار تأمل برانگیز است. همه ما تجربه نحوه محاسبه مالیات را داریم! چند سال قبل مأمور حقیقت‌یاب اداره مالیات به مطب بنده مراجعه کرد و پس از تأیید تمام مواردی که در اظهارنامه ذکر کرده بودم گفت: شما امر دیگری با من ندارید؟! عرض کردم خیر، شما حتما طبق قانون عمل خواهید کرد. لبخند زیبایی به من زد و مالیات آن سال من از کل درآمد مطب که هفته‌ای یک روز می‌رفتم بیشتر شد و پرداخت کردم! سال دیگر مامور محترمی تلفنی به من گفت شما با این وضع (هفته‌ای یک روز مطب، ماهی یک عمل خصوصی) چرا اصلا مطب می‌روید؟ گفتم برای این که مالیات بدهم! این تجربیات چون عینی است ذکر کردم وگرنه بدون شک افراد زیادی تجربه مشابه دارند، طبعا با رفتارها و البته نتایج متفاوت. اگر اداره مالیات کار خود را درست انجام می‌داد، هیچ پزشک و غیر پزشکی نمی‌توانست با راه‌های غیر متعارف از پرداخت مالیات طفره برود. شفافیت خیلی خوب است خصوصا وقتی که همه جانبه باشد و نورافکن آن به همه زوایا بتابد. 

مالیات یکی از مهم‌ترین منابع همه دولت‌ها است و باید بصورت کاملا شفاف، عادلانه و منصفانه دریافت شود. هر مسیری که به این هدف منجر شود توسط تمام اقشار مردم ازجمله پزشکان پذیرفته خواهد شد. اگر واقعا این هدف چنانچه توسط مسئولان ذیربط گفته شده مورد نظر باشد، بهتر است بجای سوء استفاده از این موضوع و چوب حراج زدن به سرمایه های اجتماعی، سه ویژگی شفافیت، عدالت و انصاف را تعقیب کنیم. 

*استاد گروه جراحی عمومی و رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران