میراث آبه ها برای ژاپن؛ این کشور جنگ زده چه طور قدرت صنعتی شد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دگوچی در مقاله ای با عنوان «60 سال بعد از پیمان نظامی با ایالات متحده ، اتحاد با آمریکا هنوز بهترین گزینه ژاپن است» در ژاپن تایمز به اتحاد دو کشور پرداخته که در ادامه می خوانیم:

در شصتمین سالگرد پیمان  امنیتی ژاپن-آمریکا در 19 ژانویه 2020  این پیمان دوباره تجدید و تصویب شد. وقتی در سال 1960 برای تصویب آماده شد ، اعتراضات مردمی علیه این پیمان شدت یافت. تظاهرات گسترده روز به روز اطراف پارلمان  را محاصره کرد و یک دانش آموز دختر در این آشفتگی کشته شد. اگرچه پیمان با کمی اصلاحات در پارلمان به تصویب رسید ، اما نخست وزیر نوبوسوک کیشی مجبور به استعفا شد و دیدار برنامه ریزی شده دویت آیزنهاور رئیس جمهور آمریکا نیز لغو گردید.

آنچه 60 سال پیش اتفاق افتاد ، به نظر می رسد متعلق به عصر دیگری است ، اما هنوز هم ارزشمند است که از یک منظر تاریخی ، کلیات مربوط به چالش های امنیت ملی ژاپن را بررسی کنیم. از زمان های بسیار قدیم ، دولت ها همواره تلاش های عظیمی را برای تأمین امنیت جوامع خود ، عمدتاً از طریق ایجاد قدرت نظامی و همبستگی و شرکت در ائتلاف ها انجام داده اند. با این حال جنگ جهانی اول ثابت کرد که چنین سیاستی به تنهایی نمی تواند مانع جنگ شود. این امر به ایجاد اتحادیه جامعه ملل و تولد مفهوم امنیت جمعی منجر شد. اما جامعه ملل دارای نقایص اساسی بود که مهمترین آنها امتناع ایالات متحده از پیوستن به این اتحادیه بود. نتیجه نهایی این بود که سازمان جدید قادر به جلوگیری از جنگ جهانی دوم نبود.سازمان ملل پس از جنگ جهانی دوم با کارکردهای قدرتمندتر تأسیس شد. اما از آنجا که پنج شرکت کننده قدرتمند آن – اعضای دائم شورای امنیت – با وقوع جنگ سرد نتوانستند به طور هماهنگ عمل کنند ، سیستم امنیتی جمعی تحت U.N به همان شکلی که در نظر گرفته شده عمل نکرد – و هنوز هم امروز نیز چنین نیست. خلاصه و  نتیجه اینکه ، امنیت جمعی و امنیت فردی در دنیای امروز در کنار هم وجود دارند.

از نظر تاریخی ، تجاوز به دو دلیل صورت می گیرد:

1) برای کسب منابع، وجود یک کشور با زمین های حاصلخیز ، منابع طبیعی غنی یا کالاهای کمیاب جهانی (مانند چای ، فلفل یا ابریشم) و…

 2) وجود سرزمین یا کشور دارای ارزش ژئوپلیتیکی (به عنوان مثال ، جبل الطارق در دروازه دریای مدیترانه).

ژاپن توانست سیاست انزوا را تحت عنوان توکوگواوا شوگو حفظ کند زیرا تقریباً کالا با ارزش خود نقره  را از دست داده بود  و از طرف دیگر  مجمع الجزایر ژاپن هیچ ارزش ژئوپلیتیکی نداشت.کالا متیو پری در اواسط قرن نوزدهم به ژاپن آمد زیرا ایالات متحده آمریکا برای دستیابی به بازار چین رقابت با انگلیس را آغاز کرد. ناوچه بخار USS Mississippi ، که پری روی آن قایقرانی می کرد ، از ساحل شرقی عزیمت کرده بود. ایالات متحده نیاز به کشف مسیر اقیانوس آرام داشت زیرا در صورت طی شدن مسیر اقیانوس اطلس به دلیل هزینه اضافی حمل و نقل ، شانس پیروزی در رقابت با انگلستان را نداشت. به عبارت دیگر ، ارزش ژئوپلیتیکی ژاپن در میان رقابت ایالات متحده آمریکا در برابر چین افزایش و نمود یافت.آبه ماساهیرو ، که در زمان ورود پری ، رئیس اصلی ارشد شرکای توکوگاوا بود ، تصمیم گرفت درهای ژاپن را باز کند زیرا دو نوآوری بزرگ – انقلاب صنعتی و تشکیل کشورهای ملت – ژاپن را بسیار پشت قدرتهای غربی قرار داده بود.آبه سعی کرد بخاطر ترسیم یک طرح عالی که شامل سه ستون است –  باز کردن کشور ، ثروتمند شدن و تقویت قدرت نظامی خود ، با آنها کنار بیاید.دولت میجی که نظام انزوایی شوگانیه توگوگووا را ساقط کرد ، طراحی عالی آبه را به ارث برد و موفق شد به سرعت با قدرت های غربی همگام شود. اما ژاپن در این روند متکبر شد.  او  همکاری بین المللی را که از گشودن درهای کشور حاصل شده بود کنار گذاشت و در مسیر تقویت قدرت صنعتی و نظامی این کشور عجله کرد. نتیجه نهایی شکست مهیج ژاپن در جنگ جهانی دوم بود.

نخست وزیر شیگرو یوشیدا در ژاپن پس از جنگ ، دو مورد از سه موضوع برنامه آبه – همکاری بین المللی و توسعه اقتصادی – را انتخاب کرد و تشکیل ارتش را با اتحاد ژاپن – ایالات متحده جایگزین کرد.شروع جنگ سرد بار دیگر ارزش ژئوپلیتیکی ژاپن را بالا برد. این مجمع الجزایر در برابر پیشروی اتحاد جماهیر شوروی و چین به اقیانوس آرام به منطقه استراتژیک برای آمریکا تبدیل شد این عامل اساسی بازسازی معجزه آسای ژاپن پس از جنگ بود.ارزش مجمع الجزایر ژاپن زمانی کاهش می یابد که روابط آمریکا با چین و روسیه دوستانه شود ، بنابراین پایان جنگ سرد اهمیت ژئوپلیتیک ژاپن را کاهش می دهد. این واقعیت باید مبنایی برای تامل در مورد سیاست امنیتی ژاپن باشد.گروهی در ژاپن وجود دارد که اصرار دارد سیاست قدرتمندی نظامی ژاپن را انجام دهد. اعضای آن پیشنهاد می کنند که ژاپن بدون تکیه بر اتحاد با آمریکا ، قدرت نظامی خود را ایجاد کند.

اما با توجه به رشد اقتصادی و وضعیت اقتصادی کشور ، این گزینه غیر واقعی است.علاوه بر این ، هیچ یک از کشورهای اطراف ژاپن ، از جمله ایالات متحده ، چین یا روسیه ، نمی خواهند ژاپن به یک قدرت نظامی قدرتمند تبدیل شود. به این ترتیب ، تنها انتخاب ژاپن تکیه بر اتحادها است. اگر چه ممکن است روزی اتحاد با چین برای ژاپن اهمیت پیدا کند.ژاپن با سومین تولید ناخالص داخلی اسمی در جهان ، یک قدرت اقتصادی بزرگ است. فقط کشوری قدرتمندتر از ژاپن می تواند به دفاع از آن کمک کند ، ایالات متحده یا چین . اگر ژاپن از ابتدا تصمیم گیری می کرد ، احتمال اتحاد ژاپن و چین را نمی توان رد کرد زیرا اتحاد بین قدرتهای شماره 2 و شماره 3 در سیاست بین الملل امری عادی نیست.اما با توجه به احساسات ملی امروز و اتحاد 60 ساله با ایالات متحده ،  ژاپن زمان و انرژی زیادی نیاز دارد تا اتحاد خود را به چین تغییر دهد. بنابراین ، هیچ انتخاب عملی دیگری جز حفظ اتحاد امنیتی با ایالات متحده وجود ندارد.مشکل این است که در حالی که ژاپن چاره ای جز دوستی با ایالات متحده ندارد ، آمریکا ضرورتی ندارد ژاپن را انتخاب کند. آنچه مورد نیاز ژاپن است تلاش برای کم کردن  این شکاف نامتقارن در اتحاد است.نظریه ای وجود دارد که آنچه در پایان بیشترین معیار اتحاد یا دیپلماسی به حساب می آورد تعداد دوستان است. در حالی که 370،000 دانشجو از چین در آمریکا تحصیل می کنند ، دانشجویان مربوطه از ژاپن در امریکا کمتر از 20،000 است. آیا نگرانی از این وضعیت پوچ است؟

 *دگوچی رئیس دانشگاه Ritsumeikan در شهربپوو ، استان اویتا است. او که یک مدرس محبوب و نویسنده بیش از 40 کتاب است ، بیمه لیفنت را در سال 2008 پس از طی مدت حدود 35 سال در شرکت بیمه عمر نیپون تأسیس کرد.

 منبع: صفحه دیدگاهها در روزنامه  ژاپن تایمز 26 فوریه 2020

23 / 310 310

فیفا پرسپولیس را محکوم کرد

کمیته حل اختلاف فیفا رای خود در خصوص شکایت فرناندو گابریل از پرسپولیس را اعلام کرد؛ طبق این رای پرسپولیس به پرداخت ۲۳۰۰۰ هزاردلار به علاوه سود ۵ درصدی سالیانه آن (از تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸ تا تاریخ پرداخت) محکوم شده است.
 
در صورتی که مبلغ ذکر شده طی ۴۵ روز آتی به گابریل پرداخت نشود باشگاه پرسپولیس تا روز پرداخت این وجه از ۳ پنجره نقل و انتقالاتی ملی و بین المللی متوالی محروم می‌شود؛ این محرومیت بلافاصله بعد از پرداخت وجه و قبل از کامل شدن دوره تحریم برداشته می‌شود.
 
در این رای آمده است در صورتی که مبلغ رای و سود مربوطه در پایان سه پنجره تحریم پرداخت نشود موضوع برای صدور رای به کمیته انضباطی ارجاع داده می‌شود. در رای قید شده که باشگاه پرسپولیس می‌تواند این رای را مورد استیناف خواهی قرار دهد و درخواست استیناف باید در مدت ۲۱ روز از زمان ابلاغ رای (۱۷ ژانویه ۲۰۲۰) به دادگاه عالی به صورت مستقیم ارسال شود. در مدت ۱۰ روز بعد از مدت انقضای مدت اولیه، استیناف دهنده می‌بایست چکیده استیناف و مدارک و حقایق خود را نزد دادگاه عالی ورزش تسلیم نماید.
 
باشگاه پرسپولیس چند سال قبل محکوم به پرداخت ۱۲۰ هزار دلار به گابریل شده بود و از این مبلغ فقط ۱۸هزار دلار ان از سوی نماینده ایرانی بازیکن به گابریل داده شد و در پی این اتفاق با اعلام گابریل به فیفا باردیگر نامه‌ای همراه با تهدیدهای قانونی و اعمال جرایم و محرومیت‌ها برای باشگاه پرسپولیس صادر شده بود. باشگاه هم در ادامه با گابریل مجددا توافق کرد ۹۳ هزار دلار به وی پرداخت نماید. باشگاه به گابریل پرداختی‌هایی داشت و اکنون فیفا باشگاه پرسپولیس را به پرداخت ۲۳ هزار دلارو غرامت دیرکرد دیگر محکوم کرده است.

256 43

کرونا دربی ایتالیا را لغو کرد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سازمان لیگ فوتبال ایتالیا از لغو 5 بازی هفته بیست ‌وششم سری A در پی افزایش شیوع ویروس کرونا در این کشور خبر داد.

در حالی که پیش از این قرار بود دربی ایتالیا میان تیم‌های فوتبال یوونتوس و اینتر در تورین پشت درهای بسته برگزار شود، اکنون مطابق دستور وزارت ورزش ایتالیا، این بازی لغو و به زمان دیگری موکول شده است. این بازی قرار بود که فردا شب (یکشنبه) از ساعت 23:15 به وقت تهران برگزار شود.

علاوه بر دربی ایتالیا، مصاف تیم‌های اودینزه- فیورنتینا (امروز)، میلان – جنوا (فردا)، پارما – اسپال (فردا)، ساسولو – برشا (فردا) نیز لغو شده‌اند.

قرار است این بازی‌ها در تاریخ 13 می (24 اردیبهشت) برگزار شوند. این بدان معناست که دربی ایتالیا تنها چهار روز قبل از دیدارهای هفته سی‌وهفتم سری A برگزار خواهد شد، هفته‌ای که اینتر میزبان ناپولی خواهد بود و یوونتوس میهمان کالیاری. این در حالیست که در آخرین هفته رقابت‌ها نیز اینتر بازی سختی در خانه آتالانتا دارد، یوونتوس میزبان رم خواهد بود و لاتزیو به عنوان دیگر مدعی قهرمانی به خانه ناپولی می‌رود.

256 43

وزیر آموزش و پرورش: اگر لازم باشد تعطیلی مدارس استمرار می‌یابد

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در برنامه سیمای خانواده شبکه یک سیما گفت: اطلاع دارید و خانواده‌ها اطلاع دارند که ستادی تشکیل شده برای مدیریت شرایط موجود و مقابله با ویروس مهاجمی که به اکثر جوامع هجوم آورده است. یکی از وظایف پیشگیری کند از شیوع و اگر جایی شیوع پیدا کرد از گسترش بیشتر جلوگیری کند و راه کنترل آن را به جامعه منتقل کند. ما در این مرحله مدارس را سه روز تعطیل کردیم چون بر اساس گزارش‌ها این هفته پیک این ویروس است و باید مراقبت‌ها بیشتر شود. مهمترین توصیه‌ای که می‌شود پرهیز از اجتماع است و یکی از مهمترین اجتماعات مدرسه است و در مدارس دانش آموزان در فاصله نزدیک کنار هم می‌نشینند و برخی مدارس ما تا هزار دانش آموز دارد.

وی ادامه داد: ما مجدد روز دوشنبه وضعیت را پایش می‌کنیم و اگر لازم باشد تعطیلات استمرار می‌یابد. همان قدر که دوست داریم بچه‌ها خوب آموزش ببینند هر کاری لازم باشد برای اطمینان از سلامت بچه‌ها انجام می‌دهیم. نکته‌ای که بعضاً شنیده می‌شود این است که کسانی که در سنین پایین‌تر هستند کمتر آسیب می‌بینند اما همین کودکان می‌توانند ناقل باشند.

وی درباره لزوم تعطیلی مراکز آموزشی خصوصی در این شرایط گفت: وقتی توصیه می‌شود از اجتماع دوری شود و بسیاری از اجتماعاتی که برای جامعه ما مهم است تعطیل می‌شود، همه مراکز آموزش غیررسمی هم که مجوز را از ما می‌گیرند باید تعطیلی را اعمال کنند.

تقویم آموزشی تغییر نمی‌کند

وی در ادامه با اشاره به اینکه گسترش تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا در سال تحصیلی جاری این ایده را قوت بخشید که به آموزش‌های جایگزین فکر کنیم، بیان کرد: ما از اواخر پاییز به این نتیجه رسیدیم که اگر به دلیلی حضور دانش آموزان در مدرسه با مخاطراتی همراه شد، یادگیری تعطیل بردار نیست. ما نمی‌خواهیم تقویم آموزشی را تغییری بدهیم چون از آن سمت هم محدودیت داریم و تا پایان خرداد باید سال تحصیلی تمام شود. لذا تا کنون ما قصد تغییر تقویم زمانی را نداریم و از طریق آموزش‌های الکترونیکی با کمک معلمان و مدیران پیگیری کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است کنکور به تعویق بی افتد، بیان کرد: ما الان در شرایطی هستیم که هنوز تا کنکور فرصت زیادی داریم و باید دید تا آن موقع شرایط کشور چگونه خواهد بود. تا کنون وزارت علوم و تحقیقات و سازمان سنجش تصمیمی برای تغییر کنکور ندارد. امیدواریم به سرعت کرونا را شکست بدهیم و جامعه آرامش را شاهد باشد.

حاجی میرزایی همچنین درباره تدابیر ویژه برای آموزش‌های جایگزین اگر محدودیت‌ها ادامه دارد باشد، بیان کرد: ما تا پایان سال تحصیلی ۷ روز تحصیلی داریم و تعداد روزهای زیادی نیست و در حال حاضر هم آموزش‌های جایگزین دارد ارائه می‌شود و بعد در ستاد بررسی می‌کنیم با توجه به شرایط و تعداد روزهای تعطیل که چه آموزش‌های جایگزین و مکملی لازم است.

وی در پاسخ به این پرسش که بسیاری انتقاد می‌کنند که زمان آموزش‌ها کوتاه است، گفت: من ابتدا وظیفه خودم می دانم که از صدا و سیما تشکر کنم که با سرعت این امکان را فراهم کردند و زمان‌هایی را برای آموزش در اختیار ما قرار دادند که استقبال خانواده‌ها را هم شاهد هستیم. ما کاری را شروع کردیم که باید به سرعت ارزیابی شود و اگر در ارزیابی‌ها به این نتیجه رسیدیم که زمان را باید تغییر بدهیم این کار را انجام می‌دهیم. حتی شاید لازم دیدیم از شبکه‌های دیگر صدا و سیما مانند شبکه ۴ و شبکه ۲ نیز بهره ببریم.

به ازای ۷۵۰ دانش آموز یک مراقب بهداشت داریم

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره این موضوع که اگر مدارس تعطیل نشوند چه تمهیداتی برای سلامت دانش آموزان در نظر گرفته شده است، نیز گفت: من همیشه خودم را جای پدر اولیا می‌گذارم و دقیقاً برای همین حتی در استان‌هایی که کرونا مشاهده نشده بود نیز مدارس را برای اطمینان خاطر اولیا تعطیل کردیم. سلامت بچه‌ها برای ما در اولویت است و می‌دانیم خانواده‌ها حاضر هستند برای آسایش فرزندانشان از همه چیز بگذرند. ما به این مساله احترام می‌گذاریم و به حساسیت آنها توجه می‌کنیم. دستورالعمل‌های متنوعی را در این مدت به تمام مدارس کشور ارسال کردیم. هم برای تجهیز مدارس و هم برای تامین محیطی بهداشتی و امن. ما به ازای هر ۷۵۰ دانش آموز یک مراقب بهداشت داریم و در یک جلسه ویدئوکنفرانسی که با حضور مسئولان وزارت بهداشت و مسئولان متناظر ما در استان‌ها و مراقبان بهداشت بود موارد را متذکر شدیم و حتی اعلام کرده ایم باید در صورت نیاز به تک تک مدارس سر زده شود تا هیچ کم و کسری در مدارس نباشد.

استمرار آموزش‌های مکمل برای برقراری عدالت آموزشی

حاجی میرزایی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه ممکن است نحوه آموزش دروس در رسانه متناسب با نحوه تدریس معلمان در مدارس مختلف نباشد و اینکه معلمان چگونه برای آموزش‌های مکمل انتخاب شده اند گفت: ابتدا این را بگویم که امروز نگاه ما به آموزش مجازی یک ضرورت است و برای جبران تعطیلی مدارس آن را اجرایی می‌کنیم اما در درازمدت برای جبران عدالت آموزشی نیز باید آن را ادامه دهیم. طی دهه‌های گذشته یکی از موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران توسعه دسترسی به آموزش بوده است. الان در دورترین نقاط کشور نیز دسترسی به آموزش وجود دارد. اما از نظر کیفی این دسترسی یکسان نیست و آموزش با کیفیت یکسان ارائه نمی‌شود. پس حتی در صورت دایر بودن مدارس هم باید فرصت یادگیری برابر ایجاد کنیم و بهترین معلم‌ها را در فضای مجازی در دسترس بچه‌ها قرار دهیم.

وی ادامه داد: معلمانی که امروز در شبکه آموزش تدریس می‌کنند با یک سرعتی انتخاب شدند و از میان بهترین‌ها توسط معاونت‌های مختلف و با همکاری آموزش و پرورش تهران. ما بازخوردها را خواهیم گرفت و اگر نیاز باشد اصلاحاتی را انجام می‌دهیم.

حاجی میرزایی همچنین درباره احتمال ابتلای معلمان یا کارکنان ستادی آموزش و پرورش و دانش آموزان به ویروس کرونا اظهار کرد: در مورد دانش آموزان اطلاعی به دست ما نرسیده است و در وزارت بهداشت این موضوع مطرح شد که افراد زیر ۱۰ سال تا امروز نمونه‌ای از ابتلا به ویروس نداشته است و در چین هم مشاهده نشده است. البته ممکن است کسی سرماخورده باشد و حس کند مبتلا به کروناست. اما در یکی دو بخش ستادی گزارش‌های ابتلا داشته ایم. ما در ستاد نیز تمام کنترل‌های لازم را انجام می‌دهیم مثل سنجش تب و در دسترس قرار دادن مواد بهداشتی.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این آموزش‌های مکمل در ایام نوروز نیز ادامه پیدا می‌کند، گفت: ظاهراً قرار است در فاصله بین آموزش‌ها برنامه‌های متنوعی ارائه شود و محیط آموزش جذاب‌تر شود. در ایام تعطیلات ممکن است روزهایی برای استراحت و استفاده بچه‌ها از دیگر برنامه‌ها تدارک دیده شود و اگر لازم باشد در تعطیلات رسمی و ایام نوروز هم این آموزش‌ها ادامه پیدا می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت آموزش به دانش آموزان با نیازهای ویژه نیز گفت: امروز جلسه‌ای داشتیم و موارد را بررسی کردیم و رئیس مدارس با نیازهای ویژه نیز گفتند که سامانه‌ای را تدارک دیده اند که بتوان در فضای مجازی متناسب با نیاز بچه‌ها به آنها آموزش داد. از دو سه امکان صحبت شد که امیدواریم عملیاتی شود چون این بچه‌ها آسیب پذیری بیشتری دارند و نیاز به مراقبت‌های بیشتر هم دارند. اما به طور کلی ما یک پلت فرمی به عنوان رشد داریم که قرار است گسترش پیدا کند و بستر آموزش‌های متنوع در آن مهیا شود.

راه اندازی اینترنت ایمن در همین هفته برای دانش آموزان

وی ادامه داد: من اتفاقاً اعلام کردم که این تهدید را می‌توان یک فرصت دید و ظرفیت‌های خودمان را برای ارائه شیوه‌های متنوع آموزش فراهم کنیم. البته معتقد هستیم هیچ روشی بهتر از آموزش چهره به چهره نیست و پایه آموزش، آموزش چهره به چهره است. اما از روش‌های ارائه آموزش مکمل برای توسعه عدالت آموزشی سود می بریم.

حاجی میرزایی از بارگذاری بیش از یکصد هزار فیلم آموزشی در شبکه رشد خبر داد و گفت: ما به دنبال این هستیم که شبکه رشد را گسترش دهیم و امروز که کتاب‌ها روی سایت بارگذاری شده است می‌خواهیم امکانی ایجاد کنیم که اگر کتاب تاریخ را بارگذاری کرده ایم و درسی در آن بود که می‌شد از طریق وجه نمایشی آن را کامل کرد این کار را بکنیم یا اگر نیاز بود در درس فیزیک و شیمی آزمایشگاهی کار شود ویدئوی آن را بارگذاری کنیم.

وی ادامه داد: همچنین امکانی فراهم می‌کنیم تا مشارکت در امر آموزش مهیا شود و حتی در سازمان پژوهش سیاست چند تالیفی رو پیش می‌گیریم و این بستر فراهم می‌شود که معلمان برتر و موسسات مختلف بتوانند بسته آموزشی پیشنهاد بدهند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین از آماده سازی اینترنت ایمن به صورت محدود در همین هفته برای کمک به جریان آموزش و فعال شدن این امکان به صورت جدی تر در مهر ۹۹ خبر داد.

حاجی میرزایی در پاسخ به اینکه چند فرزند دارید و آیا دانش آموز هستند؟ گفت: چهار فرزند دارم که هیچ کدام دانش آموز نیستند. یک فرزندم دکترای فلسفه در دانشگاه علامه طباطبایی می‌خواند. یک فرزندم دکترای تاریخ هنر دارد. فرزند دیگرم لیسانس فلسفه دارد و دیگری دانشجوی رشته ادبیات نمایشی در دانشگاه تهران است. البته خواهرزاده‌هایم دانش آموز هستند. هرچند در مجموع خودم را مسئول ۱۵ میلیون دانش آموز می‌دانم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کسانی که دوره تحصیلشان در زمان جنگ بوده از خاطراتشان از آموزش دروس از طریق تلویزیون صحبت می‌کنند اظهار کرد: این اتفاقات طبیعی هرچند که رنج ایجاد و روال عادی زندگی را مختل می‌کند اما عناصر بسیاری در درون خودش برای یادگیری دارد. این شرایط زمینه یادگیری‌های نافذتری را فراهم می‌کند. امیدواریم روزی فرا برسد که ارتقای بهداشت و سطح سلامت جامعه به طور کامل رقم بخورد و مدارس به سطح خوبی از استانداردها مجهز شوند.

وی در پایان گفت: به خانواده‌ها اطمینان می‌دهم که سلامت دانش آموزان برای ما اهمیت زیادی دارد و اگر کوچک‌ترین مخاطره‌ای برای آنها وجود داشته باشد اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. اگر روزی بگوییم مدرسه تعطیل نیست، حتماً اطمینان پیدا کرده‌ایم که نگرانی متوجه دانش آموزان نیست.

حاجی میرزایی افزود: البته در این روزها مدارس فعال و در حال آماده سازی شرایط هستند. ستاد ملی مدیریت کرونا هر تصمیمی که برای سلامت مردم لازم باشد اتخاذ می‌کند.

۲۳۲۳۵۲۳۲

سهام کدام شرکت‌ها امروز افت شدیدی را تجربه کردند؟

به گزارش خبرآنلاین، شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با افت ۱۸ هزار و ۲۵واحدی به کار خود پایان داد و تعداد ۵میلیارد و ۹۷۱میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش ۴هزار و ۵۷۹میلیارد تومان در ۸۲۰هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت.

بر این اساس سهامداران شرکت‌های شیر پاستوریزه پگاه خراسان، بورس اوراق بهادار تهران و کاشی و سرامیک حافظ امروز بیشترین رشد قیمت را در بورس اوراق بهادار و در مقابل سهامداران شرکت‌های پارس سویچ، سیمان هگمتان و باما نیز بیشترین افت را در سبد سهام خود داشتند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۳۵۲۴میلیون ورقه به‌ارزش ۳۳۸۲میلیارد تومان در ۶۴۰هزار نوبت، آیفکس ۲۰۹واحد افت کرد و در ارتفاع ۶۵۳۴واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز سهامداران شرکت‌های صنایع غذایی مینو شرق، آ.س.پ و شیر پاستوریزه پگاه فارس بیشترین افزایش قیمت را داشتند و شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، افرانت و پالایش نفت شیراز هم بیشترین افت قیمت را شاهد بودند.

۲۲۳۲۲۷

تماس شهروندان، محتکر یک میلیون دستکش را به دام انداخت

سردار کیوان ظهیری دراین باره گفت: ماموران کلانتری ۱۲۷ نارمک از طریق تماس یکی از شهروندان با مرکزفوریت های پلیسی ۱۱۰ از تخلیه شبانه کارتن های دستکش یک بار مصرف از  دو دستگاه خاور و نیسان به یک منزل مسکونی قدیمی باخبر شده و برای رسیدگی به موضوع وارد عمل شدند.

وی ادامه داد: با حضور ماموران در محل مشاهده شد که رانندگان دو خودرو با کمک فردی دیگر در حال تخلیه بار هستند  که در همین راستا اقدام به پرس وجو از آنان کرده و متوجه شدند که کارتن های دستکش یکبار مصرف متعلق به مالک خانه است.

وی با اشاره به دستگیری رانندگان دو خودرو و مالک منزل قدیمی، گفت: این افراد که هیچگونه سند و مدرکی برای نگهداری انبوه از دستکش های یک بار مصرف ارائه نکردند دستگیر شدند و باهماهنگی قضایی بار مذکور نیز توقیف شد که در جریان آن مشخص شد کارتن ها حاوی یک میلیون دستکش یکبار است.
ظهیری با اشاره به بازجویی از متهمان گفت: متهم اصلی پرونده که مالک خانه بود، اعتراف کرد که قصد داشته تا ان دستکش ها را احتکار کرده و در روزهای آتی با چندین برابر قیمت به فروش برساند که دستگیر شد.

به گفته رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ برای هر سه متهم پرونده ای تشکیل و این افراد برای ادامه روند رسیدگی به جرم روانه دادسرا شدند.

۲۳۵۲۳۲

کرونا به استان‌های محروم هم رسیده است؟ /درخواست توئیتری برای ادامه فعالیت مجلس با وجود شیوع کرونا

علی ابراهیمی در انتقاد از نحوه مدیریتی ویروس کرونا در کشور و تناسب آمار بیماران و فوتی‌ها هم‌چنین روند اطلاع‌رسانی در این زمینه را قابل نقد و ان را عیبی بزرگ دانست و اظهار کرد: در این‌که مردم همکاری بکنند و با وحدت ویروس را شکست دهند،‌ با مسئولان همراه هستم و تردیدی در آن ندارم اما عملکرد مسئولان و خروجی تصمیمات آن‌ها باید بگونه باشد که در مهار بیماری اثر مستقیم داشته و مردم احساس آرامش کنند تا رعایت بهداشت فردی را مؤثر بدانند.

نماینده مردم شازند در مجلس با بیان اینکه «متاسفانه اطلاعات شبکه‌های مجازی ما خیلی مطمئن نیست» اظهار کرد: این ادعا که ما بعد از چین عامل انتشار این بیماری به چند کشور شده‌ایم، اخبار خوبی برای کشور ما نیست.

وی با تاکید بر ضرورت دوراندیشی در دو مقوله آموزش و بهداشت و درمان ابراز عقیده کرد: ما پروژه توسعه را متناسب با تراکم جمعیت پیش برده‌ایم نه متناسب با نیازمان. مثلا شهرستان‌های دوردستی مثل خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در برخورداری از امکانات مشکل دارند. دسترسی به ماسک و دست‌کش و مخصوصا کیت‌های تشخصی در این شهرها محدود است.

ابراهیمی در پایان با تأکید بر این‌که «آماری از شیوع بیماری یا تلفات در بعضی از استان‌های محروم نداریم» تصریح کرد: نبود آمار به این معنا نیست که بیماری وجود ندارد. بلکه به این معناست که مراکز تشخیص، پایش و درمانی ما با پهنه جغرافیایی ایران رشد پیدا نکرده است. این می‌تواند یک مشکل جدی باشد. ما هنوز مطمئن نیستیم که در مرزهای‌مان صادرکننده ویروس هستیم یا واردکننده.

درخواست یک نماینده برای تداوم فعالیت مجلس

همچنین محمدرضا نجفی، نماینده مردم تهران در مجلس خواستار تداوم فعالیت‌های مجلس با اتخاذ تدابیر مقتضی شد.

او در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:‌ «از ستاد ملی مبارزه با کرونا و هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی تقاضا دارم با توجه به معضلات پیش رونده، عمیق شونده و چندوجهیِ کشور، با اتخاذ تدابیر مقتضی، امکان ادامه فعالیت‌های مجلس را فراهم کند.»

۲۷۲۱۵

جزئیات گفتگوی تلفنی واعظی و معاون نخست وزیر آذربایجان درباره مقابله با کرونا

“محمود واعظی” و “شاهین مصطفی یف” در این گفت‌و گوی تلفنی با اشاره به نقش مهم اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت در تحکیم روزافزون مناسبات تهران- باکو، تاکید کردند که مسوولان ارشد دو کشور نیز برای تحکیم و تقویت همه جانبه روابط اهتمام ویژه ای دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در این گفت‌و گو ضمن تبادل نظر درباره نحوه مقابله و مدیریت بیماری کرونا ، باز نگه داشتن مرزها و تبادل تجاری در چارچوب یک پروتکل مشترک برای مدیریت این بیماری را ضروری خواندند.

واعظی و مصطفی یف ابراز امیدواری کردند که با مدیریت مشترک ، اثرات منفی این بیماری بر روند مناسبات تجاری رو به رشد دو کشور بیش از پیش کاهش یابد.

2727

هیات روسی با تعلیق مذاکرات، آنکارا را ترک کرد

 

وزارت خارجه ترکیه شامگاه جمعه خبر داد که هیئت روسیه که برای نشست‌های فنی درباره سوریه در آنکارا حضور داشت آنکارا را ترک می‌کند و نشست‌های دوطرفه ادامه نخواهد یافت.

به گزارش الجزیره، وزارت خارجه ترکیه اضافه کرد: «به طرف روسی درباره ضرورت آتش‌بس دائم در ادلب و عقب‌نشینی نیروهای نظام سوریه به مرزهای توافق سوچی تاکید کردیم.»

هیئت روسیه در حالی آنکارا را ترک می‌کند که قرار است «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روزهای ۵ و ۶ مارس (۱۵ و ۱۶ اسفند)درباره موضوع سوریه با یکدیگر دیدار کنند.

از سوی دیگر منبعی مسؤول در وزارت خارجه سوریه جمعه (نهم اسفند) در مورد تحولات اخیر ادلب گفت: «تبلیغات دروغینی که ترکیه و کشورهای غربی علیه سوریه طی روزهای گذشته انجام دادند، حمایت آن‌ها به ویژه رژیم ترکیه از گروه‌های مسلح تروریستی طی سال‌های گذشته را اثبات می‌کند و نشان می‌دهد که آن‌ها برای اجرای نقشه‌های خود علیه خواسته‌های مردم سوریه از جمله نابودی تروریسم در این کشور، سرمایه‌گذاری کرده و روی این نقش‌ها حساب باز کرده بودند».

دیروز پنجشنبه در حملات هوایی سوریه و روسیه به مواضع تروریست‌ها، بیش از ۳۰ نفر از نظامیان ارتش ترکیه کشته شده‌اند و این مسئله باعث خشم مقامات ترکیه شده است. روسیه می‌گوید حضور نیروهای ارتش ترکیه در منطقه بر اساس هماهنگی نباید اتفاق می افتاد و شماری از نیروهای ترکیه با گروه‌های مسلح و تروریستی مانند جبهه النصره (شاخه سوری القاعده) همراه بودند که هدف قرار گرفته اند.

310 310

آخرین خبرها درباره تعطیلی جلسات علنی و غیرعلنی مجلس بخاطر کرونا

اسدالله عباسی، سخنگوی هیئت رییسه مجلس گفت: هنوز هیچ تصمیمی مبنی بر  تعطیلی جلسات صحن مجلس در هیئت رییسه گرفته نشده و آنچه بنده گفتم، ناظر به درخواست ستاد ملی مقابله با کرونا از مجلس برای تعطیلی جلسات بود.

عباسی افزود: وزیر بهداشت به عنوان رییس  ستاد ملی مقابله با کرونا در نامه ای از رییس مجلس درخواست کرده است تا برای جلوگیری از شیوع این ویروس جلسات صحن فعلا تعطیل شود، با این حال هیئت رییسه هنوز به این درخواست پاسخ نداده و در قبال آن تصمیمی نگرفته است.

سخنگوی هیئت رییسه مجلس افزود: برای بررسی درخواست رییس محترم ستاد ملی مقابله با کرونا ، هیئت رییسه فردا جلسه خواهد گذاشت و نمایندگان و مردم عزیز را از تصمیم گیری درباره چگونگی کار مجلس در هفته پیش رو  و موضوعاتی که در دستور مجلس است، مطلع خواهیم کرد.

2727