درخشش آزمون با گلزنی و گل‌سازی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛  در یکی از بازی‌های هفته نوزدهم لیگ برتر روسیه، تیم زنیت سن‌پترزبورگ که برای هشتمین مسابقه پیاپی سردار آزمون را در ترکیب و خط حمله داشت، از ساعت ۲۰ امشب در ورزشگاه گازپروم آرنا به مصاف دینامو مسکو رده ششمی رفت.

زنیت سن‌پترزبورگ بازی را خیلی خوب شروع کرد و در دقیقه ۶ روی ارسال الکس سوتورمین از جناح راست زمین به مقابل تیرک اول و ضربه سر سردار آزمون به گل اول رسید و خیلی زود پیش افتاد.

برانیسلاو ایوانوویچ، کاپیتان زنیت در دقیقه ۳۵ گل دوم مسابقه را به ثمر رساند ولی این پایان کار نبود و در دقیقه نخست وقت‌های اضافه نیمه اول روی ارسال خوبی که سردار آزمون از سمت چپ زمین انجام داد و به شاتوف رسید، با پاس او و ضربه تمام کننده آرتم زیوبا سومین گل را زد.

در نیمه دوم یاران آزمون موفق شدند برتری ۳ بر صفر خود را حفظ کنند تا با این پیروزی پُر گل ۴۵ امتیازی شوند و با ۱۱ امتیاز بیشتر نسبت به لوکوموتیو مسکو رده دومی، همچنان در صدر جدول لیگ برتر روسیه بمانند.

سردار آزمون که حضور کامل در بازی امشب زنیت سن‌پترزبورگ مقابل دینامو مسکو داشت، موفق شد هفتمین گل فصل خود را در لیگ برتر روسیه به ثمر رساند تا در جایگاه چهارم برترین گلزنان این رقابت‌ها قرار بگیرد.

255 43

عراقچی با رافائل گروسی دیدار کرد

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین حضور دارد، دقایقی قبل با «رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و گفتگو کرد.

 

در این دیدار کاظم غریب آبادی سفیر و‌ نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز حضور داشت.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی دیروز در گفتگو‌با فارس از دیدار عراقچی با گروسی خبر داده بود.

به نظر می رسد یکی از موضوعات مورد گفتگوی عراقچی و گروسی سفر مدیرکل جدید آژانس به ایران و‌ روند همکاری های ایران با این نهاد باشد. گروسی که هفته گذشته رسما عهده دار این سمت شد، گفته بود که در آینده نزدیک به ایران سفر خواهد کرد.

مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از انتصاب رسمی به این سمت با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ایران یکی از اولویت‌های سازمان متبوع او است، گفت قصد دارد در آینده نزدیک به ایران سفر کند.

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان با حضور هیأت های ایران و ۱+۴ امروز به مدت حدود سه ساعت در وین برگزار شد.

عراقچی در هفته ای که گذشت به چین، ژاپن و کویت سفر کرد.  

310310

وزیر خارجه اسرائیل در دیدار با لاورف: با هماهنگی روسیه به اقدامات خود علیه ایران ادامه می دهیم

 در بخشی از این دیدار،‌کاتز با همتای روس خود درباره «ناما استاچار» تبعه آمریکایی-اسرائیلی که به اتهام حمل مواد مخدر در فرودگاه مسکو بازداشت شده بود، صحبت کرد.

 

ایران یکی دیگر از محورهای گفت‌وگو میان وزیران امور خارجه رژیم صهیونیستی و روسیه بود.

کاتص در این دیدار بر ضرورت خروج ایران از سوریه تاکید کرد و گفت: «اسرائیل به اقدام خود برای تضمین امنیت و عدم سنگربندی ایران در سوریه ادامه خواهد داد و این اقدام را با هماهنگی روسیه و در راستای جلوگیری از روی دادن حادثه بد و آسیب به نیروهای روسی که در سوریه مستقر هستند انجام خواهد داد.»

حضور ایران در سوریه به خواست دولت قانونی این کشور برای مبارزه با تروریسم بوده و دولت دمشق نیز بارها بر این موضوع تاکید کرده است.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی بارها حریم هوایی سوریه را نقض کرده و مناطق مختلفی در این کشور را بمباران کرده است.

310 310

عراقچی: همه اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش‌ها می‌دانند

سیدعباس عراقچی در گفت و گوبا خبرنگاران افزود: همه اعضا تاکید داشتند که بدون برخورداری ایران از برجام، نمی توان این توافق بین المللی را ادامه داد.

عراقچی همچنین درخصوص اولین ملاقات خود با رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که بلافاصله پس از نشست کمیسیون مشترک برجام انجام شد، این ملاقات را مفید ارزیابی کرد و گفت: برای شروع کار، ملاقات خوبی بود.

وی افزود: مدیرکل جدید آژانس تاکید کرد که همکاری های سابق این نهاد بین المللی با ایران باید حفظ شود.

به گفته عراقچی، در این ملاقات درخصوص برخی مسائل و راه حل ها بحث و تبادل نظر شد.

وی توضیح داد: ما امروز دور جدیدی از کمیسیون مشترک برجام را برگزار کردیم که یک دور معمولی و روتین کمیسیون مشترک بود. جلسه امروز یک جلسه بسیار جدی بود. دامنه انتقادات نسبت به نحوه اجرای برجام توسط طرفین وجود دارد. به خصوص انتقاداتی که ایران نسبت به طرف‌های مقابل به ویژه طرف های اروپایی دارد مبنی بر اینکه آنها نتوانستند به تعهداتشان بعد از خروج آمریکا از برجام عمل کنند.

معاون وزیر امور خارجه افزود:‌ بحث ها امروز خیلی جدی بود و در فضای پر تنشی صورت گرفت. با این حال آنچه که مسلم بود همه اعضا و همه کشورهای شرکت کننده در برجام بر حفظ این توافق تاکید داشتند و همه متفق بودند که باید همه تلاش‌ها صورت بگیرد برای اینکه برجام در جای خودش باقی‌ بماند. 

عراقچی یکی از سووالات جدی که در جلسه امروز بحث شد را اینگونه توضیح داد: ما بحث کردیم که کشورهای باقیمانده در برجام باید این را تصمیم بگیرند که چه کسی وضعیت را به اینجا رسانده و ریشه مشکلات حاضر که باعث شده هم تحریم‌ها برگردد و هم ایران شروع به کاهش تعهداتش کند کجاست. اگر آمریکا ریشه مشکل است که واقعا هست این باید به صراحت اعلام شود.

وی افزود: در جلسه امروز همه اعضا بدون استثنا بر این امر که ریشه مشکلات موجود در رابطه با برجام آمریکاست و سیاست فشار حداکثری این کشور است. 

این دیپلمات کشورمان افزود:‌ همه اعضا سیاست فشار حداکثری آمریکا را رد کردند و گفتند به آن اعتقادی ندارند و با آن همراهی نمی کنند. 

وی ادامه داد:‌ همه اذعان کردند که باید به ریشه این مشکل پرداخته شود و ما بتوانیم به صورت ریشه‌ای شرایطی را فراهم کنیم که ایران بتواند از برجام بهره‌مند شود. همچنین همه تاکید داشتند که بدون برخورداری ایران از منافع برجام نمی شود به بقای برجام امیدوار بود لذا تاکید داشتند که باید راه حل هایی را در این خصوص پیدا کرد.

عراقچی با اشاره به سازوکار مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس هم گفت:‌این سازوکار به مراحل پایانی خودش نزدیک شده و شش کشور جدید به آن ملحق شدند. 

وی گفت: درباره اینکه اینستکس چگونه می تواند در آینده روابط تجاری ایران و اروپا نقش ایفا کند در جلسه امروز بحث شد.

معاون سیاسی وزیر امور کشورمان افزود:‌ در رابطه به پروژه های مروبط به اراک و فردو و پروژه هایی که توسط کشورهای اعضای برجام در ایران باید اجرا شود بحث صورت گرفت. مخالفت همه با اعمال تحریم‌های مجدد آمریکا نسبت به پروژه‌های هسته‌ای موجود در برجام وجود داشت و همه تاکید کردند که سیاست آمریکا سیاست اشتباه و در جهت غلطی است. 

عراقچی همچنین به دیدارهایی که در حاشیه کمیسیون مشترک برگزار شد اشاره کرد و گفت:‌ تقریبا با همه شرکت کنندگان گفت‌وگوهای دوجانبه ای داشتیم. با خانم هلگا اشمید هم روی سیاست‌های جدید اتحادیه اروپا بعد از تغییر خانم موگرینی و ادامه همکاری ها صحبت شد. 

وی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا هماهنگ کننده برجام است، تصریح کرد: این اتحادیه نقش کلیدی در ادامه حیات برجام خواهد داشت. 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه به ملاقاتش با رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی هم اشاره کرد و آن را مفید ارزیابی کرد. وی گفت:‌بعد از انتخاب ایشان به این سمت ما دیدار رسمی سیاسی با ایشان نداشتیم، غیر از سفیرمان آقای غریب آبادی که یکی دوبار با ایشان دیدار کرده بودند. ولی این اولین دیدار سیاسی ما با ایشان بود. 

وی توضیح داد: برای شروع کار ملاقات بسیار خوبی بود و هر دو طرف بر ادامه همکاری‌های مثبت و سازنده با آژانس تاکید کردند. آژانس هم رویکرد حرفه‌ای خودش را حفظ و به انجام وظایفش در ایران به شکل کاملا بی طرفانه و حرفه ای ادامه خواهد داد.

عراقچی افزود در این ملاقات درباره برخی اختلافات ایران با آژانس و راه حل های موجود رایزنی شد. وی گفت:‌ خوشبختانه نیت و اراده خوبی را در آقای گروسی شاهد بودم که وظایف خودشان را به عنوان مدیر کل آژانس در یک فضای کاملا حرفه‌ای و بدور از فشارهای سیاسی که معمولا در شورای حکام وجود دارد، انجام خواهد داد و ما از این جهت بسیار خرسند هستیم. 

او در پاسخ به این سووال که آیا در کمیسیون مشترک برجام تصمیمی گرفته شد گفت: همه اذعان داشتند که اگر ایران تواند از مزایای برجام بهره مند نشود نمی توان برای این توافق آینده‌ای را متصور بود. قرار شد گروه کاری مربوط به رفع تحریم‌ها تشکیل جلسه دهند و روی ایده‌های جدید کار کنند.

وی افزود: ولی به هر حال موضع ما کاملا روشن بود و در این جلسه هم تکرار کردیم تا زمانی که راه حل هایی برای برخورداری ایران از منافع برجام پیدا نشود، روند کاهش تعهدات ایران ادامه پیدا خواهد کرد.

عراقچی در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه سفرهای اخیر او به چین و ژاپن و سفر وزیر خارجه عمان به ایران و سفر پیش روی رئیس جمهوری به توکیو می تواند به منزله مقدمه چینی برای مذاکره مستقیم با آمریکا تلقی شود گفت: اصلا چنین موضوعی در دستور کار سیاست خارجی ایران قرار ندارد.

وی گفت: تعامل و رایزنی با کشورهای جهان امری معمول در سیاست خارجی ما است و با همه کشورهای دنیا به جز چند کشور و رژیم‌های معدود، ارتباطات سیاسی و دیپلماتیک داریم، رفت و آمدها وجود دارد. 

وی افزود: با کشورهایی مثل ژاپن، چین روسیه و ترکیه در عالی ترین سطح تبادل هیات‌های سیاسی داریم، با خیلی از کشورها تبادلات تجاری و فرهنگی ما  ادامه دارد. در کویت بحث امنیت خلیج فارس، طرح صلح هرمز که آقای رئیس جمهوری ارائه دادند یکی از موضوعاتی است که ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس به طور مدام رایزنی می کنیم. 

وی در پایان تصریح کرد:‌ دیپلماسی ما با قدرت مسیر خودش را ادامه می دهد و هیچ موضوعی تحت عنوان ارتباط با آمریکا در دستور کار ما قرار ندارد.

310 310

هلگا اشمید از روند نشست کمسیون برجام گفت

 

«هلگا اشمید» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به همراه «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران ریاست کمیسیون مشترک برجام را بر عهده دارد، جمعه شب پس از این نشست در پیامی توئیتری بدون اشاره به عهدی اروپایی ها در انجام وظایف برجامی نوشت: [در این نشست] درخواست جدی از ایران داشتیم که با پایبندی کامل به برجام گرایش منفی اخیر را برگرداند.

اشمید افزود: ما وظیفه جمعی برای حفظ برجام داریم. از همه مشارکت‌کنندگان [در این نشست] خواسته شد که به پایتخت‌های خود گزارش کنند که تلاش شدید از سوی همه طرف‌ها ضروری است.
معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد که در این نشست از تصمیم شش کشور اروپایی برای پیوستن به سهامداران ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) استقبال شد.
بلژیک، دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و هلند دو هفته پیش در بیانیه مشترکی اعلام کردند که در راستای تداوم حمایت اروپایی‌ها از برجام و اجرای بخش اقتصادی آن، اکنون در فرآیند پیوستن به به اینستکس هستند که پس از طی فرآیندهای قانون داخلی مربوط به هر کشور، تکمیل خواهد شد.

در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در هیات ایران، علاوه بر عراقچی، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم حضور داشتند.
نشست امروز برای اولین بار در ساختمان نمایندگی اتحادیه اروپا در وین برگزار شد. پیش از این بطور معمول، نشست‌های کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ انجام می‌شد.

یک منبع نزدیک به هیات مذاکره‌کننده ایران به خبرنگاران گفت: با توجه به اعطای مجوز به گروهی از هواداران گروهک های تجزیه طلب وضدانقلاب به منظور تجمع در برابر هتل کوبورگ و احتمال ایجاد اخلال و مزاحمت در روند برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، هیات ایرانی در اعتراض به این امر، تهدید به ترک محل مذاکرات و عدم شرکت در نشست کمیسیون مشترک کرد که نهایتا با پادرمیانی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک، محل برگزاری این نشست تغییر یافت.

معاون وزیر امور خارجه  که در چند روز اخیر، روزهای پرکاری را در چین و ژاپن پشت سر گذاشته، قرار است بعد از این نشست جلسات دوجانبه‌ای را در ارتباط با برجام داشته باشد.
عراقچی بعد از حضور در این نشست، با رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز دیدار و درخصوص روابط و همکاری‌های دوجانبه گفت و گو کرد.
عراقچی پیشتر گفته بود هنوز امیدهایی برای نجات توافق هسته‌ای (برجام) وجود دارد؛ اما این مساله در گرو پایبندی اروپایی‌ها به اجرای تعهداتشان است.

نشست امروز در حالی برگزار شد که با توجه به گام چهارم ایران در خصوص کاهش تعهدات در چارچوب برجام، وزیر امور خارجه فرانسه نسبت به فعال کردن سازوکار حل اختلاف تهدید کرده بود.
مکانیسم حل اختلاف پیش‌بینی شده در برجام اینگونه است که اگر یکی از طرف‌های برجام به این جمع‌بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکر شده در این توافق پایبند نیست، می‌تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند.
عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارنظر وزیر امور خارجه فرانسه را غیرسازنده خواند و تصریح کرد که عقب‌نشینی ایران از تعهداتش اقدامی قانونی علیه اقدام غیرقانونی آمریکا برای خروج یکطرفه از برجام است.

310 310

چالش «ریاست» در مجلس یازدهم بعد از انصراف لاریجانی

به گزارش خبرآنلاین، تب ثبت نام برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم، در معروف ترین ساختمان خیابان فاطمی بالا رفته است و رقابت ها برای رسیدن به صندلی سبزرنگ پارلمان شدتگرفته است. علی اصغر یوسف نژاد نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، یکی از همین افراد است که پس از چهار دوره ردای نمایندگی پوشیدن، باز هم به وزارت کشور آمده بود تا آمادگی‌اش برای حضور در مجلس یازدهم هم آعلام کند.

با عضو هئیت رئیسه مجلس دهم، درباره رفتار شورای نگهبان با اصلاح‌طلبان، بدنۀ رای آنان و مجلس یازدهم بدون حضور لاریجانی گفتگو کردیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

****

آقای یوسف‌نژاد، پیش بینی شما از رفتار شورای نگهبان با کاندیداهای اصلاح طلب چیست؟ باتوجه به درخواست اصلاح طلبان از شورای نگهبان، فکر می کنید برای این دوره از انتخابات این شورا فضا را بازتر می کند؟

رفتار شورای نگهبان برمبنای قانون است، باید اصالت و وجهات نظر خود را بر مبنای قانون حفظ کند و برای آنها، گروه، دسته و جناح بندی سیاسی فرقی نکند. انتظار ما از شورای نگهبان این است. درخصوص بازتر شدن فضا هم باید بگویم من معتقدم مطابق سال های گذشته عمل خواهند کرد.

در مجلس یازدهم بیشتر افراد غیرسیاسی حضور خواهند داشت

فکر می کنید کدام جناح اکثریت مجلس آینده را داشته باشد؟خطر نفوذ جریان سوم در قالب یک طیف رادیکالی و تندرو وجود دارد؟

پیش بینی سختی است. ممکن است یک جناح در حال حاضر برای پارلمان آینده، انتخاب شود اما ماه دیگر با توجه به فضای سیاسی و اجتماعی کشور تغییر کند. پیش بینی می کنم در مجلس یازدهم، حزب و جناح غالب بر پارلمان وجود نداشته  و مجلس  از حالت سه وجهی خود خارج شده و وجوهی دیگر به آن اضافه شود. در مجلس یازدهم، بیشتر افراد غیرسیاسی حضور دارند. 

چالش مجلس یازدهم برای انتخاب رئیس 

از سوی دیگر با انصراف آقای لاریجانی از حضور در مجلس یازدهم، ممکن است با چالش هایی برای انتخاب رئیس مجلس مواجه شویم. چالش اول، چهره شاخصی است که برای ریاست مجلس مناسب باشد و چالش دوم، اتفاق نظر نمایندگان برای انتخاب رئیس است. 

ممکن است بین مجلس آینده و دولت هماهنگی وجود نداشته باشد

اگر مجلس آینده از اکثریت اصولگرایان یا طیف سوم تندرویی شکل بگیرد، چقدر دولت روحانی در دوسال آخر با چالش روبرو خواهد شد؟

اکنون هم دولت با مشکلات زیادی رو به رو است و بین دولت و مجلس هماهنگی چندانی وجود ندارد و ممکن است این موضوع به مراتب بدتر هم بشود. مردم انتظار دارند بین سران قوا یک اتحاد و انسجام ایجاد شود و باید به این سمت حرکت کنیم. 

باتوجه به نارضایتی هایتی که مردم از عملکرد اصلاح طلبان در مجلس دهم دارند، فکر می کنید این جریان برای به صحنه آوردن بدنه رایش بازهم به حمایت و تکرار کردن های آقای خاتمی نیاز داشته باشد؟

اصلاح طلبان سرمایه اجتماعی خودشان را دارند. برخی از افراد درون اصلاحات باتوجه به کاریزمای خود، رای دارند اما در شهرستان ها و شهرهای کوچک نیاز به حمایت ملی و پشتیبانی است.

اگر در لیست شورای عالی سیاستگذاری نباشم، انصراف می دهم

آقای یوسف نژاد، وارد لیست اصلاح طلبان می شوید یا به صورت مستقل قصد شرکت در انتخابات را دارید؟

اگر شورای عالی سیاست گذاری مرا در لیست نپذیرد، انصراف می دهم.

مجلس قوی، نماینده قوی می خواهد /مجلس یازدهم باید در رأس امور بودن را تداعی کند

به نظر شما مجلس آینده، مجلسی کارآمد است؟

مجلس آینده باید قوی و مستقل و قدرتمند باشد. مجلس قوی سبب به وجود آمدن  دولت قوی هم می شود چرا که در این صورت به وزرا و کابینه ضعیف رای نخواهد داد، قوانینی مرتبط با مشکلات مردم باشد را تصویب می کند. مجلس قوی، نمایندگانی مستقل، شجاع، پاکدست و شفاف و قوی هم می خواهد تا به پارلمان اقتدار بدهند. پارلمان یازدهم باید به جایگاهی برسد تا تداعی کننده در راس امور بودن مجلس را در ذهن مردم باشد.

هر روز از مترو و تاکسی استفاده می کنم و ماشین دولتی ندارم

به عنوان نماینده‌ی مردم، خیلی از طرح ها را امضا کرده و طراح برخی از آنها بودم. هر روز از مترو و تاکسی استفاده کرده و هیچگاه از ماشین دولتی استفاده نکرده و نخواهم کرد. هرماه لیست حضور و سفر و عملکرد خود را به مردم حوزه انتخابیه خود اعلام می کرده و در طول یک سال گذشته هیچ غیبتی در مجلس نداشتم.

بهترین نماینده مجلس دهم از نظر شما کدام نماینده است؟

 نماینده دو وظیفه بیشتر ندارد. قانون بنویسد و بر آن نظارت کند. بهترین نماینده مجلس دهم، آقای مطهری است. 

27215

آیا ترامپ چرتکه را درست انداخته است؟

به گزارش خبرآنلاین، وب سایت مطالعات بروکینگز، در تازه ترین  تحلیل خود با قلم دکتر مایکل اوهانلن به روابط این روزهای ترامپ و کره جنوبی پرداخته که در ادامه می خوانیم:دولت ترامپ  فشار بر کره جنوبی را افزایش داده تا این کشور را برای افزایش تعهدات مالی اش برای پوشش هزینه های 30,000 نیروی آمریکایی مستقر در شبه جزیه کره، متقاعد کند و یا در صورت لزوم به زور متوسل شود. کره جنوبی، پس از فشارهای دولت ترامپ در گذشته، تعهدات مالی اش را حدود 10 درصد افزایش داد و در حال حاضر، سالانه 1 میلیارد دلار برای نیروهای آمریکایی مستقر در شبه جزیره کره، هزینه می کند.

پرداختی های هم پیمان سنتی آمریکا در شبه جزیره، یعنی کره جنوبی، افزایش هزینه نیروهای آمریکایی از جمله اجاره پایگاه، اسکان، و خدمات عمومی را در بر می گیرند اما پرداخت حقوق نیروهای آمریکایی و هزینه تجهیزات آنها را پوشش نمی دهند. به علاوه، کره جنوبی  تاکنون 90 درصد هزینه های مربوط به نقل و انتقال نیروهای آمریکایی، از پایگاه آمریکا در حومه سئول به «پایگاه هامفریز (Camp Humphreys)» واقع در 50 مایلی سئول را نیز پرداخت کرده است.

اما اکنون پرزیدنت ترامپ خواستار افزایش پنج برابری پرداختی های کره جنوبی شده است. سوالی که در اینجا مطرح است این است که آیا این افزایش، منصفانه و واقع بینانه است؟ برای پاسخ به این سوال، باید به یک نکته کلیدی توجه داشته باشیم. کره جنوبی در حال حاضر، تقریبا 2.5 درصد تولید ناخالص ملی اش را صرف نیروهای مسلح کشورش می کند. این رقم تخصیصی برای بودجه دفاعی، در میان هم پیمانان آمریکا، در بالاترین سطح قرار دارد. البته بودجه دفاعی کلمبیا و متحدان آمریکا در خاورمیانه را در اینجا در نظر نمی گیریم چرا که آمریکا با هیچ یک از آنها، پیمان دفاعی امضا نکرده است.

خود ایالات متحده، کمی بیش از 3 درصد تولید ناخالص داخلی اش را به بودجه دفاعی اختصاص داده است. کشورهای عضو ناتو، به طور متوسط 1.5 درصد تولید ناخالص داخلی خود را به نیروهای مسلح شان اختصاص می دهند، البته خود ناتو رقم 2 درصد را برای هر یک از کشورهای عضو تعیین کرده است. رقم تخصیصی دولت استرالیا برای بودجه دفاعی، دقیقا 2 درصد تولید ناخالص داخلی است و رقم اختصاص یافته توسط دولت ژاپن برای بودجه دفاعی، بیش از یک درصد تولید ناخالص داخلی اش نیست و البته این رقم کم هم، عمدتا به خاطر تخفیفی است که برای بسیاری از کشورهای (هم پیمان آمریکا) لحاظ شده است. 

مشروح این گزارش تحلیلی را اینجا بخوانید.

310311